Lietuvos bankas (LB) nusprendė pavesti laikinajam Ūkio banko administratoriui pavesti pradėti derybas su ,,Šiaulių banku“ dėl Ūkio banko turto teisių ir įsipareigojimų perleidimo. Apie tai vėlų pirmadienio vakarą pasibaigus LB valdybos posėdžiui, kuriame buvo sprendžiama, kokios tolesnės Ūkio banko veiklos perspektyvos, žurnalistus informavo LB valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.
,,LB valdyba nusprendė, kad tikslinga būtų pasirinkti alternatyvą – pasiūlyti laikinajam administratoriui derėtis su ,,Šiaulių banku“ dėl turto teisių ir įsipareigojimų perleidimo, tai yra spręsti Ūkio banko nemokumo situaciją banko įsipareigojimus perleidžiant rinkoje esantiems žaidėjams. Ir, jei derybos būtų sėkmingos, pasirašyti sutartį su ,,Šiaulių banku“, - sakė V. Vasiliauskas. Jis pabrėžė, kad kol vyks derybos, banko veikla negalės būti atnaujinta. Tikimasi, kad derybos su ,,Šiaulių banku“ truks apie savaitę.
Pasak laikinojo ūkio banko administratoriaus Adomo Audicko, taip pat buvo svarstomos alternatyvos banką rekapitalizuoti, skelbti bankrotą bei įkurti laikinąjį banką. Tačiau suma, kurią reikėtų įnešti, būtų labai didelė ir tai ilgai užtruktų, o nusprendus skelbti bankrotą, indėlininkams tektų išmokėti 2,7 mlrd. litų. Indėlių draudimo įmonė patirtų 1,1 mlrd. litų nuostolių. Rasti pirkėją taip pat būtų sudėtinga, todėl buvo pasirinkta pigiausia alternatyva – pradėti derybas su ,,Šiaulių banku”.
Pasak A. Audicko, pasiūlymai buvo gauti dar iš trijų bankų, tačiau netenkino, todėl buvo nuspręsta derėtis su ,,Šiaulių banku”. Tačiau šis bankas perimtų tik ,,gerąjį turtą, o ,,blogasis” liks bankrutuojančiame banke.
V.Vasiliausko teigimu, atsižvelgiant į ,,skylę”, atsiranda skirtumas ir banko padalijimo atveju. Tas skirtumas gali būti apie 800 mln. litų. A. Audicko teigimu, Ūkio banko turimas turtas buvo gerokai pervertintas.
LB Priežiūros tarnybos direktorius Vytautas Valvonis sakė, kad didžiausi Ūkio banko nuostoliai kyla iš paskolų. ,,Pagrindinis nuostolis ateina iš paskolų, susijusių su akcininkais“, - sakė V. Valvonis. Jo teigimu, nors akcininkas teigė sugrąžinęs turtą, tačiau realiai tai nebuvo padaryta.
V. Vasiliauskas patikslino, kad ,,blogi“ paskolų portfeliai susiję su ,,Žalgirio“ sporto arena bei skolininkais esančiais Maskvoje, Škotijoje ir kitose užsienio šalyse. ,,Bet visas planas, kuriam mes pritarėme, nebuvo įgyvendintas. Pradėjo lįsti abejonės, susijusios su paties akcininko finansiniu pajėgumu“. Jo teigimu, susigrąžinti turtą, esantį užsienio šalyse, yra sudėtinga.
A.Audicko teigimu, jeigu pavyktų derybos su ,,Šiaulių banku“, kai kurios limituotos operacijos galėtų prasidėti jau kitą savaitę. Tačiau jeigu jos nepavyktų, procesas užtruktų šiek tiek ilgiau.
Balsas.lt primena, kad Ūkio banko veikla sustabdyta vasario 12 dieną. LB paskirtas laikinasis Ūkio banko administratorius A. Audickas, analizuojantis verslininkui Vladimirui Romanovui priklausiusio turto būklę, dar vasario 16 d. LB valdybai pateikė išvadą ir pasiūlymus, kaip atkurti Ūkio banko veiklą. Tačiau LB nurodė pateikti papildomus banko turto vertinimo duomenis.
LB paskelbus, kad V. Romanovo banke trūksta apie 500 mln. litų, A. Audickas kreipėsi į 14 Lietuvoje veikiančių bankų, jų užsienio skyrių ir prašė informuoti, ar norėtų įsigyti ,,sveikąją“ Ūkio banko dalį. Į kvietimą atsiliepė keli Lietuvoje veikiantys bankai, o ,,Šiaulių bankas“, kurio pagrindinis akcininkas – Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas, jau praėjusią savaitę pradėjo derybas su laikinuoju Ūkio banko administratoriumi ir kreipėsi į Konkurencijos tarybą dėl ,,sveikosios“ Ūkio banko ir jo antrinių įmonių turto dalies bei įsipareigojimų perėmimo.