REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Netekę artimųjų gyventojai negali daug laiko skirti gedului, nes užklumpa laidotuvių planavimo rūpesčiai, kurie sunkiau gyvenantiems žmonėms atneša ir finansinių iššūkių. Laidotuvės gali atsieiti kelis tūkstančius eurų, todėl daugelis kreipiasi į savivaldybes dėl 440 eurų laidojimo pašalpos.

Netekę artimųjų gyventojai negali daug laiko skirti gedului, nes užklumpa laidotuvių planavimo rūpesčiai, kurie sunkiau gyvenantiems žmonėms atneša ir finansinių iššūkių. Laidotuvės gali atsieiti kelis tūkstančius eurų, todėl daugelis kreipiasi į savivaldybes dėl 440 eurų laidojimo pašalpos.

REKLAMA

Specialistai pažymi, kada ir kas gali ją gauti ir paneigia mitus, kad ji nesuteikiama skolų turėjusiems gyventojams laidoti.

Bijo kreiptis dėl pašalpos

Portalo tv3.lt skaitytoja Jūratė pasakojo, kad neseniai mirė jos tėtis.

„Tėvai buvo išsiskyrę, su tėčiu palaikėme ryšį, tačiau artimai nebendravome. Tėtis gyveno vienas, daugiau jis artimųjų neturėjo, todėl su mama norėtume pasirūpinti laidotuvėmis. Taip pat norėtume kreiptis į savivaldybę dėl laidojimo pašalpos.

Tačiau tėtis turėjo skolų. Taigi, ar tikrai mes tą pašalpą gautume? O gal ją tektų atiduoti, padengti bent daliai skolų“, – teiravosi mergina.

REKLAMA
REKLAMA

Ji baiminasi, kad dėl tėčio skolų jos prašymas gauti pašalpą gali būti atmestas.

„Pinigų laidotuvėms tikrai reikia, tačiau galbūt paprašę tos pašalpos tik prisidarytume problemų“, – svarstė Jūratė.

REKLAMA

Kas ir kada gali kreiptis dėl pašalpos?

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija komentavo, kad laidojimo pašalpa nemokama tik vienu atveju – kuomet žmogus laidojamas valstybės biudžeto ar savivaldybių biudžetų lėšomis.

„O norint gauti vienkartinę 440 eurų laidojimo pašalpą laidojantis žmogus turėtų kreiptis į savivaldybės administraciją pagal savo deklaruotą gyvenamąją vietą arba ten, kur savo gyvenamąją vietą buvo deklaravęs mirusysis. Jeigu mirusiojo gyvenamoji vieta nebuvo deklaruota – pagal paskutinę buvusią jo gyvenamąją vietą.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl šios vienkartinės pašalpos faktiškai mirusįjį palaidojęs asmuo – tiek fizinis, tiek juridinis, kuris organizuoja laidotuves – turi kreiptis per 12 mėnesių nuo teisės į laidojimo pašalpą atsiradimo dienos“, – komentavo ministerija.

Vilniaus miesto savivaldybė irgi tikino, kad dėl pašalpos kreipiasi tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys, organizuojantys artimųjų laidotuves.

„Dėl šios pašalpos kreiptis galima per 12 mėnesių nuo asmens mirties datos. Mirusio asmens turėtos skolos ar kitos gyvenimo aplinkybės įtakos laidojimo pašalpos skyrimui neturi.

Pernai laidojimo pašalpą gavo 5550 asmenų, šiemet iki kovo 13 d. – 1238 asmenys“, – skaičiavo savivaldybė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Laidotuvėms išleidžia tūkstančius eurų

Laidojimo rūmų Kaune „Tylos namai“ vadovas Vytis Sidabras pasakojo, kad dabar žmonės išleidžia laidotuvėms labai skirtingas sumas – vieni skiria iki 1 tūkst. eurų, o kiti negaili ir 10 tūkst. eurų.

Laidojimo namų Plungėje „Žemaitijos gralis“ vadovas Vidas Valauskas tikino, kad laidotuvių kaina priklauso nuo kliento norų.

Pavyzdžiui, karstas gali kainuoti ir 90 eurų, ir 1,5 tūkst. eurų. O gėlių kompozicija šarvojimo salėje – 60 eurų arba net 1 tūkst. eurų ar dar daugiau.

Jis skaičiavo, kad pigiausios laidotuvės, atskaičiavus valstybės skiriamą 440 eurų išmoką, siektų 190 eurų.

„Pigiausią laidotuvių paketą sudaro – kremacija, kapsulė palaikams / pelenams laidoti, kūno transportavimas iki krematoriumo, dokumentų ir vienkartinės išmokos tvarkymas, apeigų organizavimas, urnos pristatymas į pasirinktus gedulo namus, ekologiškas kremacijai skirtas karstas, atsisveikinimo (šarvojimo) salė (24 val.) Plungėje ir Rietave“, – vardijo V. Valauskas.

REKLAMA

Laidotuvių organizavimo ir vedimo paslaugas „Sudie“ Dzūkijos regione siūlantis Rimvydas sakė, kad laidotuvės gali būti ir labai pigios, ir labai brangios.

„Pavyzdžiui, vien karstas kremavimui gali kainuoti ir 300 eurų, o ąžuolinis karstas su paauksuotomis ar vario rankenomis atsieina ir 2–4 tūkst. eurų. Duobės iškasimas atsieina 300–400 eurų, duobės urnai iškasimas – pigesnis, be to, ir patys žmonės ją gali išsikasti. Drabužių kainos laidotuvėms nuo 100 eurų prasideda.

Taigi, viskas susideda. Brangiausios laidotuvės, kuriose dalyvavome, kainavo 4 tūkst. eurų“, – skaičiavo vyras.

Žmogus dirbo, dirbo, mokėjo mokesčius ir reziumė jam numirus gauni tik 440 eurų. Nejaugi jis tik valstybei sumokėjo 440 eurų?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų