REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje gyvena keli tūkstančiai gyventojų, kuriems pensijas paprastai moka Ukrainos, Rusijos ir Baltarusijos institucijos. Tačiau karo metu mokėjimai iš jų sustabdyti. Todėl Socialinės apsaugos ir darbo ministerija iniciavo įstatymo pataisą, kuria buvo numatyta, kad pensijas mokės Lietuva. 

Lietuvoje gyvena keli tūkstančiai gyventojų, kuriems pensijas paprastai moka Ukrainos, Rusijos ir Baltarusijos institucijos. Tačiau karo metu mokėjimai iš jų sustabdyti. Todėl Socialinės apsaugos ir darbo ministerija iniciavo įstatymo pataisą, kuria buvo numatyta, kad pensijas mokės Lietuva. 

REKLAMA

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis,  į Ukrainą Lietuva siunčia pinigus 288 pensijų gavėjams, o Ukraina į Lietuvą – 403 gavėjams. 

„Pagal Lietuvos ir Ukrainos sutartį, pensijų mokėjimas vyksta ne tiesiogiai gavėjams į sąskaitas, o per šalių kompetentingas įstaigas. Kitaip tariant, Ukraina atsiunčia „Sodrai“ žiniaraščius apie konkretiems žmonėms išmokėtinas sumas ir perveda pinigus, kuriuos „Sodra“ išskirsto gavėjams. Ta pati procedūra vyksta ir į Ukrainos pusę: „Sodra“ siunčia žiniaraščius ir pinigus Ukrainos pensijų fondui, o šis išskirsto juos Ukrainoje gyvenantiems žmonėms. 

Ukrainos pensijų fondo atstovai mus informavo, kad šiuo metu Ukrainos nacionalinis bankas sustabdė bet kokius tarptautinius pervedimus, todėl nei pervesti pinigų į Lietuvą, nei jų priimti iš Lietuvos Ukrainos pensijų fondas neturi galimybės. Žiniaraščiai ir pinigai į Ukrainą ir iš jos į Lietuvą bus siunčiami gavėjams, kai tik Ukrainos pensijų fondo atstovai patvirtins, kad vėl yra galimybė juos siųsti ir gauti“, – komentavo ministerija. 

REKLAMA
REKLAMA

Anot jos specialistų, kol situacija stabilizuosis, buvo inicijuota Šalpos pensijų įstatymo pakeitimai, numatantys, kad Lietuvoje gyvenantiems žmonėms, kuriems pensijas moka Ukraina, jas laikinai mokės Lietuva. 

REKLAMA

„Ukrainos mokamos pensijos yra labai mažos – vidutinė pensija – 60 eurų, šiems žmonėms primokama iki šalpos pensijos (150 eurų). Kol bus gauti pinigai iš Ukrainos, Lietuva jiems mokėtų šalpos pensiją“, – aiškino ministerija. 

Tuo metu anot jos, su Baltarusijos ir Rusijos  institucijomis bendravimas šiuo metu nevyksta. 

„Pavedimai ir žiniaraščiai į Baltarusijos pensijų fondą, gyvenantiems Baltarusijoje pensijų gavėjams, apie 1100 asmenų, kol kas sustabdyti. 

Jei „Sodra“ gaus pinigus ir duomenis iš Baltarusijos, Lietuvoje gyvenančius baltarusiškų pensijų gavėjus pinigai pasieks kaip įprastai. Jei Baltarusijos pensijų fondas iš savo pusės mokėjimus sustabdys, gavėjams siūloma taikyti tas pačias garantijas, kokias minėjome Ukrainos atveju, bus mokamos šalpos pensijos“, – sakė ministerija. 

REKLAMA
REKLAMA

Ji tikino, kad gali būti tam tikrų pavienių atvejų, kai institucijos moka pinigus gavėjams tiesiogiai į sąskaitas. 

„Pavedimai tiesiogiai į žmonių sąskaitas vyks, ar lėšos bus įskaitytos į Baltarusijos ar Rusijos bankų sąskaitas, žinių kol kas nėra. 

Lietuvos sutartis su Rusijos Federacija yra grindžiama teritoriniu principu. Tai reiškia, kad kiekviena valstybė prisiima kitoje valstybėje įgytą pensijų stažą kaip savo ir skiria pensiją pagal savo įstatymą. Lietuvoje paskirtos ir mokamos pensijos 2400 asmenų, turinčių stažo Rusijoje. Jiems kol kas niekas nepasikeitė. 

Kiek turime žmonių su lietuviškais stažais, kurie gyvena Rusijos Federacijos teritorijoje ir gauna pensijas pagal Rusijos įstatymą už visą stažą, įgytą Lietuvoje ir Rusijoje, duomenų neturime“, – teigė ministerija. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

ES atjungė nuo SWIFT 7 Rusijos bankus  

Portalss tv3.lt primena, kad Europos Sąjunga (ES) kovo 2 d. atjungė septynis Rusijos bankus nuo pasaulinio SWIFT tinklo, įgyvendindama sankcijas, paskelbtas dėl Maskvos invazijos į Ukrainą. 

Tarp septynių bankų, atjungtų nuo tarpbankinio susirašinėjimo sistemos, yra antras pagal dydį Rusijos skolintojas „VTB Bank“, taip pat „Bank Otkritie“, „Novikombank“, „Promsvyazbank“, „Rossiya Bank“, „Sovcombank“ ir VEB („Vnesheconombank“).  

Į sąrašą neįtraukti du pagrindiniai Rusijos bankai – „Sberbank“ ir „Gazprombank“, kuriems prieiga prie SWIFT palikta, kad ES šalys galėtų sumokėti už rusiškas dujas ir naftą. 

REKLAMA

Visgi vienas aukšto rango ES pareigūnas teigė, kad sąrašas bus „nuolat peržiūrimas“. Jis pridūrė, kad, sudėjus kiek anksčiau įvestas G7 partnerių sankcijas, „šiek tiek daugiau nei 80 proc. [Rusijos] bankų sistemos šiuo metu yra taikomos tam tikros sankcijos“. 

 Tokios sankcijos apima atjungimą nuo SWIFT, aktyvų įšaldymą ir finansines sankcijas, kurias taiko ES, JAV ir Didžioji Britanija.

Kažin kas mūsų pencininkams mokės pencijas?.. Kitiems be muilo lenda, o savus lazda muša...
Zelinskis provokuoja Putina, poto nori kad NATO ji gintu. Kaip jis derybas veda? tik atidelioja, kol jo azovo neonaciu buriai ten viska sprogdina ir poto rodo kad cia rusai ale
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų