Mačiulis: naftos eros pabaiga tikrai horizonte

Nuo pastarosios pasaulinės finansų krizės bendras skolų lygis pasaulyje ne tik, kad nesumažėjo, bet dar ir išaugo. Būtent prasiskolinusios įmonės rizikuoja prislopinti ekonomikos augimą, o, kartu, ir numušti naftos kainas, trečiadienį vykusiame Vilniaus energetikos forume teigė „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Nafta nesibaigs

Anot ekonomisto, net ir tokios nuo naftos eksporto priklausomos šalys kaip Saudo Arabija jau supranta, kad naftos amžius anksčiau ar vėliau tikrai baigsis.

„Akmens amžius pasibaigė ne dėl to, kad pasibaigė akmenys. Taip ir naftos amžius baigsis ne dėl visiško naftos išeikvojimo. Tiesiog ją pakeis pigesni ir švaresni energijos šaltiniai. Naftos eros pabaiga tikrai horizonte“, – sakė N. Mačiulis, pažymėjęs, kad naftos suvartojimo pikas, tikėtina, bus pasiektas per artimiausią dešimtmetį, o po to juodojo aukso vartojimas pradės mažėti.

Naftai kol kas esant vienu iš pagrindinių pasaulio energetikos šaltinių, nuo jos kainų svyravimo priklauso ir situacija daugelio piniginėse. Tačiau, panašu, kad didelio naftos kainų šoko artimiausiu metu išvengsime.

„Nors buvo kalbų, kad naftos barelio kaina gali užkilti iki 100 dolerių, tačiau toks scenarijus mažai tikėtinas. Spalio mėnesį barelio kaina buvo pasiekusi 85 dolerius, bet vėliau krito. Labiausiai tikėtina, kad artimiausiu metu ji išsilaikys ties 70 dolerių už barelį riba“, – pažymėjo N. Mačiulis.

Anot forumo pranešėjo, tikėtis mažesnio naftos suvartojimo, o, kartu, ir žemesnių kainų, leidžia vis didesnis naftos išgavimas šalyse, priklausančiose OPEC (naftą eksportuojančių šalių organizacijai). Maža to, naftos išgavimas visus pastaruosius penkerius metus augo ne tik šiose šalyse, bet ir visuose pasaulio regionuose, ypač, Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Tai taip pat verčia kalbėti apie galimą naftos perteklių.

Kaina priklauso nuo Irano

Tiesa, pasaulio ekonomiką paralyžuojančių aukštų naftos kainų rizika egzistuoja. Vis dėlto, šiuo metu ji yra nežymi.

„Aukštas naftos kainas gali lemti tik didelis geopolitinis sukrėtimas“, – įsitikinęs ekonomistas.

Vienu iš hipotetinių tokio pobūdžio sukrėtimų, dėl kurio naftos barelio kaina gali pašokti ir net iki 200 dolerių, N. Mačiulis įvardijo galimą Irano konfliktą su Izraeliu.

REKLAMA

„Nors Iranas išgauna nedidelę dalį pasaulio naftos, bet jis kontroliuoja strategiškai svarbų Hormūzo sąsiaurį, kuriuo keliauja ypač daug tranzitinių naftos tanklaivių. Taigi, jeigu Iranas nuspręstų eiti va banque, tuomet galėtume turėti ir 200 dolerių už barelį kainą“, – apie niūraus scenarijaus rizikas kalbėjo N. Mačiulis.

Penktadienį, lapkričio 9 d., Londono biržoje buvo fiksuojamas tolimesnis žaliavinės įvairių rūšių naftos kainos kritimas. Populiariausios, „Brent“ rūšies, naftos barelio kaina nukrito iki 70, 78 JAV dolerių. Šiuos pokyčius didele dalimi lėmė smarkiai išaugusios JAV komercinės naftos atsargos.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų