Kipro finansų ministras Michaelis Saris (Michaelis Sarris) sakė, kad jo šalis padarė "ženklią pažangą" derybose dėl finansinės paramos su Europos Sąjunga (ES) ir Tarptautiniu valiutos fondu (TVF), skelbia BBC.
M. Saris taip pat sakė, kad Kipras svarsto 25 proc. vienkartinį mokestį didžiausio šalies banko indėliams, kurių suma viršija 100 tūkst. eurų.
M. Saris kalbėjo po derybų su ES, Europos centrinio banko (ECB) ir TVF "trejetu". Pasak ministro, reikia padirbėti dar dviem ar trimis klausimais. M. Saris sakė, kad šiuo metu tariasi ekspertai, o derybos bus pratęstos šeštadienį popiet. Kipro prezidentas Nikas Anastasiadis (Nicos Anastasiades) ir valdančiosios partijos lyderiai planuoja kelionę į Briuselį, kuri priklausys nuo derybų baigties.
Kipras iki pirmadienio turi gauti 5,8 mlrd. eurų, kurių reikia, kad šaliai būtų suteikta 10 mlrd. eurų finansinė parama. Kitu atveju Europos centrinis bankas nutrauktų Kipro bankų finansavimą, šalies bankų sistema bankrutuotų ir Kipras galbūt net iškristų iš euro zonos.
Šalies parlamentas penktadienį balsavo už bankų restruktūrizavimą, "nacionalinio solidarumo fondo" sukūrimą ir kapitalo kontrolę, kuri užkirstų kelią dideliam aktyvų nutekėjimui iš Kipro. Tačiau parlamentarai dar turi balsuoti dėl kitų svarbių priemonių, įskaitant vienkartinį indėlių apmokestinimą.
Naujienų agentūra "Reuters" pranešė, kad Kipro parlamentas dėl likusių priemonių ketina balsuoti tik po sekmadienį vyksiančio euro zonos finansų ministrų susitikimo.
Praėjusį antradienį Kipro parlamentarai atmetė siūlymą įvesti vienkartinį mokestį indėliams, bet dabar šis klausimas vėl svarstomas. Anksčiau buvo siūloma vienkartinį mokestį taikyti ir mažesniems indėliams.
Dabar Kipras turi išsiaiškinti, kokioms lėšų surinkimo priemonėms pritaria ES, o tuomet dėl jų balsuoti parlamente. BBC reporteris Krisas Morisas (Chris Morris) teigia, kad Vokietija yra pagrindinė euro zonos taisyklių nustatytoja ir Berlynas bei Briuselis užsimena, kad Kipras pinigus turėtų surinkti iš bankų sektoriaus. Vokietija prieštarauja Kipro sumanymui sukurti "solidarumo fondą" nacionalizuojant kai kuriuos pensijų fondus ir įtraukiant kitus valstybės aktyvus.