Po ketvirtadienio Palangos politikų sprendimo sunkmečio spaudžiami vietos smulkieji verslininkai gali pradėti gailėtis, kad kurortas yra prilygintas didmiesčiui. Dėl to jie už verslo liudijimus privalės mokėti net iki dešimties kartų brangiau nei rajone už kelių kilometrų gyvenantys kolegos.
Ketvirtadienį Palangos miesto savivaldybės taryba patvirtino fiksuoto pajamų mokesčio (pagal veiklos rūšis) dydžius, verslo liudijimus kitiems metams įsigysiantiems gyventojams.
Nors šis klausimas ypač aktualus populiariausiu šalyje laikomo kurorto gyventojams, kurių nemaža dalis gyvena iš vienokio ar kitokio, dažniausiai sezoninio, smulkiojo verslo, didelių diskusijų tarp politikų nekilo.
Tokio pasyvumo priežastis labai paprasta. Tiesiog Palangos taryba yra įsprausta į kampą ir negalėjo balsuoti už kitokį sprendimą, nei jai leidžia įstatymas.
Pagal Gyventojų pajamų mokesčių įstatymo 6 straipsnio nuostatas, fiksuoto pajamų mokesčio dydis nuo 2010 metų, kai veikla vykdoma Palangos miesto savivaldybės teritorijoje, negali būti mažesnis kaip 1440 litų. Būtent iki tiek Seimo valia jau nuo kitų metų padidės minimali verslo liudijimo kaina.
„Vyriausybė priėmė sprendimą didiesiems miestams taikyti būtent tokią skaičiavimo metodiką. Mes darėme viską, kad būtų kuo mažesni įkainiai, bet patvirtinti mažesnių, nei priimta įstatymuose, mes negalime”, - apgailestavo Palangos meras Vytautas Stalmokas.
Tad smulkieji kurorto verslininkai, kuriems liudijimo kaina didės 58 litais, su pavydu gali žiūrėti į kolegas iš Šilutės rajono, kuriems pamario politikai mokesčius už verslo liudijimus sumažino iki minimumo. Nemažas pastarųjų būrys per metus mokės tik po 100 litų.
Dar didesnis pyktis dėl tokios nelygybės palangiškius turėtų imti žvelgiant į ranka pasiekiamą Kretingos rajoną, kurio taryba saviškiams verslininkams taip pat padarė didelių nuolaidų. Palyginti su kurorto įkainiais, čia už kai kuriuos liudijimus teks mokėti net iki dvidešimties kartų mažiau.
Palangoje už teisę duonai užsidirbti nuomojant dviračius palangiškiui teks mokėti 2400 litų, o Kretingos rajone - tik 100. Beje, jei kretingiškis tą patį norės daryti kurorte, už verslo liudijimą turės sumokėti tik 1440 litų.
Brangiausiai kurorte turės mokėti teikiantieji apgyvendinimo paslaugas (nakvynė ir pusryčiai, patalpų plotas per 100 kvadratinių metrų), užsiimantieji gyvenamųjų ir negyvenamųjų patalpų nuoma (per 100 kv.m) bei už projektinius-konstruktorinius darbus - 3600 litų. Pirmaisiais dviem atvejais, kai plotas siekia nuo 51 iki 100 kv.m, teks mokėti 2400, iki 50 kv.m - 1440 litų.
Pasak visuomeninės organizacijos „Svetingas šeimininkas” pirmininkės Irenos Švanienės, pastarasis įkainis skaudžiai palies net du trečdalius miesto gyventojų. Nes būtent tiek jų užsiima būsto nuoma, o tai yra tik sezoninis verslas.
Palangos smulkiųjų verslininkų teigimu, pabrangę įkainiai ne tik dar labiau pablogins sunkmečiu ir taip nekokią jų finansinę padėtį, bet ir dalį privers trauktis į šešėlinį verslą.
Darius ČIUŽAUSKAS