Socialinio tinklo „Facebook“ grupėje viena moteris skundėsi, kad jos kaimynas rūko balkone ir visas kvapas eina tiesiai jai į miegamąjį.
Vis tik kaimyno užfiksuoti nepavyksta, į draugiškas kalbas jis nesileidžia. Su šia problema susiduria ir daug kitų lietuvių.
Pvz., vilnietis pasakojo, kad kvapas dažnai eina per langus, bet net nežinia, iš kur, tad nėra, ką skųsti.
Kiti piktinosi, kad jų kaimynai dėl draudimo rūkyti balkonuose rūko tiesiog tualetuose, virtuvėse, taigi cigarečių kvapas, einantis pro ventiliacijos angas, būna dar stipresnis, prasmirsta visi drabužiai, bet nėra, ką daryti.
O dar kiti gynė rūkančiųjų pusę ir priekaištavo, kad daugiau nėra, kur rūkyti, kadangi eiti laukan dėl kiekvienos cigaretės yra tiesiog nesąmonė. Tad tenka improvizuoti: arba rūkyti balkone, kad niekas nepastebėtų, arba tiesiog bute.
Bute rūkyti nedraudžiama?
Vilniaus miesto savivaldybės Ryšių su žiniasklaida specialistas Gabrielius Grubinskas neslėpė, kad po minėto draudimo įsigaliojimo padaugėjo skundų dėl prie laiptinių, daugiabučių langų ar butuose rūkančių asmenų, dėl sklindančių rūkalų kvapų.
Vis tik jis pripažino, kad įstatymas nenumato draudimo rūkyti šiose vietose, todėl jose riboti rūkymą ar už tai bausti galimybės nėra.
Pasak Kauno miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo Gintaro Gatulio, rūkantis asmuo privalo užtikrinti, kad tabako dūmai nepatektų į kito savininko buto patalpas.
Vis dėlto ir jis paminėjo, kad rūkyti galima visur, išskyrus daugiabučio balkonus, terasas, lodžijas ir kitas bendros dalinės nuosavybės patalpas, jei bent vienas gyventojas pateikia prašymą savivaldybei, kad daugiabutyje būtų uždrausta rūkyti.
Tokiu atveju po įsakymo priėmimo už namą atsakingi asmenys apie draudimą turi informuoti gyventojus, daugiabutyje įrengti informacinius ženklus.
Skundų dėl rūkymo – daug, bet kiek yra nubaustų?
Klaipėdos miesto savivaldybės Administracinės veiklos, kontrolės ir prevencijos skyriaus vedėjas Albinas Misevičius skaičiuoja, kad per metus gauna apie 10 skundų dėl rūkymo daugiabučiuose.
Kauno savivaldybė nuo draudimo įsigaliojimo sulaukė 98 skundų. O Vilniaus savivaldybės atstovas pastebi, kad šiltuoju metų laiku skundų dėl balkonuose rūkančių kaimynų sulaukiama 2–3 kartus daugiau, nei žiemą.
G. Grubinskas nurodė, kad už šį pažeidimą gali būti skiriama bauda nuo 30 iki 60 eurų.
Vis tik jis atkreipė dėmesį, kad, nepaisant to, viešosios tvarkos pareigūnai visų kreipiasi į skundžiamame bute gyvenančius žmones, informuoja apie draudimą rūkyti, ragina laikytis įstatymo nuostatų:
„Kartu rekomenduojame skundą pateikusiems asmenims pasikalbėti su rūkančiais kaimynais, geranoriškai paraginti atsižvelgti į nerūkančių pastato gyventojų prieštaravimą.“
Anot jo, Vilniuje už rūkymą balkone, kai tą daryti draudžiama, per 4 metus ir 5 mėn. savivaldybė nubaudė vos 3 gyventojus.
Kaune per šį laiką buvo surašyti 46 administracinių nusižengimų protokolai, Klaipėdoje – 13.
A. Misevičius pridūrė, kad baudą turi mokėti asmuo, padaręs pažeidimą, t. y. nebūtinai buto savininkas, o žmogus, kuris ten rūkė.
Skundžia, bet neturi įrodymų – ko reikia?
Klaipėdos savivaldybės atstovas aiškino, kad pažeidimas nuotraukomis ir vaizdo įrašais turi būti fiksuojamas taip, kad būtų galima aiškiai identifikuoti balkone, terasoje ar lodžijoje rūkiusį asmenį.
Taip pat turi būti pateikiami paaiškinimai apie pažeidimą, laiką, vietą, asmenį.
Anot Vilniaus savivaldybės atstovo, mažą nubaustųjų skaičių daugiausia ir lemia įrodymų neturėjimas.
„Be to, teisena dėl rūkymo daugiabutyje gali būti pradedama tik jei skundą pateikia tame daugiabutyje gyvenamąją vietą deklaravęs asmuo“, – atkreipė dėmesį G. Grubinskas.
Kauno savivaldybės atstovas irgi pastebi, kad būna atvejų, kai gyventojai kreipiasi dėl rūkymo balkone, bet nepateikia objektyvių įrodymų: fotonuotraukų, vaizdo įrašų:
„Taip pat pasitaiko atvejų, kuomet gyventojai kreipiasi dėl kaimynų rūkymo balkone, tačiau to konkretaus daugiabučio namo balkonuose nėra draudimo rūkyti.“
Kiek ir kokių vietų yra, kur draudžiama rūkyti
Šiuo metu Vilniuje yra 2 316 daugiabučių, kurių balkonuose, terasose ir lodžijose yra uždrausta rūkyti. Tokių daugiabučių Kaune yra 602, o Klaipėdoje – 348.
„Aktyviausiai dėl draudimo įvedimo buvo kreipiamasi pirmaisiais jo metais, tačiau skaičius yra nuolat augantis“, – pastebi G. Grubinskas.
Jis primena, kad, Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimu, rūkyti uždrausta V. Kudirkos aikštėje, Bernardinų sode, vaikų žaidimų aikštelėse ir viešojo transporto laukimo paviljonuose.
O Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymas numato, kad rūkyti ar vartoti tabako gaminius draudžiama:
- švietimo, socialinių paslaugų įstaigose, kur teikiamos socialinės priežiūros ar socialinės globos paslaugos vaikams;
- sveikatos priežiūros įstaigose ir jų teritorijose;
- uždarose darbo vietų patalpose;
- bendrosios dalinės nuosavybės teise priklausančiose (gyvenamosiose) patalpose;
- visų rūšių viešajame transporte, orlaiviuose (nebent numatytos atskiros vietos rūkantiems);
- viešojo maitinimo, laisvalaikio praleidimo, varžybų, renginių vietose, stotelėse, pavėsinėse, prie lauke esančių stalų, vaikų žaidimų aikštelėse ir pan., kur aptarnaujami klientai (restoranai, klubai, kazino ir t. t.), išskyrus rūkymui skirtas vietas;
- transporto priemonių salonuose, jeigu juose yra asmenų iki 18 metų ar nėščių moterų;
- lauke vykstančių sporto varžybų ar kitų lauke vykstančių renginių metu, išskyrus rūkymui skirtas vietas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!