Vietinės reikšmės keliams tvarkyti savivaldybės dažnai pristinga lėšų, tad į pagalbą skuba Žemės ūkio ministerija, įgyvendinama Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programą (KPP), pagal kurią kaimo gyvenvietėse numatoma išasfaltuoti beveik 600 km kelių ruožą. Tam numatyta apie 14,3 mln. eurų.
„Negalime kalbėti apie žmonių socialinio įsitraukimo gerinimą ar regionų plėtrą, jeigu žmogus negali paprasčiausiai pasiekti savo namų. Susisiekimo gerinimas asfaltuojant kaimo kelius – bene vienas iš kertinių elementų, kurie turi būti pagerinti, jei norime ne tik pritraukti išsilavinusius specialistus atsigręžti į kaimo apylinkes, bet ir suteikti daugiau komforto gyventojams, mažinti aplinkos taršą ir degalų sunaudojimą“, – sako žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė. Ji priduria, kad tokiu būdu sudaromos sąlygos ir mažinti skurdą, gerinti ekonominę plėtrą kaimo vietovėse, užtikrinti subalansuotą teritorinę kaimo ekonomikos ir bendruomenių plėtrą, kurti darbo vietas bei didinti kaimo gyvybingumą.
Kaimo vietovės ribose esančių vietinės reikšmės kelių ir jų ruožų rekonstravimas vykdomas pagal KPP priemonės „Pagrindinės paslaugos ir kaimų atnaujinimas kaimo vietovėse“ veiklos srities „Parama investicijoms į visų rūšių mažos apimties infrastruktūrą“ veiklą „Parama vietiniams keliams“ (toliau – priemonė). Paraiškas 2015 m. teikė ir projektus įgyvendins Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos.
600 km kelių asfaltavimui – 14,3 mln. eurų
Sunkiai praeinamų ar pravažiuojamų kelių Lietuvoje – beveik 7 tūkst. km. Tai yra beveik trečdalis visų valstybinės reikšmės kelių tinklo. Praėjusiais metais didžioji jų dalis – 87 proc. – neatitiko minimalių reikalavimų. Įgyvendinant šią KPP priemonę, numatoma išasfaltuoti apie 600 km neasfaltuotų kelių ruožų. Dalį finansavimo iš KPP – net 14,3 mln. eurų (Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai – 12,2 mln. eurų ir nacionalinio biudžeto 2,1 mln. eurų) – jau užsitikrino 118 projektų.
ES lėšomis finansuojama iki 50 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų, o didžiausia paramos suma vienam projektui įgyvendinti negali viršyti 200 tūkst. eurų, įskaitant PVM. Tinkamos finansuoti išlaidos – tai kelio ir (arba) jo ruožo rekonstravimas, bendrosios išlaidos bei projekto viešinimo išlaidos.
Paramos gavėjas turės užtikrinti, kad projektai bus įgyvendinti per 24 mėn. nuo sprendimo skirti paramą priėmimo dienos.
Kas gali tikėtis paramos?
Parama gali būti skiriama esamiems keliams rekonstruoti kaimo vietovėse, kurių gyventojų skaičius neviršija 1 tūkst. Projektai turi atitikti regiono plėtros planą arba regiono plėtros plano projektą, t. y. planuojamas įgyvendinti projektas neturi prieštarauti ir turi būti suderintas su regiono plėtros plane ar jo projekte numatytais strateginiais tikslais, uždaviniais, priemonėmis.
Projektai paramai atrenkami pagal kelis numatytus kriterijus: numatomo rekonstruoti kelio ir (arba) jo ruožo vidutinį metinį paros eismo intensyvumą; kaimo vietovės, kurioje planuojama rekonstruoti kelią ir (arba) jo ruožą, gyventojų skaičių; kelių su žvyro danga dalį, esančią savivaldybėje, kurioje yra numatomas rekonstruoti kelias.
Daugiau informacijos apie KPP priemones galima rasti Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros interneto svetainėse (www.zum.lrv.lt, www.nma.lt).