• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per savaitę „Brent“ naftos žaliavos kaina Londono biržoje išliko stabili. Šiuo metu jos kaina siekia 76,11 JAV dolerius.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak „Lietuva Statoil“ pardavimų ir tiekimo departamento direktoriaus Giedriaus Bandzevičiaus, šiuo metu naftos žaliavos rinka yra priklausoma nuo to, kaip pasaulio rinkos sureaguos į finansinių problemų turintį Dubajų. Yra nuomonių, kad Dubajaus prasiskolinimų padariniai pasaulio ekonomikai gali būti panašūs kaip 2008 metų rugsėjį žlugusio JAV banko „Lehman Brothers“.

REKLAMA

Praėjusį penktadienį pasaulio rinkas pasiekė žinia, kad Dubajus prašo atidėti paskolų mokėjimą. Šalies bankas „Dubai World“ yra prisiėmęs 25 proc. visų Dubajaus paskolų – 22 mlrd. JAV dolerių, o bendras Dubajaus įsiskolinimas investuotojams sudaro 80 mlrd. dolerių. Ši žinia sukrėtė pasaulio akcijų rinkas ir jų indeksus traukė žemyn. „Šiuo metu laukiama, kaip į pasikeitusią Dubajaus finansinę padėtį sureaguos naftos žaliavos rinka. Iki šiol pokyčiai Dubajuje neturėjo ženklesnės įtakos naftos kainoms“, – sako G. Bandzevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Praėjusią savaitę buvo paskelbta, kad Tarptautinė Atominės Energetikos Agentūra ruošiasi balsuoti dėl rezoliucijos, kuria siekiama įšaldyti ir sustabdyti Irano urano sodrinimo programą. Tai buvo žinutė Teheranui, kuria siekiama paraginti šalies valdžią dar kartą įvertinti savo veiksmus dėl urano sodrinimo. Tačiau Iranas atmetė tokį tarptautinės bendruomenės ėjimą ir tikisi, kad jis neturės realių pasekmių. Pasak dienraščio „Washington Post“, praėjusią savaitę JAV pareigūnams pavyko įtikinti Kiniją prisidėti prie šios rezoliucijos atskleidžiant Izraelio poziciją – šalis mato realią Irano vykdomos programos grėsmę visam regionui ir, pasak ekspertų, tai didina karo riziką Vidurio Rytuose. „Geopolitiniai neramumai turėtų neigiamos įtakos visai naftos žaliavos rinkai, nes Artimųjų Rytų regione sukoncentruota didžioji dalis naftos gavybos pramonės ir kariniai veiksmai regione padidintų įtampą, o tuo pačiu ir pasaulinės naftos žaliavos kainas“, – sako G. Bandzevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didins naftos gavybą   

Trečiadienį Rusijos energetikos ministras paskelbė ambicingus planus plėtoti šalies energetikos sektorių. Valstybė per ateinančius 20 metų planuoja investuoti 625 mlrd. dolerių į naftos gavybą ir 590 mlrd. į dujų gavybos pramonę. Taip šalis tikisi iki 2030 metų naftos gavybą padidinti iki 10 proc., o dujų gavybą padidinti net 33 proc.

REKLAMA

Praėjusią savaitę Nigerija paskelbė didinanti naftos gavybos ir tiekimo rinkai apimtis. Šalis ketina nuo kitų metų rinkai tiekti 2 mln. barelių naftos per dieną. Tai 0,4 mln. barelių viršija OPEC numatytą eksporto kvotą Nigerijai. Šios kvotos yra viršijamos jau dabar.  

Didėjantis pasaulinis naftos žaliavos suvartojimas leidžia rinkos dalyviams svarstyti apie didesnį žaliavos tiekimą rinkai. Skaičiuojama, kad naftos žaliavos suvartojimas kitais metais turėtų išaugti 1,3 mln. barelių per dieną. Šiuo metu pasaulyje per dieną suvartojama 84 mln. barelių naftos. Pasak ekspertų, apie padidintą naftos žaliavos tiekimą bus galima kalbėti, kai bus suvartotos iki šiol sukauptos naftos žaliavos atsargos.



Roterdamo biržoje naftos produktų indeksai išliko stabilūs

REKLAMA

Per savaitę benzino ir dyzelino Platts indeksai Roterdamo biržoje išliko stabilūs. Didmeninėje prekyboje per savaitę litras benzino atpigo 4 ct, dyzelinas pabrango 1 ct, o dujos atpigo 2 ct. Reaguodami į praėjusios savaitės pokyčius mažmeninėje prekyboje degalai nežymiai brango. Litras benzino kaina per savaitę pakilo 3 ct, dyzelino kaina augo 2 ct, o dujų kaina paaugo 1 ct.   

Pasak G. Bandzevičiaus, šiuo metu sudėtinga prognozuoti naftos žaliavos ir degalų kainas. Tikėtina, kad artimiausiu metu rinkoje paaiškės finansinių skolų krečiamo Dubajaus situacija ir bus aiškesnė pasaulio rinkų reakcija į JAE problemas. Nuo to priklausys ir naftos žaliavos bei degalų kainos

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų