• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Derybos, priėmimai, kokteiliai, politikų pasirodymai ir uždari renginiai – ką Davose veikia Billas Gatesas, Ališeras Usmanovas ir kiti turtingiausi planetos žmonės? Apie tai rašo „Forbes“.

Derybos, priėmimai, kokteiliai, politikų pasirodymai ir uždari renginiai – ką Davose veikia Billas Gatesas, Ališeras Usmanovas ir kiti turtingiausi planetos žmonės? Apie tai rašo „Forbes“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Davosas primena trumpų pasimatymų seansą. Žmonių kokybė labai aukšta, ir jei pavyksta su kažkuo pakalbėti, tai yra nuostabu. Tačiau gauti laiko pokalbiui labai sunku, jie visi čia turi įtemptą grafiką“, – teigia 51 metų amžiaus investuotojas Nicolas Berggruenas interviu „Bloomberg“.

REKLAMA

N. Berggruenas, kurio turtą „Forbes“ vertina 2,3 milijardo dolerių, atvyko į Davosą su amerikiečių delegacija, kad aptartų politikos ir ekonomikos valdymo problemas. Iš viso stambiausiame tarptautiniame forume Šveicarijoje 2013 metais susirinko daugiau nei 2500 verslo ir politikos lyderių iš viso pasaulio.

REKLAMA
REKLAMA

Kartu su JAV investuotoju, kurį kuluaruose vadina „benamiu milijonieriumi“ (dėl pomėgio po pasaulį keliauti privačiu lėktuvu-namu „Gulfstream IV“ ir visada gyventi tik 5 žvaigždučių viešbučiuose), į forumą šiemet atvyko ne mažiau 75 turtingiausių pasaulio žmonių reitingo atstovų. Tarp aktualiausių renginio temų visi išskiria Europos ekonomikos būklę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak N. Berggrueno, euro krizėje yra „daugiau politikos, nei verslo“. „Kalba eina apie suvereniteto problemą. Visoms šalims regione reikia būti pasiruošusioms tapti kiek mažiau nepriklausomomis“, – teigia verslininkas. Kai kurie iš jo „kolegų“ iš „Forbes“ reitingo asmeniškai dalyvaus pasaulio ekonomikos problemų aptarime. Pavyzdžiui, „Globalaus finansinio konteksto“ sesijoje savo požiūriu pasidalins „Elliott Management Corp.“ Įkūrėjas Paulas Singeris (turtas – 1,1 milijardo JAV dolerių).

REKLAMA

Rusija kryžkelėje

Verslas laukia svarbių signalų iš aukšto rango politikų ir reguliuotojų. Pirmuoju svarbiu svečiu iš jų trečiadienį tapo Rusijos ministras pirmininkas Dmitrijus Medvedevas. Į Davosą jis atvyko, kad aptartų forumo ekspertų ataskaitą apie Rusijos ekonomikos vystymosi scenarijus, kurių dauguma yra negatyvūs. Rusijos tema buvo aptarinėjama dvejose sesijose – uždaroje, kur dalyvavo stambiausių kompanijų ir investicinių fondų vadovai bei Rusijos vicepremjeras Arkadijus Dvorkovičius, ir atviroje – jau su pačiu premjeru.

REKLAMA

D. Medvedevui forume teko gintis nuo kritikos. Ekspertų ataskaitos scenarijus jis pavadino naudingais, bet „ne visiškai realistiškais“. Premjeras investuotojams pasakojo apie palankias naujojo valstybinių aktyvų privatizacijos raundo sąlygas, neatmetė „Gazprom“ monopolijos dujų tiekime panaikinimo. D. Medvedevas taip pat atsisakė pripažinti Sergejų Magnitskį „kovotoju už teisybę“, „nesąmone“ pavadino gandus apie sovietinį renesansą ir tradiciškai pasiuntė keletą optimistinių signalų verslui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Investuotojai neslėpė, kad iš Rusijos laukia valstybinio valdymo kokybės pagerėjimo ir kovos su korupcija. Balsavimo atviroje sesijoje metu šį faktorių į pirmą vietą iškėlė 77,9 proc. dalyvių. „Sberbank“ vadovas Germanas Grefas pareiškė: „Daugelis reitingų neadekvačiai atspindi Rusijos ekonomikos pozicijas pasaulyje. Mes kartais pralaimime iš viešųjų ryšių pusės, blogai pasakojame apie savo pasiekimus.“

REKLAMA

Usmanovas, Gatesas ir visi visi kiti

Tiesa, Rusijos klausimas stambųjį verslą domina ne tiek, kiek galėtų atrodyti. Be D. Medvedevo į forumą atvyko ir Italijos vyriausybės vadovas Mario Monti, Tarptautinio valiutos fondo vadove Christine Lagarde ir Europos centrinio banko pirmininkas Mario Draghi. Visi jie pasirodo su savo kalbomis ketvirtadienį bei penktadienį. Ažiotažas – didžiulis.

REKLAMA

„Aš netgi negaliu patekti į dalį renginių, jie jau perpildyti dalyvių“, – tvirtina „Hillwood Development Co.“ Vadovas Henry Rossas Perot-jaunesnysis (turtas vertinamas 1,4 milijardo). „Gelbėja susitikimai su partneriais ir bankininkai“, – teigia jis. H. Perot – vienas iš 18 amerikiečių milijardierių forume. Tai yra didžiausia nacionalinė verslininkų delegacija, kurios narių turtai viršija 1 milijardą dolerių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Antrojo ir trečioji vietos priklauso Indijai ir Rusijai. Iš Maskvos į Davosą atvyko 9 milijardieriai, tarp kurių ir turtingiausių Rusijos verslininkų reitingo lyderis – A. Usmanovas.

Kiti žymūs forumo dalyviai – Meksikos investuotojas Ricardo Salinas, legendinis George‘as Sorosas ir turtingiausias forumo dalyvis Billas Gatesas.

REKLAMA

Veikla

Be beveik 250 darbo sesijų ir kalbų, delegatų laukia turtinga kultūrinė programa su klasikinės muzikos ir džiazo muzikantų pasirodymais. Milijardieriai rengia ir privačius susirinkimus už forumo ribų – restoranuose ir viešbučiuose.

Investicijų kompanijos „Stromback Ventures“ vadovas Rickas Strombackas pasakoja, kad užsiima trijų įtakingų forumo dalyvių susitikimu koordinavimu ir laisvalaikiu. Pasak jo, apkrauta dienos darbotvarkė lemia tai, kad forumo dalyviai vėliau susitikinėja iki vėlyvos nakties.

REKLAMA

Praėjusiais metais R. Strombackas suorganizavo vieną iš skambiausių forumo renginių. Vakaro svečiu tuomet tapo žymus interneto verslininkas Seanas Parkeris. Kompaniją jam palaikė milijardierius Steve‘as Cohenas ir buvusio JAV prezidento dukra Chelsea Clinton.

2013 metais forumo dalyviai pasirenka kuklius priėmimus, bet R. Strombackas pripažįsta: „Žinoma, yra užklausų dėl elitinių vakarėlių ir privačių kokteilių.“

REKLAMA
REKLAMA

Viena iš kertinių forumo intrigų jau tapo netikėtas „Google“ vakaro atšaukimas. Amerikiečių kompanija sausio 8 dieną paviešino spaudos pranešimą, kuriame be jokio paaiškinimo atsisakė anksčiau anonsuoto renginio. Ankstesniais metais „Google“ priėmimai rinko ryškiausius forumo dalyvius.

Europa – visų galvos skausmas

74 metų verslininkas Rahulas Bajajas nepraleido nei vieno forumo nuo 1979 metų. Šįkart jo planuose – globalios ekonomikos sesija, uždaras susitikimas su beveik 100 Tarptautinės prekybos tarybos lyderių, M. Monti ir Ch. Lagarde pasirodymai bei vakarėlis „Belvedere“ viešbutyje.

„Mes jau žinome, kas vyksta pasaulyje šią akimirką. Europa ir JAV šiais metais neprisidės prie BVP daugiau nei 1 proc. Globali ekonomika išaugs 2,5 proc., o ne 3 proc. Besivystančios rinkos nebeauga ankstesniais tempais. Iš esmės kai kurių delegacijų Davose sumažėjimas lengvai paaiškinamas“, – tvirtina verslininkas.

Forume šįkart nebus daugybės tradicinių dalyvių. Turtingiausias Šveicarijos žmogus Ernesto Bertarelli neaplankys „namų“ renginio dėl dalykinės kelionės į JAV. Forumo administracija tvirtina, kad visos komercinės vietos išparduotos, todėl problemų su lankomumu Davosas-2013 tikrai neturės.

REKLAMA

40-metis Indijos medicinos magnatas Malvinderis Singhas vyksta į Šveicariją, kad išsiaiškintų dabartinę Europos ekonomikos problemų padėtį. „Jeigu Europa ir Amerika pajaus negalavimus, su sveikata problemų turės visas pasaulis. Ir jei JAV ekonomika pasveiks 2013 netais, problema išliks Europa, ir mums visiems teks eiti jos sprendimo keliu“, – tvirtina M. Singhas.

Su M. Singhu sutinka ir jo tautietis Adi Godrejas, kurio turtą „Forbes“ vertina 9 milijardais dolerių: „Globali ekonomika ne pačioje geriausioje formoje. Demokratai ir respublikonai lyg ir susitarė dėl išėjimo iš JAV biudžetinio akligatvio, bet problema iki šiol neišspręsta. Ir ypač svarbu suvokti, kur juda euro zona.“

Pinčuko filantropija

Kitos svarbios forumo temos – korupcija ir socialinė lygybė. Vienas iš svarbiausių diskusijų organizatorių šioje srityje taps Ukrainos milijardierius Viktoras Pinčukas. 52 metų verslininkas organizuoja priėmimą, paskirtą filantropijos problemoms, kuriame dalyvaus B. Gatesas ir Peteris Thielis, legendinis Silicio slėnio investuotojas.

„Davosas – turbūt vienintelė vieta Žemėje, kur galima susidaryti plačią nuomonę apie mūsų prieštaringą pasaulį. Jeigu mes prijungtume prie dalyvių galvų milžinišką 3D spausdintuvą, mes gautume relevantišką dinaminį kertinių šiuolaikiškumo krypčių modelį“, – tvirtina pats V. Pinčiukas.

Šia poziciją palaiko ir H. Perot. Jo vertinimu, su tokiu žmonių kiekiu, kuriuos gali sutikti per tris dienas Davose, nepasimatysi per visą mėnesį.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų