REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusių metų pabaigoje Lietuvoje itin sparčiai brango daugelis prekių ir paslaugų. Prognozuojama, kad kai kurios iš jų šiemet gali brangti dar greičiau. Taigi, net jeigu kai kurie atlyginimai, pensijos ar kitos išmokos pakils, gyventojams teks susiveržti diržus.

Praėjusių metų pabaigoje Lietuvoje itin sparčiai brango daugelis prekių ir paslaugų. Prognozuojama, kad kai kurios iš jų šiemet gali brangti dar greičiau. Taigi, net jeigu kai kurie atlyginimai, pensijos ar kitos išmokos pakils, gyventojams teks susiveržti diržus.

REKLAMA

Naujausiais duomenimis, 2021 m. gruodžio metinė infliacija Lietuvoje pasiekė daugiau kaip dešimtmetį nematytą dviženklį skaičių – 10,7 proc.

Tiek per metus pabrango vidutinio lietuvio vidutinis prekių ir paslaugų krepšelis. Tačiau kiekvieno žmogaus asmeninė infliacija gali būti gerokai didesnė.

Ypač, jeigu didesnę dalį pinigų jis išleidžia maistui ir būstui. Artimiausiu metu jiems reikės daugiau mokėti už elektrą, dujas, šildymą, alkoholio ir tabako gaminius, automobilio registravimą.

Be to, prognozuojama, kad brangesni energijos ištekliai artimiausiu metu padidins ir maisto produktų, paslaugų kainas.

Taigi, jeigu nuo sausio 1 d. gausite didesnę algą ar išmoką, neskubėkite išlaidauti.

Pastebimai brangs elektra

Nuo metų pradžios populiariausio „Ignitis“ vieno laiko zonos tarifo plano „Standartinis“ kaina sieks 16,7 ct/kWh. Tai yra 9,9 proc., arba 1,5 cento daugiau nei praėjusiais metais.

REKLAMA
REKLAMA

Pasirinkusiems „Standartinį“ dviejų laiko zonų tarifo planą dieninė elektrą kainuos 18,9 ct/kWh (6,7 proc. daugiau), o naktinė – 12,4 ct/kWh (16,7 proc. daugiau).

REKLAMA

Pasirinkusiems tarifų planus „Namai“ ar „Namai plius“, pastovus mokestis lieka 3 ir 6 eurai per mėnesį. 

Tačiau vienos laiko zonos tarifo plano „Namai“ elektros energijos kaina sieks 15,1 ct/kWh (11 proc. daugiau), o „Namai plius“ – 14,6 ct/kWh (11,4 proc. daugiau).

Dviejų laiko zonų tarifo plano „Namai“ dieninė ir naktinė elektros energijos kaina atitinkamai sieks 17,1 ct/kWh (7,5 proc. daugiau) ir 11,5 ct/kWh (18,5 proc. daugiau).

„Namai plius“ tarifo plano dieninė nuo 2022 m. yra 16,6 ct/kWh (8,5 proc. daugiau), o naktinė – 11,2 ct/kWh (19,1 proc. daugiau).

REKLAMA
REKLAMA

Beje, po šių metų liepos 1 d. dar daugiau vartotojų turės pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją. Tai padarius, išlaidos už elektrą gali dar labiau išaugti.

Dujos brangsta trečdaliu

Gamtinių dujų „Minimalus“ plano (1 gr.) klientams, turintiems dujines virykles ir suvartojantiems iki 300 kubinių metrų dujų per metus, pastovioji tarifo dalis išliko 0,56 euro per mėnesį. Šiems klientams kubinio metro dujų kaina nuo sausio 1 dienos siekia 80 ct/m3 (beveik 27 proc. daugiau nei pernai).

„Optimalus“ plano (2 gr.) klientams, kurie dažniausiai dujas naudoja šildymui ir per metus suvartoja iki 20 tūkst. kubinių metrų dujų, pastovioji tarifo dalis lieka 3,99 euro per mėnesį. Vieno kubinio metro dujų kaina šiems „Ignitis“ klientams dabar siekia 55 ct/m3 (34 proc. daugiau).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Planas „Maksimalus“ (3 gr.) pasirinkusiems klientams, per metus suvartojantiems daugiau nei 20 tūkst. kubinių metrų dujų, vienas kubinis metras kainuos 53 ct/m3 ( 35,9 proc. daugiau). Pastovioji tarifo dalis šio plano klientams liko 3,99 euro per mėnesį.

Daugiau ir už šilumą, ir karštą vandenį

Kiekviename mieste centrinio šildymo ir karšto vandens kaina skiriasi priklausomai nuo to, koks kuras naudojamas šilumai paruošti ir kitų veiksnių. Tačiau nemažai daliai gyventojų ir už šilumą, ir karštą vandenį teks mokėti daugiau.

Bene daugiausia klientų turinčių „Vilniaus šilumos tinklų“ klientams vienanarė šilumos kaina nuo sausio 1 d. yra 10,07 ct/kWh – per 22 proc. didesnė nei buvo 2021 m. gruodį.

REKLAMA

Karšto vandens kaina Vilniaus daugiabučių namų vartotojams nuo metų pradžios yra 7,30 euro už kubinį metrą. Palyginti su praėjusiu gruodžiu, jis pabrango beveik 11 proc.

Tuo metu ne daugiabučiuose, o privačiuose namuose gyvenantiems vartotojams karšto vandens kaina nuo metų pradžios yra 6,97 euro – taip pat beveik 11 proc. didesnė.

Gerti ir rūkyti dar labiau neapsimoka

Nuo metų pradžios padidėjus akcizams, pigiausias alus Lietuvoje brangs maždaug 2 euro centais, virš 8,5 proc. stiprumo vynas apie 10 euro centų, o stiprieji gėrimai – apie 30 euro centų.

Beje, dėl akcizų pakeitimų gėrimai brangs ir dar kelerius metus iš eilės. Pusė litro sidro kasmet brangs po 8–10 centų, vynuogių vynas virš 8,5 laipsnių stiprumo – 10–12 centų, už alkoholinius kokteilius teks mokėti 9–11 centų daugiau, vermutas iki 15 laipsnių brangs 9–10 centų, o spirituotas vynas virš 15 laipsnių – 12–15 centų.

REKLAMA

Stiprieji gėrimai brangs labiausiai: už pusę litro degtinės, trauktinės, brendžio, stipraus likerio teks sumokėti 32–36 centais daugiau, o mažiausiai brangs alus (5,5 laipsnio stiprumo) – po 2–3 centus kasmet.

Ne masinės gamybos alui, kitaip vadinamam kraftiniu alumi, bus taikoma lengvata – 50 proc. tarifo. Ja galės pasinaudoti mažosios alaus daryklos, kurių Lietuvoje yra 58.

Nuo Naujųjų metų didėja akcizas ir cigaretėms bei kitiems tabako gaminiams. Rūkomojo tabako pakelio kaina dėl aukštesnių akcizų kyla 0,17 euro 2022-aisiais, o per trejus metus – 0,55 euro. Kaitinamojo tabako produktai (įskaitant jiems alternatyvius produktus) brangs 0,27 euro, o per trejus metus iš viso – 1,09 euro.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Elektroninių cigarečių skystis nuo šių metų brangsta 0,07 euro, o per trejus metus – 0,42 euro. Pakelio cigarų ir cigarilių apmokestinimas kitais metais didės 0,27 euro, o per trejus metus – 0,97 euro.

Automobilių taršos mokestis

Nepaisant daugelio kalbų praėjusiais metais automobilių taršos mokestis nebuvo pakeistas. Šiemet ir toliau galios Motorinių transporto priemonių registracijos mokesčio įstatymas.

Be kita ko, jame numatyta: šio mokesčio dydžiai indeksuojami kiekvienais metais, pasibaigus kalendoriniams metams, taikant indeksavimo koeficientą.

Jis apskaičiuojamas mokestinių metų vartotojų kainų indeksą dalijant iš šimto. Mokestinių metų vartotojų kainų indeksas nustatomas gruodžio mėnesio kainas palyginus su 2019 metų gruodžio mėnesio kainomis.

REKLAMA

Kiek tiksliai išaugs automobilių taršos mokestis, paaiškės pirmosiomis sausio savaitėmis. Naujausiais duomenimis Lietuvoje infliacija siekia 10,7 proc., tad ir mokesčio padidėjimas gali būti pastebimas.

Kiek didės atlyginimai ir pensijos

Nuo metų pradžios didės ne tik gyventojų išlaidos – išaugti turėtų ir jų pajamos.

Nuo 2022 m. pradžios minimalioji mėnesinė alga (MMA) padidėjo iki 730 eurų. Skaičiuojama, kad ją uždirbančių žmonių pajamos per mėnesį  „į rankas“ kitąmet didės 62,5 euro ir sieks 534 eurus.

4 eurais iki 181 euro šiemet padidėjo ir biudžetinių įstaigų darbuotojams taikomas bazinis pareiginės algos dydis. Be to, ūgtelėjo ir minimalūs pareiginės algos koeficientai.

Planuojama, kad šios sferos darbuotojai gaus vidutiniškai 40 eurų didesnį atlyginimą.

Kaip jau skelbta, šiemet bus indeksuotos ir pensijos. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skaičiuoja, kad bendrai Lietuvoje vidutinė senatvės pensija šiemet didės 51 euru – nuo 414 eurų iki 465 eurų.

Greitai Lietuvoj bus neįmanoma gyventi. Valdžia visai apie žmones negalvoja, žiūri tik savęs. Tuoj ir duonos nebus už ką nusipirkti ne tik kruopų
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų