REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
62
parduotuvė  (nuotr. bendrovės)

Nemažos dalies maisto produktų kainos Lietuvoje jau beveik neatsilieka nuo ES vidurkio. Bent jau taip liudija maisto kainų palyginimo tyrimas, atliktas dvylikoje ES valstybių, kurį užsakė Teisingumo ministerija. Tiesa, tyrimas buvo vykdytas tik lyginant elektronines maisto parduotuves.

62

Nemažos dalies maisto produktų kainos Lietuvoje jau beveik neatsilieka nuo ES vidurkio. Bent jau taip liudija maisto kainų palyginimo tyrimas, atliktas dvylikoje ES valstybių, kurį užsakė Teisingumo ministerija. Tiesa, tyrimas buvo vykdytas tik lyginant elektronines maisto parduotuves.

REKLAMA

40 skirtingų maisto produktų kainos buvo palygintos Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Jungtinėje Karalystėje, Italijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Čekijoje, Slovakijoje, Airijoje.

„Ieškojome identiškų arba labai panašių savo charakteristikomis prekių, ypač nemažai palyginta tarptautinių prekės ženklų. Paaiškėjo, kad Lietuva nėra pigių kainų šalis, Lietuvoje kainų lygis sparčiai vejasi ES kainų lygį. Nuo ES vidurkio jau atsiliekame tik kokiais 5–6 proc“, – sakė teisingumo viceministrė Irma Gudžiūnaitė.

Ji pridūrė, kad šalys tyrime buvo atrinktos, norint atspindėti ES įvairovę: yra ir didelių, turtingų rinkų, o taip pat ir menkesnę perkamąją galią turinčių naujų ES narių, Lietuvos kaimynių.  

REKLAMA
REKLAMA

Anot viceministrės, tyrime buvo atkreiptas dėmesys ir į maisto prekių produktų PVM, nes skirtingose lygintose šalyse jis yra nevienodas. Paaiškėjo, kad, nors, pavyzdžiui, Airijoje PVM maistui yra mažiausias tarp dvylikos tirtų šalių, bet maisto kainos ten toli gražu nėra mažiausios.

REKLAMA

„Didžiausios kainos užfiksuotos Airijoje, ten brangiausi buvo 14 produktų iš 40, o daugiausiai pigiausių prekių rasta Lenkijoje, 12 iš 40“, – sakė Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktorė Neringa Ulbaitė.

Pavyzdžiui, „Coca Cola“ pusės litro buteliukas brangiausiai atsieina Jungtinės Karalystės, Airijos pirkėjams (1,66 ir 1,49 euro), o mažiausiai kainuoja Lenkijoje ir Latvijoje (0,67 ir 0,64 euro).

„Airijoje saldainių „Ferrero“ dėžutė kainuotų apie aštuonis eurus, vokiečiai mokėtų už jį tris su puse eurų, Lietuvoje jie kainuoja 5,19 euro“, – teigė N.Ulbaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Už kavą „Lavazza“ brangiausiai moka vokiečiai (5,69 euro, Estijoje (3,99 euro). Lietuvoje ji kainuoja beveik 5 eurus ir viršija ES kainų vidurkį apie 2,3 proc.

„Norėtume atkreipti dėmesį į tai, kad, atliekant tyrimą, Lietuvoje nebuvo užfiksuota nei mažiausios, nei didžiausios kainos“, – teigė N. Ulbaitė.

Tyrimą atlikusios bendrovės „Pricer.lt“ atstovas Arūnas Vizickas atkreipė dėmesį, kad įvairūs privatūs prekybos tinklų prekiniai ženklai vis dažniau išstumia tradicinius. Dėl šios priežasties kai kurios prekės, pavyzdžiui, cukrus, nebuvo įtrauktos į kainų palyginimo tyrimą.

Be to, būtina nepamiršti, kad lygintos buvo tik elektroninės maisto prekių parduotuvės, o, pasak A. Vizicko, kainodara tokiose parduotuvėse gali skirtis nuo kainodaros, taikomos prekybos tinklų fizinėse parduotuvėse. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Darydami tyrimą radome 16 identiškų produktų, o daugiau nei 20 buvo analogiški produktai. Tai yra dėl to, kad į skirtingas šalis neretai prekės tiekiamos iš skirtingų gamyklų.

Kalbant apie kainų skirtumus, tai apibendrintai galima matyti tendenciją, kad Airija yra viena š brangesnių šalių, o Lietuva randasi netoli ES vidurkio, skirtumas tik 6–7 proc. Nemažoje dalyje pozicijų lietuviškos kainos viršijo Vokietijos, Prancūzijos kainas. Gal tai ženklas, kad kainų lygis pas mus vejasi, o kai kada ir jau pasivijo europinį lygį“, – konstatavo A. Vizickas.

Tyrimą atlikę ekspertai pažymėjo, kad Lietuva, kartu su Latvija ir Estija, yra vienos iš nedaugelio ES šalių, kuriose nėra lengvatinio PVM pagrindiniams maisto produktams.

Be to, tyrimas atkreipė dėmesį ir į tai, kad dabartinis Lietuvos kainų lygis kelia susirūpinimą didžiajai daliai šalies gyventojų. Taip yra dėl to, kad mūsų šalyje vidutinis darbo užmokestis prieš mokesčius yra mažiausias tarp tyrimui atrinktų šalių, ir yra 4,2 karto mažesnis nei Vokietijoje bei 3,2 karto mažesnis nei Prancūzijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų