Gyventojus ragina išsitirti vandens gręžinius ir šulinius: įspėja dėl pavasarį tykančių pavojų

Įsibėgėjant šiltajam sezonui, gyventojai, turintys nuosavus gręžinius ar šulinius, turėtų atkreipti dėmesį į vartojamo vandens kokybę, praneša didžiausia šalyje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“. Įmonė pastebi, kad šuliniuose esantis vanduo dažnai būna užterštas įvairiomis bakterijomis, azoto junginiais ir kitomis žmogaus sveikatai žalą darančiomis medžiagomis, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Todėl specialistai rekomenduoja vandens kokybės tyrimus atlikti ne rečiau kaip kartą per metus, o geriausiai dukart – pavasarį ir rudenį.

Kur slypi pavojai?

„Nors mūsų požeminis vanduo yra apsaugotas nuo išorinės taršos, jam vis tiek yra būtina nuosekli ir nuolatinė geriamojo vandens kontrolė. Visame Vilniuje vanduo, bėgantis iš čiaupo, yra saugus ir tinkamas vartoti, todėl miesto gyventojai, naudojantys centralizuotai tiekiamą vandenį dėl jo kokybės kontrolės gali būti ramūs. Tačiau vartojantys nuosavų gręžinių ar šulinių vandenį, turėtų nepamiršti reguliariai jį tikrinti“, – sako Aurelija Baronienė, „Vilniaus vandenų“ laboratorijos vadovė.

Pasak jos, daugiausiai rizikos dėl geriamojo vandens kokybės kyla šulinių savininkams. Vanduo į šulinius patenka iš gruntinio vandens, į kurį kartu su lietaus vandeniu lengvai nuteka aplinkos teršalai. Papildomas rizikas kelia ir atvira šulinių konstrukcija, dėl kurios kyla pavojus užteršti vandenį tiesiogiai.

Pranešime teigiama, kad žmogui išgėrus vandens, užteršto patogeniniais mikroorganizmais (bakterijomis ar pirmuoniais), gali pakilti temperatūra, atsirasti pykinimas, vėmimas, viduriavimas. Virinant vandenį mikrobai žūsta, tačiau, jei šulinių vanduo užterštas chemine tarša, nei virinimas, nei filtravimas buitiniais filtrais cheminių medžiagų iš vandens nepašalina.

Tyrimai mokami

Įmonė pranešime žiniasklaidai dalijasi, kad tiriant gręžinio vandens kokybę, rekomenduojama atlikti geležies, nitritų, nitratų, amonio, mangano kiekio nustatymo ir vandens pH, savitojo elektros laidžio tyrimus.

Norint išsitirti šulinio vandenį, patariama atlikti ir mikrobiologinį vandens tyrimą, nitritų, nitratų kiekio nustatymo bei vandens pH, savitojo elektros laidžio tyrimus. Papildomus tyrimus nedelsiant būtina atlikti pastebėjus, kad pasikeitė geriamojo vandens skonis, kvapas, spalva ar vandens lygis.

REKLAMA

„Dėl ūkinės žmogaus veiklos į vandenį patekę azoto junginiai – nitritai ir nitratai – nesuteikia vandeniui specifinio skonio ir kvapo, todėl jis gali atrodyti tinkamas vartoti. Deja, tokio vandens neretai pasitaiko gyventojų šuliniuose, o šios medžiagos yra pavojingos visiems, labiausiai pažeidžiama grupė – kūdikiai ir besilaukiančios mamos“, – įspėja A. Baronienė.

Įmonės internetinėje svetainėje skelbiama, kad po paslaugos suteikimo klientui išrašoma ir pateikiama PVM sąskaita faktūra apmokėjimui už paslaugą pagal galiojančius tarifus.

Mikrobiologinis, iš krano bėgančio vandens tyrimas, kaip skelbiama įmonės internetiniame puslapyje, kainuos 16,50 euro. Tuo metu išsitirti šulinio vandenį, įtraukiant tiek mikrobiologinius, tiek cheminius tyrimus, kainuos 32,50 euro.

Vandenį į laboratoriją gali atvežti ir patys gyventojai, tačiau šulinio tyrimui atlikti specialistus greičiausiai reikės išsikviesti, tad papildomai, pagal įmonės nustatytą tarifą, reikės susimokėti ir už jų atvykimą.

„Vilniaus vandenų“ komunikacijos vadovė Renata Saulytė-Smalskė patikslina, kad karantino metu specialistai pas gyventojus nevyksta, bet gyventojai visada gali patys atvežti vandens mėginį į įmonės laboratoriją ir atlikti norimą tyrimą.

„Žmonėms kyla kartais klausimų dėl skonio ar kvapo, tai ir tiriasi vandenį įvairiai – dažniausiai tiria kiek yra geležies ar mangano, kiek kitų elementų. Čia kaip ir kraujo tyrimą pasidaryti – galima rinktis, ką nori išsiaiškinti“, – prideda R. Saulytė-Smalskė.

Įmonė pranešime žiniasklaidai prideda, kad gyventojai, naudojantys „Vilniaus vandenys“ tiekiamą vandenį, gali patys pasitikrinti vandens kokybę interaktyviame vandenviečių žemėlapyje, esančiame bendrovės svetainėje. Kiekvienas vartotojas, įvedęs gyvenamosios vietos adresą gali matyti, iš kurios vandenvietės jam yra tiekiamas vanduo ir kokie yra jo mikrobiologiniai, cheminiai ir jutiminiai parametrai.

REKLAMA

Gyventojai, turintys nuosavus gręžinius, vandens kokybę gali išsitirti „Vilniaus vandenų“ laboratorijoje. Pristatyti vandens mėginius į bendrovės laboratoriją galima visiems fiziniams ar juridiniams asmenims, nepriklausomai, ar jie yra „Vilniaus vandenų“ klientai. Paslauga užsakoma telefonu 1889 arba laisvos formos prašymu el. paštu [email protected]

„Vilniaus vandenys“ vykdo nuolatinę geriamojo vandens kokybės stebėseną, atlieka mikrobiologinius, fizikinius ir cheminius geriamojo vandens tyrimus. 2020 m. bendrovės laboratorijoje, tiriančioje Vilniaus miesto bei Šalčininkų, Švenčionių, Vilniaus rajonų vandens kokybę, iš viso buvo atlikti 20 005 tyrimai – tai 32 proc. daugiau nei 2019 metais.


Rašyti komentarą...
G
Geicas
2021-04-10 10:29:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
O maistas ne su hemija oi koks švarus
Atsakyti
0

P
PP
2021-04-10 09:54:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gyventojas nekiekvienas tokios valdžios užmačio vykdyti negalės ,Viens dėl skurdo ,kits dėl sveikatos Tai Aplinkos ir SAM darbas įpareigoti savivaldybes atlikti tokias patikras.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų