Artėjantis valiutos pasikeitimas žmones paskatina žvilgtelti į juodai dienai paruoštas skryneles, tačiau vaizdas ne visada pradžiugina. Kaip teigia Lietuvos banko specialistė Nijolė Baltrūnienė, šiemet gyventojai jau pasikeitė perpus daugiau banknotų nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. 20 tūkst. vienetų, kurių suma per milijoną litų.
„Ypač padaugėja tokių atvejų, kai prasideda kūrenimo sezonas, nes mėgsta žmonės slėpti pinigus orkaitėse, pečiuose, krosnyse arba dabar, kai Lietuva rengiasi įsivesti eurą. Tiesiog prisimena, kur pasidėjo pinigus juodai dienai ir pasirodo, kad ta juoda diena atėjo. Atsidaro tą skrynelę ir pamato, kad tie pinigai sudūlėjo, supuvo arba dar kažkas atsitiko su jais“, - teigė N.Baltrūnienė.
Specialistės teigimu, žmonės keičia vieną ar kelis sugadintus banknotus, tačiau pasitaiko ir šimtatūkstantinių sumų. Į banką atneštus litus apžiūri ekspertai ir nustato, ar sugadintus pinigus galima kompensuoti. Pasak N.Baltrūnienės, keičiami ir nebegaliojantys litai.
„Visi Lietuvos banko išleisti litai bus keičiami neribotą laiką, tai reiškia, kad jeigu kokioje nors slėptuvėje atrasite 1991 metais išleistus litus, kurie jau seniai išimti iš apyvartos, taip pat galite nešti į Lietuvos banko kasą ir jie bus pakeisti, jeigu bus išlikę daugiau negu pusė vientiso banknoto ploto“, - aiškino N.Baltrūnienė.
Tačiau keičiami tik tie banknotai, kurių išlikusi kairioji pusė. Pinigai nekompensuojami, jeigu priduodama dešinioji banknoto pusė arba jeigu pinigai sutepti specialiais, apsaugai nuo vagystės naudojamais dažais. Pinigai nemokamai keičiami dviejuose banko kasose Vilniuje ir Kaune bei komerciniuose bankuose. Nuo sausio 1-osios Lietuvos bankas keis ir sugadintus eurus.