Anot VAT Fitosanitarijos skyriaus vedėjo Gintaro Lapinsko, siekiantys eksportuoti savo užaugintą derlių žemdirbiai jau dabar sulaukia pagalbos – tarnyba aktyviai talkina eksportui, informuodama apie sąlygas ir reikalavimus, taikomus dar nepažįstamų Lietuvos žemdirbiams šalių rinkose. Be to, šiuo metu rengiama medžiaga, kuri padės importuojančioms šalims įsitikinti, jog Lietuvoje auginama produkcija atitinka aukštus kokybinius ir fitosanitarinius reikalavimus.
„Naujų rinkų atvėrimą šalies žemdirbiams laikome svarbiu tarnybos tikslu. Todėl dedame visas pastangas, kad tokio pobūdžio tarpvalstybinis bendradarbiavimas prasidėtų kuo greičiau“, – sako G. Lapinskas.
Jo teigimu, ypač svarbu užtikrinti, kad žemdirbius pasiektų aiški, koncentruota informacija apie jų produkcijai užsienyje taikomus reikalavimus.
„Kiekviena šalis importą reglamentuoja remdamasi joje galiojančiais fitosanitariniais reikalavimais, kuriuos privalo atitikti į ją importuojama produkcija. Mums tenka svarbus vaidmuo ne tik parengiant dokumentaciją taip, kad eksportas vyktų pagal tos šalies reikalavimus, bet ir koordinuojant veiklą su šalies tarnybomis, kad eksportuotojui nekiltų jokių problemų“, – sako G. Lapinskas.
Anot VAT atstovo, iki šiol Lietuvos augintojai daugiausia savo produkcijos eksportuodavo į Rusiją, Baltarusiją, Kiniją, Kazachstaną, Turkiją.
„Artimiausiu metu planuojame plėsti eksporto kryptis ne tik reaguodami į mūsų augintojų poreikius, bet ir patys pradėdami bendradarbiavimą su kitų šalių tarnybomis“, – sako VAT Fitosanitarijos skyriaus vedėjas.
Valstybinė augalininkystės tarnyba yra atsakinga už augalų, augalinių produktų ir su jais susijusių objektų fitosanitarinę kontrolę, leidimų išdavimą, vaisių ir daržovių rūšiavimo atitikties prekybos standartams kontrolę, vykdo augalų apsaugos produktų registravimą, jų įvežimo, prekybos, sandėliavimo, pakavimo, ženklinimo ir naudojimo kontrolę. Organizacija taip pat kontroliuoja genetiškai modifikuotų organizmų atsiradimo rizikos kultūrų pasėlių stebėseną ir kontrolę, užtikrina grūdų, dauginamosios medžiagos kokybės ir trąšų kontrolę, veda augalų veislių registravimą ir teisinę apsaugą.