REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusiais metais sprendimas dėl minimalios mėnesinės algos (MMA) kėlė kaip niekad daug diskusijų. Darbuotojų atstovai tikino, kad kelti algą būtina. To metu darbdaviai tvirtino, kad ne visi verslai turi tam pinigų.

Praėjusiais metais sprendimas dėl minimalios mėnesinės algos (MMA) kėlė kaip niekad daug diskusijų. Darbuotojų atstovai tikino, kad kelti algą būtina. To metu darbdaviai tvirtino, kad ne visi verslai turi tam pinigų.

REKLAMA

2021 metais minimali alga, kuri mokama tik už nekvalifikuotą darbą, didėja nuo buvusių 607 iki 642 eurų „ant popieriaus“. „Į rankas“ tai reikštų algos padidėjimą nuo 447 iki 467 eurų.

„Sodros“ duomenimis, Lietuvoje yra beveik 138 tūkst. darbuotojų, kurie per mėnesį uždirba iki 607 eurų.

Nuo europietiškų skiriasi kartais

MMA padidinimas svarbus ne tik dirbantiems kvalifikacijos nereikalaujantį darbą. Jomis matuojamas ir kitų profesijų darbuotojų atlyginimas (pvz., gydytojų). Su MMA glaudžiai susiję daugelio iš 76 tūkst. sunkiasvorių vairuotojų atlyginimai.

Pajamų mokesčio ir „Sodros“ įmokų nereikia mokėti už komandiruojamiems darbuotojams (daugiausia vairuotojams) mokamus dienpinigius, jeigu jų darbo užmokestis yra lygus arba didesnis už 1,65 MMA.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi, bent dalies vairuotojų oficialus atlyginimas, neskaičiuojant dienpinigių, dabar prasidės nuo 1059,30 euro neatskaičius mokesčių (palyginti su ankstesne suma, padidėjimas yra 58 eurai). Į rankas tai būtų kiek daugiau nei 700 eurų.

REKLAMA

Kad ir kokia suma vairuotojams būtų papildomai mokama kaip dienpinigiai, sulaukus senatvės jiems jų pensija bus skaičiuojama atsižvelgiant į minėtą sumą.

„Sodros“ duomenimis, Lietuvoje yra beveik 160 tūkst. darbuotojų, kurių mėnesinės pajamos neviršija MMA.

Net ir padidėjus MMA, Lietuvoje ji ir toliau bus kelis kartus mažesnė nei daugelyje senųjų Europos Sąjungos šalių. Pvz., Liuksemburge pernai ji buvo 2242 eurai, Airijoje – 1707 eurai, Nyderlanduose – 1680 eurų, Belgijoje – 1626 eurai, skelbia „Eurostat“.

Tiesa, Bulgarijoje, Rumunijoje, Lenkijoje, Latvijoje ir kai kuriose kitose Rytų Europos šalyse minimumas ant popieriaus yra mažesnis nei Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA

Neapibrėžta padėtis dėl koronaviruso

Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas sakė, kad sprendimas didinti MMA yra skubotas ir neatsakingas.

„Mes siūlėme Vyriausybei dar palaukti ir atidžiau įvertinti ekonominę situaciją šalyje. Prašėme, kad būtų atsižvelgta į tai, kad tikrai ne visi sektoriai (viešojo maitinimo, viešbučių, transporto) atsigavo po koronaviruso pandemijos. Tad reikėtų išsiaiškinti ką daryti šių sektorių darbdaviams. Labiausiai nukentėję sektoriai neturi iš ko didinti MMA“, – aiškino darbdavių atstovas.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė tikino, kad nėra jokių objektyvių priežasčių atidėti MMA didinimą, nes Finansų ministerijos ir kiti rodikliai leidžia ją didinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Darbuotojų atstovė teigė, kad dar nebuvo metų, kai ji negirdėjo darbdavių skundų.

„Darbdaviai lygiai taip pat nenorėjo kelti algų ir pernai, kai Lietuvos ekonomika išgyveno bene geriausius laikus. Tad ir šiuo metu kylantis darbdavių nepasitenkinimas tarsi de javu. Kiekvienais metais girdime tą patį. O žmonės laukia didesnių algų, nes kainos kyla. Akivaizdu, kad MMA užtenka tik išgyventi, bet ne gyventi. Mūsų MMA dar netgi nepasiekė europinio standarto“, – pastebėjo I. Ruginienė.

Didės įmokos dirbantiems savarankiškai

Kitais metais padidėjus MMA, keisis kai kurių su ja susijusių įmokų dydžiai dirbantiems savarankiškai.

Gyventojai dirbantys su individualios veiklos pažyma, verslo liudijimu, mažųjų bendrijų nariai ar individualių įmonių savininkai, šeimynos dalyviai privalo patys mokėti valstybinio socialinio draudimo (VSD) ir privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas, kad ligos atveju gautų ligos išmoką, taip pat motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokas, kauptų stažą pensijai ar galėtų pasinaudoti nemokamomis medicinos paslaugomis.

REKLAMA

PSD mokesčio tarifas siekia 6,98 proc. ir yra skaičiuojamas nuo minimalaus darbo užmokesčio. 2021 metais minimali mėnesio alga sieks 642 eurus. Patvirtinus šiuos pakeitimus, nuo sausio 1-osios savarankiškai dirbantieji ir patys už sveikatos draudimą mokantys gyventojai kas mėnesį turės „Sodrai“ pervesti 44,81 eurų. Šiais metais minimali mėnesinė PSD įmoka siekė 42,37 eurų.

Jei savarankiškai dirbantis žmogus gauna didesnes pajamas nei minimalus darbo užmokestis, skirtumą nuo kas mėnesį sumokamų 44,81 eurų jis turės sumokėti deklaruodamas pajamas už 2021 metus.

Su minimalios mėnesio algos pokyčiais susiję ir verslo liudijimus turinčių asmenų socialinio draudimo įmokų pasikeitimai. Gyventojai vykdantys veiklą su verslo liudijimu moka 8,72 proc. nuo MMA pensijų socialinio draudimo įmokas. 2021 metais visą mėnesį galiojančio verslo liudijimo VSD įmoka sieks 55,98 eurų, jei asmuo nekaupia pensijai papildomai.

Visiems savarankiškai dirbantiems asmenims yra nustatytos 43 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) dydžio pajamų, nuo kurių skaičiuojamos įmokos, lubos. 2021 metais vidutinis darbo užmokestis įmokų bazei skaičiuoti bus 1352,7 eurų, todėl didės maksimali suma, nuo kurios skaičiuojamos įmokos – ji sieks 58166,10 eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų