Lietuvos gyventojai linkę rinktis gyventi nuosavame, o ne nuomotame būste. Vis tik jų galimybes įsigyti nuosavą būstą labiausiai riboja per mažos pajamos. Į tai turėtų atsižvelgti tie, kas šiuo metu ketina įsigyti būstą, siekdami jį vėliau išnuomoti. Taip teigiama naujausiame SEB banko leidinyje „Lietuvos makroekonomikos apžvalga“.

 

Pastebima bendra ir vis ryškėjanti tendencija, kad žmonės į būstą vis dažniau žiūri ne tik kaip į gyvenamąją vietą, bet ir kaip į turto kaupimo priemonę. SEB banko analitikai neabejoja, kad kuomet palūkanos rekordiškai mažos, o būsto kainos dar nepadidėjusios, būstą pirkti metas palankus.

 

Pastaraisiais mėnesiais būsto rinka pastebimai atgijo. Negalutiniais Registrų centro duomenimis, būstui įsigyti išleistų pinigų suma daugiau kaip 20 proc. pranoko 2012 m. būsto rinkos apyvartą. Palyginti su ankstesniais metais, pirktų butų skaičius išaugo 24,8 proc., individualių ir sublokuotų gyvenamųjų namų – 9,6 proc.

 

Teoriškai sprendimas investuoti į būstą turėtų priklausyti nuo tokios investicijos pajamingumo, rizikos ir palyginimo su alternatyviomis investavimo galimybėmis.

REKLAMA

Tuo tarpu sprendimas įsigyti nuosavą gyvenamąją vietą turėtų pirmiausia priklausyti nuo namų ūkio pajamų ir turto dydžio. Vis dėlto realiame gyvenime priimdami sprendimą įsigyti gyvenamąjį būstą žmonės mėgina derinti ir investicijos, ir gyvenamosios vietos nuosavybės įsigijimo motyvus. Taip pat įtakos turi ne tik ekonominiai ar demografiniai veiksniai.

 

Jeigu sprendimą pirkti ar nuomotis gyvenamąją vietų lemtų tik finansiniai motyvai, reikėtų palyginti būsto įsigijimo ir nuomos sąnaudas.

 

SEB banko leidinyje išsikiriami keli būsto turėjimo išlaidų elementai.

Pirma, būsto įsigijimo kaina. Antra, būsto paskolos palūkanų norma. Trečia, prarastos pajamos. Ketvirta, papildomi mokesčiai ar lengvatos. Taip pat išskiriami iš būsto išlaikymo ir panašūs elementai.

Egzistuoja ir dar vienas apsisprendimo įsigyti būstą motyvas – istoriniai duomenys rodo, kad per ilgą laikotarpį finasiškai naudingiau yra gyventi nuosavame būste.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų