Sausis bus paskutinis mėnuo šiais metais, kai kainų indeksas Lietuvoje šoktelėjo į viršų, sako „Swedbank“ analitikai.
Jie prognozuoja, kad infliacijos tempai Lietuvoje iki metų pabaigos mažės, o antrajame ir trečiajame ketvirčiuose šalyje greičiausiai bus užfiksuota defliacija. Metų infliacija 2009-aisiais, „Swedbank“ analitikų prognozėmis sieks 5 proc.
Sausio infliacija didesnė nei gruodžio
Po mėnesio defliacijos, užfiksuotos praėjusių metų pabaigoje, kainų augimas 2009 m. pradžioje vėl paspartėjo. Kaip šiandien pranešė Statistikos departamentas, sausio mėn. infliacija buvo 2,7 proc. didesnė nei gruodžio mėn., o metinė infliacija sudarė 9,6 proc.
„Šis mėnesio infliacijos šuolis yra susijęs su administruojamųjų kainų didinimais. Didžiausią įtaką sausio mėnesio infliacijai turėjo iki 19 procentų padidėjęs pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas ir lengvatinio 5 procentų tarifo naikinimas daugumai prekių.
Mėnesio pradžioje padidėjo kuro ir alkoholio akcizai, be to, šalies gyventojams elektra pabrango apie 13 proc., o dujos – ketvirtadaliu“, – sako „Swedbank“ analitikė Lina Vrubliauskienė.
Pasak jos, nepaisant mokesčių įtakos kainoms, metinė infliacija nešoktelėjo tiek, kiek buvo galima tikėtis dėl praėjusių metų aukštos palyginamosios bazės: praėjusiais metų sausio mėn. vartotojų kainų augimas buvo rekordiškai spartus taip pat dėl administruojamųjų kainų didinimo.
„Manome, kad prasidėjęs ekonomikos nuosmukis, sparčiai krentantis gyventojų vartojimas bei išorinio spaudimo sumažėjimas jau sustabdė kainų augimo tempą Lietuvoje. Tokio spartaus, kaip sausio, mėnesio kainų augimo šiais metais nepamatysime. Prognozuojame, kad pirmąjį pusmetį kainų augimas sparčiai lėtės, o keliais antrojo ir trečiojo ketvirčių mėnesiais galima defliacija“, - sako L. Vrubliauskienė.
Pasak „Swedbank“ analitikės, pirmąjį pusmetį infliaciją šiek tiek kilstelės 19,1 proc. padidintas mokestis cigaretėms kovo mėn., o rudenį situaciją sudrums šilumos kainų šuolis pasibaigus 5 proc. PVM mokesčių lengvatos galiojimui ir dar vienas, šįkart 21 proc., mokesčių cigaretėms padidinimas siekiant pasiekti minimalius ES nustatytus tarifus.
„Swedbank“ ekspertai skaičiuoja, kad šilumos kainų augimas pridės apie 0,5 procentinio punkto prie metinės Lietuvos infliacijos, o bendras infliacijos šalyje lygis metų pabaigoje didele dalimi priklausys ir nuo to, kaip greitai įmonės prisitaikys prie radikaliai besikeičiančios ekonomikos situacijos.
„Manome, kad namų ūkių vartojimo kritimas bus pernelyg staigus ir gilus, kad, siekiant kompensuoti prastesnius pardavimus, leistų kai kuriems verslininkams didinti kainas ir taip pristabdyti staigų pelnų sumažėjimą.
Antra vertus, mūsų kaimyninių Baltijos šalių patirtis taip pat rodo, kad net prasidėjus sunkmečiui, prireikė laiko pristabdyti kainų augimą. Administruojamosios kainos bus svarbiausią infliacijos augimą „skatinanti“ priemonė, o tai, kad labiausiai brango būtiniausios prekės, kurios sudaro didžiausią dalį Lietuvos gyventojų išlaidų struktūroje (t. y., maisto prekės ir gėrimai, bei komunalinės paslaugos), neleidžia tikėtis labai staigaus infliacijos tempų kritimo.
Todėl prognozuojame, kad nors spaudimas infliacijai 2009 m. reikšmingai nuslops, vidutinė metinė infliacija šiais metais sieks apie 5 proc.“, - sako „Swedbank“ analitikė L. Vrubliauskienė.