• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulio rinkų apžvalga

JAV vartotojų lūkesčiai gegužę gerėjo. Europos akcijos penktadienį pigo, tačiau savaitės prieaugis išliko teigiamas. Kinijos akcijų indeksai smuko iki vienerių metų žemiausio taško. Latvijos nedarbo lygis buvo didžiausias per aštuonerius metus. Infliacija Rusijoje šiais metais gali siekti 5 proc. „WTI“ naftos kaina šįryt nusileido žemiau 70 JAV dolerių už barelį.

REKLAMA
REKLAMA

JAV

Penktadienį JAV indeksai smuko investuotojams toliau nerimaujant dėl skolos krizės Europoje, tačiau bendras savaitės prieaugis buvo teigiamas. Praėjusią savaitę ieškodami saugesniu laikomo turto, investuotojai nukreipė lėšas ir į obligacijas, auksą ir dolerį.

REKLAMA

Akcijos pinga ne vien dėl Europos krizės – dėl jau 14 mėn. trukusio brangimo rinkos dalyviai seniai laukė korekcijos, apibūdinamos kaip bent 10 proc. nuosmukis nuo aukščiausio pastarojo meto taško. Nuo 2009 m. „dugno“ rinkos bent dusyk bandė pasiekti šią ribą, tačiau investuotojai pasinaudodavo proga pigiau nusipirkti akcijų ir taip padėdavo indeksams vėl kilti. Manoma, kad šįkart gali būti ir kitaip tiek dėl dar labiau pabrangusių akcijų, tiek ir dėl Europos skolos krizės.

REKLAMA
REKLAMA

Mažmeninės prekybos ir pramonės produkcijos apimtys balandį augo daugiau nei prognozuota. Pramonės produkcijos apimtys augo 0,8 proc., arba daugiausia per tris mėnesius. Mažmeninės prekybos - 0,4 proc., kai ankstesnį mėnesį – 2,1 proc.

Vartotojų lūkesčiai gegužę gerėjo, ir tai buvo ketvirtas mėnuo iš eilės, kai stebima gerėjimo tendencija. Manoma, kad tokius rezultatus galėjo lemti gerėjančios darbo rinkos tendencijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

JAV pajėgumų išnaudojimas balandį siekė 7,7 proc. ir buvo didžiausias nuo 2008 m. lapkričio mėnesio. Vidutiniškai per pastaruosius 20 metų šis rodiklis siekia apie 80 proc., tad galima tikėtis, kad infliacijos lygis išliks mažas.

Šią savaitę laukia dar dalies įmonių, įskaitant „Wal-Mart“, „Hewlett Packard“ ir „Dell“, rezultatų skelbimas, ataskaitos dėl JAV infliacijos lygio, namų ir darbo rinkų, gamybos. Ketvirtadienį Graikija turės išpirkti obligacijų emisiją. Investuotojai stebės ir euro, atpigusio iki 18 mėn. žemumų, kursą, nes nuo jo priklauso eksportuojančių įmonių pajamos. Saugesniu laikomo turto ieškotojai vėl kreips dėmesį į obligacijas ir auksą.

REKLAMA

Vakarų Europa

Europos akcijos penktadienį pigo investuotojams nerimaujant, kad skolos krizė gali paveikti ekonomikos augimą. Tarp labiausiai pigusių buvo bankų „Banco Santander“ ir „Barclays“ akcijos. Finansų sektoriaus akcijos pigo „Credit Suisse Group“ prognozuojant, kad naujos reguliavimo normos gali šio sektoriaus bendrovėms kainuoti 244 mlrd. JAV dolerių.

REKLAMA

Nors V. Europos akcijos penktadienį ir pigo, visa savaitė Europos akcijų biržoms buvo sėkminga – savaitinis prieaugis buvo didžiausias nuo liepos mėnesio. Kaip jau tapo įprasta tokiais atvejais, per savaitę daugiausia brango bankų akcijos. Matyti akivaizdi tendencija - rinkoms kylant šios akcijos yra tarp labiausiai brangstančių, krentant – tarp labiausiai pingančių. Prie savaitės indeksų vertės prieaugio labiausiai prisidėjo naujiena apie paskolos Graikijai teikimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Azija

Paskelbtais duomenimis, kovo mėnesį Japonijos pramonės užsakymai vėl augo, signalizuodami tai, jog įmonės vis labiau pasitiki atsigaunančia ekonomika ir planuoja didesnes išlaidas. Užsakymų rodiklis, parodantis planuojamas verslo investicijas per artimiausius 3-6 mėnesius, kovo mėnesį išaugo 5,4 proc. „Bloomberg News“ apklausti ekonomistai prognozavo 6,3 proc. augimą.

REKLAMA

Šįryt Kinijos akcijų indekso CSI300 reikšmė nukrito daugiau nei 4 proc. ir buvo žemiausiame taške per paskutinius vienerius metus. Beje, indeksas nuo metų pradžios jau yra smukęs daugiau nei 20 proc. Šįryt daugiausia krito nekilnojamojo turto vystymo įmonių akcijų kainos, nes šalyje laukiama tolesnių ir dar griežtesnių valstybės sprendimų, kaip riboti nekilnojamojo turto kainų augimą. Taip pat smarkiai pigo ir žaliavų gavybos įmonių akcijos.

REKLAMA

Baltijos šalys

Latvijos nedarbo lygis (apklausų duomenimis) pirmąjį ketvirtį išaugo iki 20,4 proc. ir buvo didžiausias per aštuonerius metus. Ketvirtąjį ketvirtį šis rodiklis siekė 19,7 proc., o praėjusių metų pirmąjį ketvirtį – 13,9 proc. Nedarbo lygis auga net ir Latvijai ėmus atsitiesti po recesijos, nes darbo rinka yra kiek „vėluojanti“ – tiek nedarbo augimas, tiek ir mažėjimas prasideda vėliau nei atitinkamai ekonomikos nuosmukis ar augimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vidurio ir Rytų Europa

Lenkijos infliacijos lygis balandį pirmą kartą nuo 2007 m. rugsėjo buvo mažesnis nei Centrinio banko tikslinis (1,5-3,5 proc.), daugiausia dėl stipraus zloto ir mažesnių maisto kainų. Infliacija šalyje sulėtėjo nuo 2,6 proc. kovą iki 2,4 proc. balandį, o naujienų agentūros „Bloomberg“ apklausti ekonomistai tikėjosi kiek mažesnės - 2,3 proc. infliacijos. Tiek Lenkijos centrinis bankas, tiek ir rinkos dalyviai tikisi infliacijos tempų lėtėjimo.

REKLAMA

Rusijos centrinio banko vadovas prognozuoja, kad infliacija šalyje šiais metais sieks 5 proc., o biudžetas nebus deficitinis jau po kelių metų. Tuo tarpu Rusijos finansų ministerija prognozuoja, kad 2012 m. biudžeto deficitas sumažės iki 3 proc. nuo BVP ir tik 2015 m. biudžeto deficito nebus. Šiais metais planuojama, kad biudžeto deficitas sieks 5,2-5,4 proc. nuo BVP, nors ankstesnė prognozė siekė net 6,8 proc. Tokį ženklų prognozės pagerinimą lėmė aukštesnė nei tikėtasi naftos kaina šiais metais.

REKLAMA

Žaliavos

Šviesiosios „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje penktadienį krito 3,8 proc., o šįryt ji pirmą kartą nuo šių metų vasario mėn. nusileido netgi žemiau 70 JAV dolerių už barelį. Tokį besitęsiantį naftos kainos smukimą lemia labai prastos nuotaikos finansų rinkose, eurą nusmukdžiusios iki žemiausio lygio JAV dolerio atžvilgiu. Be to, nerimą rinkos dalyviams kelia ir pastaruoju metu augančios naftos atsargos JAV. Įdomų komentarą savaitgalį pateikė Kataro naftos ministras, kurio nuomone, naftos kainą šiuo metu daugiau lemia psichologiniai rinkos motyvai, o ne paklausos – pasiūlos pokyčiai, tad, kol nepagerės rinkos dalyvių lūkesčiai, tol sunku bus suvaldyti naftos kainos smukimą. Visgi toks naftos atpigimas turėtų po truputį imti traukti didesnį skaičių investuotojų.

REKLAMA
REKLAMA

Aukso kaina penktadienį vėl šiek tiek pakilo, o stiprėjantis JAV doleris svarbiausių valiutų atžvilgiu nesulaikė aukso brangimo, nes investuotojai, toliau baimindamiesi grėsmių, susijusių su euro zonos problemomis, linko į investicijas į auksą, kaip apsaugos nuo rinkos svyravimų, priemonę. Investuotojų besitęsiantį susidomėjimą auksu atspindi dar 4,6 tonomis išaugęs aukso kiekis didžiausiame biržoje prekiaujamame „SPDR Gold Trust“ fonde. Tiesa, artimiausiu metu gali būti stebimas pelnų fiksavimas aukso rinkoje, jeigu sulauktume palankesnių nuotaikų finansų rinkoje.

Vario kaina Londono metalų biržoje penktadienį smuko daugiau nei 3 proc. dėl sustiprėjusio JAV dolerio svarbiausių valiutų atžvilgiu bei investuotojų traukimosi iš šio metalo rinkos. Tiesa, penktadienį pranešta, kad per praėjusią savaitę Šanchajaus metalų biržos sandėliuose vario atsargos smuko 8 tūkst. t. iki 173 tūkst. t., o tai kiek nuramino rinką, nors dabartinis vario atsargų lygis išlieka istoriškai labai aukštas. Artimiausiomis dienomis vario kainą toliau žemyn gali traukti tos pačios neigiamos nuotaikos, susijusios su pasaulio ekonomikos atsigavimo eiga, tad, jeigu nebus džiugesnių naujienų, šio metalo kaina dar gali judėti žemyn.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų