REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos gyventojai linkę rinktis gyventi nuosavame, o ne nuomotame būste. Vis tik jų galimybes įsigyti nuosavą būstą labiausiai riboja per mažos pajamos. Į tai turėtų atsižvelgti tie, kas šiuo metu ketina įsigyti būstą, siekdami jį vėliau išnuomoti. Taip teigiama naujausiame SEB banko leidinyje „Lietuvos makroekonomikos apžvalga“.

REKLAMA
REKLAMA

 

Pastebima bendra ir vis ryškėjanti tendencija, kad žmonės į būstą vis dažniau žiūri ne tik kaip į gyvenamąją vietą, bet ir kaip į turto kaupimo priemonę. SEB banko analitikai neabejoja, kad kuomet palūkanos rekordiškai mažos, o būsto kainos dar nepadidėjusios, būstą pirkti metas palankus.

REKLAMA

 

Pastaraisiais mėnesiais būsto rinka pastebimai atgijo. Negalutiniais Registrų centro duomenimis, būstui įsigyti išleistų pinigų suma daugiau kaip 20 proc. pranoko 2012 m. būsto rinkos apyvartą. Palyginti su ankstesniais metais, pirktų butų skaičius išaugo 24,8 proc., individualių ir sublokuotų gyvenamųjų namų – 9,6 proc.

 

Teoriškai sprendimas investuoti į būstą turėtų priklausyti nuo tokios investicijos pajamingumo, rizikos ir palyginimo su alternatyviomis investavimo galimybėmis.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu sprendimas įsigyti nuosavą gyvenamąją vietą turėtų pirmiausia priklausyti nuo namų ūkio pajamų ir turto dydžio. Vis dėlto realiame gyvenime priimdami sprendimą įsigyti gyvenamąjį būstą žmonės mėgina derinti ir investicijos, ir gyvenamosios vietos nuosavybės įsigijimo motyvus. Taip pat įtakos turi ne tik ekonominiai ar demografiniai veiksniai.

 

Jeigu sprendimą pirkti ar nuomotis gyvenamąją vietų lemtų tik finansiniai motyvai, reikėtų palyginti būsto įsigijimo ir nuomos sąnaudas.

 

SEB banko leidinyje išsikiriami keli būsto turėjimo išlaidų elementai.

Pirma, būsto įsigijimo kaina. Antra, būsto paskolos palūkanų norma. Trečia, prarastos pajamos. Ketvirta, papildomi mokesčiai ar lengvatos. Taip pat išskiriami iš būsto išlaikymo ir panašūs elementai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Egzistuoja ir dar vienas apsisprendimo įsigyti būstą motyvas – istoriniai duomenys rodo, kad per ilgą laikotarpį finasiškai naudingiau yra gyventi nuosavame būste.

Be finansinių motyvų ir ne ekonominių veiksnių, sąlygojančių ar namų ūkis gyvenamą būstą pirks, ar nuomosis. Yra paplitusi nuomonė, kad investicijos į nekilnojamąjį turtą padeda apsisaugoti nuo infliacijos ir ši apsauga yra patikimesnė negu investuojant į obligacijas ar akcijas.

 

Pasak SEB analitikų, ekonomiškai sunkiai paaiškinama, bet empiriniai stebėjimai rodo, kad namų ūkiai, nesugebantys sutaupyti, sukaupti turto, nes vartojimo reikmėms išleidžia viską, ką uždirba, už skolintas lėšas įsigiję būstą, paskolos įmokas mokėti visgi įstengia.

Taigi būsto įsigijimas už paskolą disciplinuoja namų ūkį ir taip leidžia lengviau sukaupti tam tirką turtą. Vis dėlto gyventi nuosavame būste, ypač jeigu tas būstas įsigytas be paskolos, yra kur kas saugiau negu nuomojamame, jau vien dėl to, kad nuomotojas gali pakelti nuomos kainą arba vienašališkai nutraukti nuomos sutartį. Be to, savininkui daug paprasčiau negu nuomininkui planuoti ir valdyti būsto priežiūros išlaidas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų