REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėjant rudeniui nemažai gyventojų planuoja atostogas šiltuose kraštuose. Vis tik darbdaviai prašo savo darbuotojų labai atidžiai sekti informaciją dėl saviizoliacijos. Specialistai įspėja, kad neatvykę į darbą darbuotojai gali būti atleisti už pravaikštas.

Artėjant rudeniui nemažai gyventojų planuoja atostogas šiltuose kraštuose. Vis tik darbdaviai prašo savo darbuotojų labai atidžiai sekti informaciją dėl saviizoliacijos. Specialistai įspėja, kad neatvykę į darbą darbuotojai gali būti atleisti už pravaikštas.

REKLAMA

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė teigė, kad prieš vykdamas atostogauti į užsienį darbuotojas turi susitarti su darbdavių dėl galimos saviizoliacijos.

„Jeigu saviizoliacija bus reikalinga, darbuotojas prieš išvykdamas turi prasitęsti apmokamas ar neapmokamas atostogas. O jeigu yra galimybė saviizoliacijos laikotarpiu dirbti nuotoliniu būdu. Tačiau tai padaryti reikėtų ne žodžiu, bet raštu. Atostogų prašyme reikėtų įtraukti šį punktą.

Toks negrįžimas į darbą turi būti suderintas su darbdaviu. O jeigu jis to nepadaro ir kitą dieną po atostogų negrįžta į darbą, darbdavys turi teisę darbuotoją atleisti dėl pravaikštų. Tad būtinai tai reikia raštu suderinti dar prieš darbuotojo atostogas“, – įspėjo D. Čibirienė.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, situacija kiekvienoje šalyje labai greitai keičiasi.

„Tad geriausia jau iš anksto dėl visko susitarti, net dėl darbo nuotoliniu būdu. Ypač jeigu reikalingos tam tikros darbo priemonės, jos dar prieš atostogas turi būti darbuotojo namuose. Juk grįžęs, jeigu jam bus taikoma saviizoliacija, jis negalės nueiti į darbą ir pasiimti to, ko darbuotojui reikia“, – pasakojo D. Čibirienė.

REKLAMA

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė teigė, kad prieš vykdamas atostogauti darbuotojas turi prisiimti riziką.

„Normalu, kad darbdavys planuoja darbus, tad iš anksto aptaria visas galimybes. Pavyzdžiui, ką reikės daryti, jeigu darbuotojui teks izoliuotis? Tai turėtų būti nuspręsta bendru sutarimu, darbuotojas turi susitarti su darbdaviu ir rasti tinkamus sprendimo būdus.

Neturėtų būti taip, kad prieš išvykdamas darbuotojas grįžęs išeina neapmokamų atostogų, nes jam reikia izoliuotis. Visos rizikos ir galimybės turi būti aptartos ir tinkamos abiem pusėms“, – sakė I. Ruginienė.

REKLAMA
REKLAMA

Darbdaviai patiria nuostolių

Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas teigė, darbuotojai yra suaugę žmonės ir už jų veiksmus neturi atsakyti darbdavys.

„Juk gyvename informacijos amžiuje. Tad darbuotojas turi pasidomėti, ar saugu vykti atostogauti į užsienį. O jeigu grįžus reikės izoliuotis, jis dėl to turi susitarti su darbdaviu.

Juk jeigu darbuotojas nedirba, darbdavys patiria nuostolius ir kodėl jis ir likę darbuotojai turėtų mokėti? Be to, kas būtų jeigu pusė įmonės darbuotojų išvažiuotų atostogauti, o grįžę dar 2 savaites būtų izoliacijoje? O kas kurs naudą įmonei?“ – retoriškai klausė darbdavių atstovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, būtų keista, kad dėl saviizoliacijos darbuotojai reikštų darbdaviui pretenzijas. Anot jo, tuo turi rūpintis ir sekti informaciją patys darbuotojai.

Izoliuotis nebūtina?

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) pažymėjo, kad pravaikšta yra fiksuojama, jeigu asmuo neatvyko į darbą be priežasties. Įstatymine tvarka paskirta saviizoliacija nėra savanoriška ir yra pateisinama priežastis.

Toliau Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) komentuoja, kad kalbant apie saviizoliaciją yra svarbios detalės.

„Visų prima, yra dvi skirtingos situacijos. Pirma – kai žmogus turėjo sąlytį su užsikrėtusiu COVID-19, antra – kai žmogus keliavo užsienyje.

REKLAMA

Jeigu kalbame apie žmogų, kuris turėjo rizikingą kontaktą, dėl kurio specialistai jam paskyrė izoliaciją, tokiu atveju yra numatyta, kad ji gali būti netaikoma aukšto meistriškumo sportininkams, aukšto meistriškumo sporto specialistams, aukšto meistriškumo sporto instruktoriams, sporto medicinos personalo darbuotojams, dalyvaujantiems tarptautiniuose turnyruose, kurių organizavimui nustatytos ir patvirtintos atskiros tarptautinės taisyklės dėl COVID-19 ligos valdymo“, – komentavo NVSC.

Saviizoliacijos išimtys persirgusiems ir pasiskiepijusiems

Pasak NVSC, taip pat individualiai dėl izoliacijos sprendžiama tokiu atveju, jei žmogus yra persirgęs ar buvo paskiepytas.

REKLAMA

„Pagal galiojančią tvarką, jei žmogus yra persirgęs COVID-19 liga arba vakcinuotas pagal pilną vakcinacijos schemą, jis laikomas galimai turinčiu imunitetą. Numatyta, kad, jei nuo persirgimo ar vakcinacijos praėjo mažiau nei 90 dienų – žmogui, net ir turėjus didelės rizikos sąlytį, izoliuotis nereikia, tačiau rekomenduojama stebėti savo sveikatos būklę ir, jei, vis dėlto, atsirastų naujų COVID-19 ligos simptomų, izoliuotis.

Tuo metu, jei nuo vakcinacijos ar persirgimo praėjo daugiau nei 90 dienų, vertinama, ar žmogui per pastarąsias 60 dienų buvo atliktas antikūnų testas. Jei jis teigiamas – tuomet žmogui izoliacija netaikoma. Jei antikūnų testas neatliktas, rekomenduojama jį atlikti. Svarbu tai, kad visą tą laiką, kol gaunamas antikūnų testo atsakymas, žmogus privalo būti izoliacijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokia tvarka galioja tiems asmenims, kurie nedirba gydymo, taip pat nedirba ir negyvena socialines paslaugas teikiančiose įstaigose, nedirba ir nėra kalinami laisvės atėmimo vietose – tokiems asmenims po didelės rizikos sąlyčio nevertinama, kiek praėjo laiko nuo skiepijimo ar persirgimo – jie nesiizoliuoti gali, jei turi teigiamą antikūnų testą, atliktą per pastarąsias 60 dienų“, – pasakojo NVSC.

Išimtys keliautojams

Kiek daugiau išimčių, anot NVSC, numatyta keliautojams, tačiau tik tuo atveju, jei buvo keliaujama darbo reikalais.

Tokiu atveju izoliacija netaikoma:

  • asmenims, kurie naudojasi imunitetais ir privilegijomis pagal 1961 m. Vienos konvenciją dėl diplomatinių santykių, 1963 m. Vienos konvenciją dėl konsulinių santykių, taip pat pagal kitas Lietuvos tarptautines sutartis ir teisės aktus, jų šeimos nariams (sutuoktiniui arba partneriui, asmens ir (ar) sutuoktinio arba partnerio vaikams (įvaikiams), tėvams (įtėviams), globėjams) (toliau – šeimos nariai), kitiems jų artimiesiems giminaičiams ir juos aptarnaujančiam personalui, oficialių delegacijų nariams, taip pat diplomatams ir diplomatines atstovybes aptarnaujančiam personalui;
  • NATO ir NATO šalių kariniuose vienetuose tarnaujantiems asmenims ir juos aptarnaujančiam personalui bei jų šeimos nariams ir kitiems jų artimiesiems giminaičiams, taip pat tikrosios karo tarnybos kariams;
  • pareigūnams, vykdantiems ekstradicijos, asmenų perdavimo ar perėmimo užduotis;
  • sveikatos priežiūros specialistams;
  • pasienio darbuotojams, taip pat kasdien ar kiekvieną darbo dieną kertantiems Lietuvos ir kitos Europos Ekonominės Erdvės valstybės sieną asmenims, vykstantiems darbo reikalais, mokiniams ir juos į ugdymo įstaigą vežantiems asmenims, studentams ir stažuotojams;
  • jūrininkams, išskyrus įgulų narius, kurie vykdo keleivių vežimus tarptautinio susisiekimo maršrutais;
  • aukšto meistriškumo sportininkams, aukšto meistriškumo sporto specialistams, aukšto meistriškumo sporto instruktoriams, sporto medicinos personalo darbuotojams, dalyvaujantiems tarptautiniuose turnyruose, kurių organizavimui nustatytos ir patvirtintos atskiros tarptautinės taisyklės dėl COVID-19 pandemijos valdymo;
  • iš Baltarusijos grįžusiems Lietuvos piliečiams – mokytojams, vykdantiems lituanistinį švietimą mokyklose Baltarusijoje bei dvasininkams, vykdantiems sielovadinį darbą Baltarusijoje;
  • Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie LR vidaus reikalų ministerijos Aviacijos valdybos darbuotojams.

Išimtys tam tikroms profesijoms

Be to, dar kitokia tvarka numatyta ypatingos svarbos profesijų darbuotojams arba savarankiškai dirbantiems asmenims, kurie užsienyje keliavo darbo reikalais. Jiems izoliacija yra privaloma, tačiau papildomai leidžiama palikti izoliacijos vietą ir vykti į darbą.

REKLAMA

Tai yra – paramedikai; asmens sveikatos priežiūros darbuotojai; farmacijos ir medicinos priemonių pramonės darbuotojai; prekių tiekėjai; informacinių ir ryšių technologijų specialistai; informacinių ir ryšių sistemų technikai; inžinerijos specialistai; ypatingos svarbos ar būtinosios infrastruktūros objektuose dirbantys asmenys; mokslo ir inžinerijos specialistai; apsaugos tarnybų darbuotojai; ugniagesiai, policijos pareigūnai, kalėjimų prižiūrėtojai, apsaugos pareigūnai, civilinės saugos darbuotojai; maisto gamybos ir perdirbimo darbuotojai; maisto ir susijusių produktų mašinų operatoriai; žvejai; ypatingos svarbos funkcijas atliekantys viešųjų institucijų darbuotojai; asmenims, keliaujantiems dėl verslo priežasčių; savo tarnybines pareigas vykdantiems žurnalistams,

Komandiruotiems darbuotojams ir sezoniniams darbuotojams; ekipažų ir įgulų nariams, kurie dirba tarptautinius komercinius vežimus vykdančiose įmonėse ar vykdo tarptautinius komercinius vežimus visų rūšių transporto priemonėmis; menininkams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų