JAV akcijos toliau brango. Nuotaikos Japonijos akcijų biržoje ir vėl priklausė nuo JAV naujienų bei jenos kurso. D.Britanijos ekonomika I ketv. išaugo mažiau nei prognozuota. Naftos kaina penktadienio popietę pašoko į viršų. Vario atsargos Šanchajaus metalų biržos sandėliuose vis dar auga.
JAV
JAV akcijos brango jau aštuonias savaites iš eilės – ilgiausią nepertraukiamą laikotarpį per šešerius metus ir vis daugiau rinkos dalyvių ima laukti korekcijos. Šią savaitę investuotojų dėmesį patrauks Federalinio rezervų banko (FED) susitikimas, duomenys apie bedarbių paraiškas, vartotojų pasitikėjimą ir BVP bei likę nepaskelbti finansiniai rezultatai. FED tono pasikeitimas arba prastesnių nei dabar tikimasi įmonių prognozių paskelbimas gali padidinti investuotojų nerimą. Iš bendrovių, turinčių skelbti rezultatus, galima paminėti „Chevron“, „Exxon Mobil“, „Procter & Gamble“, „Ford Motor“ ir „UPS“.
Kol kas skelbiami finansiniai rezultatai yra geri – iš 172 įmonių (iš 500, sudarančių S&P 500 indeksą) 83 proc. viršijo lūkesčius, ir jei taip bus toliau, tai bus didžiausias skaičius įmonių, viršijusių lūkesčius per 15 metų, kai „Reuters“ skaičiuoja šį rodiklį. Vidurkis yra apie 61 proc. Skaičiuojant pagal jau esamus duomenis, pelnai augo 50 proc. (kai laukta 39 proc.), pajamos – 11 proc. (10 proc.). Finansų sektoriaus įmonių rezultatai itin geri dėl palyginamosios bazės efekto (jie atsigauna), tačiau IT sektoriaus rezultatai rodo tikrą augimą.
Naujų namų pardavimai pasiekė 411 tūkst. – tai viršijo net optimistiškiausias prognozes. Praėjusią savaitę taip pat buvo pranešta, kad kovą pirmaujantys ekonominiai rodikliai augo labiausiai per 10 mėnesių.
Pirmadienį Senatas Vašingtone balsuos dėl diskusijų pradžios dėl Volstryto reguliavimo reformos.
Vakarų Europa
Praėjusią savaitę Vakarų Europos rinkose dominavo nerimas dėl viešųjų finansų stabilumo, kur pirmu smuiku be abejo grojo Graikijos vyriausybės biudžeto krizė. Rinkas nusmukdė paskelbti 2009 metų biudžeto deficitai, daugelyje euro zonos šalių viršiję Mastrichto kriterijuose numatytą normą. Graikijoje toliau tęsėsi derybos dėl to kokiomis sąlygomis šaliai bus leista pasinaudoti Europos Sąjungos ir Tarptautinio valiutos fondo 45 mlrd. eurų dydžio paskola, be to reitingų agentūra "Moody's" pablogino šalies skolos reitingą. Penktadienį indeksai vis dėl to kiek atsitiesė - į teigiamą pusę jas nepajėgė nusverti geresnės nei tikėtais ekonominės naujienos - Vokietijos verslo pasitikėjimas ir euro zonos nauji pramonės užsakymai buvo geresni nei prognozuota.
Latvijos centrinio banko vadovas išsakė nuomonę, kad Graikijai reikia vykdyti tokius pat drastiškus biudžetų karpymus, kokius atliko Lietuva ir Latvija praėjusiais metais, kad vėl įtikintų tarptautines rinkas ir sumažintų savo skolos kainą. Be abejo, Graikijos bankroto atveju padariniai Europos ekonomikai būtų kur kas skaudesni dėl šalies ekonomikos ir jos įsiskolinimų dydžio - vyriausybės skola čia lenkia 100 proc. BVP, kai pavyzdžiui Lietuvoje ji siekė 29 proc.
D.Britanijos ekonomika I ketv. išaugo 0,2 proc. Ekonomistai prognozavo ją plėsiantis tiek pat, kaip ir IV ketv. - 0,4 proc.Pirmojo šių metų ketvirčio rezultatai šalies vyriausybei, dėjusiai milžiniškas pastangas ūkiui skatiniti, veikiausiai atrodo kaip nemažas nusivylimas. Nepaisant susilpnėjusio svaro to nepakanka ekonomikai vėl pradėti sparčiai atsitiesinėti, tad 2010 metai D.Britanijos ekonomikai dar atneš iššūkių.
Euro zonos pramonės nauji užsakymai vasario mėnesį paaugo 1,5 proc., ekonomistai prognozavo 1,0 proc. padidėjimą.Šių metų pradžioje akivaizdžiai jaučiamas ekonomikos pagyvėjimas, ypač tose euro zonos ekonomikose, kurios yra atviresnės ir labiau priklauso nuo eksporto ir Azijos rinkų paklausos. Kartu į viršų kopia ir verslo pasitikėjimo rodikliai.
Vokietijos verslo pasitikėjimo indeksas, skaičiuojamas IFO instituto, balandžio mėnesį toliau kilo į viršų ir lenkė ekonomistų lūkesčius. Geresnes reikšmes paskelbė abu indekso komponentai - tiek lūkesčių, tiek dabartinės padėties vertinimo. Vokietijos ekonomika šiuo metu gauna nemažą naudą iš sparčiai augančių eksporto rinkų, vyriausybių skatinimo programos taip pat padėjo ekonomikai lengviau pergyventi ekonomikos krizę. Toliau gamybai plėstis ir verslininkų lūkesčiams gerėti padeda pasibaigę žiemos šalčiai, dėl kurių buvo galima stebėti gamybos sulėtėjimą, nes buvo neįmanoma atlikti daugelio lauko darbų.
Azija
Japonijos akcijos brango dėl gerų JAV naujų namų pardavimų duomenų ir silpstančios jenos, kuri pagerino lūkesčius dėl eksportuojančių įmonių pelnų. „Canon“, kuri 78 proc. pajamų gauna užsienyje, brango 1,9 proc. „Toyota“ akcijos kilo 1,2 proc. po komentarų laikraštyje, kad įmonė skelbs uždirbusi pelno, nors pati tikėjosi nuostolio.
Žaliavos
Penktadienį šviesiosios „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje pakilo į viršų, o didžiausias prieaugis buvo suformuotas prekybos pabaigoje, pasirodžius teigiamoms makro naujienoms iš JAV, kurios vėl sukėlė optimizmo bangą investuotojų gretose, kad naftos paklausa turi imti greičiau didėti ir šioje šalyje, atsigaunant jos ekonomikai. Visgi labai aukštos žaliavinės naftos ir jos produktų atsargos JAV sukuria nemažą barjerą naftos kainų tolesniam kilimui. Šios savaitės naftos kainos judėjimas stipriai priklausys nuo savaitės viduryje skelbsimų pranešimų apie JAV naftos atsargų pokyčius praėjusią savaitę bei penktadienį pasirodysiančių JAV 2010 m. I ketv. rezultatų. Jeigu šie rodikliai nebus džiuginantys, naftos kainai turėtų būti sunku išlikti aukštesniame nei 85 JAV doleriai už barelį taške.
Vario kaina Londono metalų biržoje penktadienį pakilo 0,8 proc., o tam daugiausia įtakos turėjo palankūs šio metalo kainai pranešimai apie išaugusius naujų namų pardavimus bei padidėjusius ilgalaikio vartojimo prekių užsakymus JAV. Tokie skaičiai suteikia investuotojams tam tikrų ženklų, kad ir išsivysčiusiose valstybėse po truputį turi didėti vario sunaudojimas pramonėje, o tai atitinkamai palanku vario kainos kilimui. Pažvelgus į praėjusios savaitės metalo atsargų pokyčius didžiausiose biržose, tendencija liko nepasikeitusi – Londono metalų biržos sandėliuose atsargos per savaitę krito 2,3 tūkst. tonų, o Šanchajaus biržos sandėliuose jos išaugo 2 tūkst. t. Artimiausią savaitę vario kainos judėjimą daugiausia lems JAV dolerio kurso svyravimai bei makroekonominės naujienos iš didžiausių pasaulio valstybių.