Vis daugiau žmonių netenka darbo. Tai – sunkus išbandymas ir finansiškai, ir emociškai. Ir ne tik darbo netekusiajam, bet ir jo artimiesiems.
Su darbo netekimu susijęs stresas, pokyčiai ir emocijos veikia visus šeimynykščius. Emocinio intelekto ekspertė Lesa Caldas Kappesser sako, kad šios reakcijos pereinamąjį laikotarpį – ieškant naujo darbo – daro dar sudėtingesnį.
Karjeros planavimo specialistų tinklaraštyje jistjobsearchandcareer.blogspot.com publikuojamuose specialistės patarimuose teigiama: „Nors mylintys šeimos nariai nori tik gero, jie gali tapti kliūtimi ieškant naujo darbo. Jie gali norėti padėti netekusiajam darbo, tačiau jų veiksmai gali būti ne palaikantys, o atvirkščiai. Pavyzdžiui, mamai praradus darbą, didžiausiu paauglio vaiko rūpesčiu gali tapti „Mama neturės pinigų naujai suknelei“. Tokia situacija sudėtinga abiems pusėms“.
Susitvarkyti su tokiomis situacijose žmonėms padeda emocinis intelektas (EQ), teigia L.C.Kappesser. Savo knygoje "The Smart New Way to Get Hired: Use Emotional Intelligence and Land the Right Job" ji įvardija kliuvinius darbo ieškantiesiems ir paaiškina, kaip, naudojantis EQ gebėjimais, galima efektyviau spręsti problemas.
Bendravimas
Jeigu netekote darbo, reikėtų kalbėtis su šeima apie tai, kokia yra jūsų darbo paieškos strategija, kokius žingsnius planuojate atlikti artimoje ateityje. Kritiniu laikotarpiu bendravimas padeda išvengti streso ir krizės.
Supratingumas
Reikia atminti, jog darbo keitimas paveikia visą šeimą. Kiekvienam reikia palaikymo ir supratimo. Jeigu turite vaikų, išklausykite jų susirūpinimo ir turėkite omenyje, jog daugelis vaikų yra egocentriški, rašo L.C.Kappesser.
Optimizmas
Galite pasistengti būti pavyzdžiu šeimai, kaip susitvarkyti su krize ir pokyčiais. Kažkada ir jūsų vaikai ieškos darbo; tuomet jie prisimins, kaip su šia užduotimi tvarkėtės jūs. Vaikai mokosi iš jūsų elgesio, todėl geriausia yra demonstruoti pozityvią elgseną.
Koopertacija, bendradarbiavimas ir veikimas kartu
Leiskite savo šeimai jausti, kad norite iššūkius atlaikyti kartu. Jeigu kartu spręsite iškilusias problemas, visi jausis atsakingi bei reikalingi.
Emocinė savikontrolė ir streso valdymas
Reikia pasistengti nugalėti stresą. Emocijos yra užkrečiamos, teigia L.C.Kappesser: jeigu jaučiatės piktas ir tai parodote namuose, šeimynykščiai tai jaučia ir taip pat darosi pikti, greičiau nuliūstantys.
Pasitikėjimas savimi
Jeigu pasitikėsite savimi, jūsų namiškiai taip pat labiau tikės, jog rasite naują darbą. Turėtumėte galvoti apie tai, kada rasite naują darbą, o ne tai, kas bus, jeigu jo nerasite.
Konfliktų valdymas
Reikia pripažinti, kad ginčų tikrai pasitaikys, ir stengtis juos spręsti. Problemas spręsti vos joms užsimezgus reikia mažiau energijos, nei joms įsisenėjus.
Prisitaikymas
Kuomet situacija yra įtempta, normalu grįžti prie įprastų, malonių veiklų. Tačiau taip pat reikėtų išbandyti vis ką nors naujo – padrąsinkite save ir šeimynykščius būti lankstesnius.