Praėjusiais metais Lietuvoje suvartota 53 mln. pakelių (1,06 mlrd. vienetų) nelegalių cigarečių, iš kurių didžioji dalis atkeliavo iš Baltarusijos. Jei jos būtų parduotos legaliai, šalies biudžetas būtų gavęs papildomai apie 103 mln. eurų.
Po to, kai 2011 metais. nelegalių cigarečių rinka Lietuvoje krito nuo 40 proc. iki trečdalio, pastaruosius kelerius metus ji išliko gana stabili. Pernai 81,8 proc. šios rinkos sudarė teisėtai užsienio šalyse pagamintos ir nelegaliai Lietuvoje parduotos cigaretės, o likusius 18,2 proc. – kitos padirbtos ir kontrabandinės prekės.
„Pastaruosius ketverius metus stebimas šešėlinės rinkos stabilumas yra geras rezultatas, nulemtas Vyriausybės prioriteto mažinti prekybą nelegaliomis cigaretėmis (...) Visgi artimiausiu metu būtina pamatyti šį iki šiol stabilų nelegalios tabako rinkos dydį mažėjant”, – pranešime spaudai sakė bendrovės „Philip Morris Baltic” Korporacijos reikalų direktorius Gintautas Dirgėla.
Daugiausiai nelegalių cigarečių Lietuvą ir toliau pasiekia iš Baltarusijos - iš jos įvežamų cigarečių skaičius pernai išaugo 7,4 proc. iki 870 milijonų. Daugiausiai nelegalių cigarečių iš Lietuvos išvežama į Jungtinę Karalystę (90 mln. vienerų) ir Vokietiją (50 mln. vienetų).
KPMG duomenimis, 2014-aisiais visoje ES buvo suvartota 56,6 mlrd. nelegalių cigarečių – tai sudarė 10,4 proc. visos rinkos. Latvijoje nelegali tabako rinka pernai siekė 29,3 procento.
Nelegalių cigarečių rinkos tyrimą KPMG bendradarbiaudama su „Philip Morris International”, Europos Komisija ir ES šalimis narėmis atlieka kasmet nuo 2006-ųjų.