Portalo tv3.lt Kristina piktinosi, kad grynųjų pinigų pasiimti iš banko galima tik už tam tikrą mokestį.
„Turiu sąskaitas keliuose bankuose ir visi jie yra nustatę limitą, kiek iš kortelės galiu pasiimti grynųjų. Tačiau juk tam tikrus, kartais ir didesnius, pirkinius tenka pirkti turguje. Ten dažniausiai pardavėjai prašo atsiskaityti grynaisiais.
Dabar iš banko kortelės nemokamai galiu išsiimti vos kelius šimtus eurų, o jeigu nuspręsiu už grynuosius pirkti naudotą automobilį? Juk jam kelių šimtų eurų neužteks“, – skundėsi moteris.
Anot jos, šiuo metu turėti daugiau grynųjų patariama ir dėl karo grėsmės.
„Visur kalbama ir rašoma, kad būtina turėti kuprinę su būtiniausiais daiktais ir negendančiu maistu, o joje – grynųjų. Tačiau panašu, kad bankams tai nerūpi. Jeigu norime turėti grynųjų, turime patys už tai susimokėti.
Juk pinigų atsargomis reikėtų pasirūpinti dabar, o ne ištikus nelaimei ar karui“, – svarstė moteris.
Anot jos, gyventojai privalo patys savimi pasirūpinti ir už tai susimokėti.
„Jeigu sugalvočiau nueiti į banką ir pasiimti visus pinigus, man jų net neduotų. Turėčiau pasiaiškinti, kur juos išleisiu. Ir tik tada už tam tikrą mokestį galėčiau juos pasiimti.
O jeigu neketinu jų niekur leisti, tiesiog noriu turėti?“ – klausė moteris.
Mokestis priklauso nuo plano
SEB banko valdybos narė ir Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovė Eglė Dovbyšienė sakė, kad banko paslaugų kainodara ir toliau sudaryta taip, kad, kasdienės bankininkystės paslaugomis klientams būtų naudingiausia ir patogiausia naudotis pasirinkus vieną iš banko teikiamų paslaugų planų – tai yra pigiau, negu naudotis atskiromis banko paslaugomis.
„Nuo balandžio 9 d., kai atnaujinsime banko paslaugų planus, grynųjų pinigų paėmimo limitai klientams didės. Priklausomai nuo pasirinkto plano, klientai galės naudotis nuo 550 Eur/mėn. (planas minimalus) iki 2 tūkst. Eur/mėn. (planas premium) grynųjų pinigų paėmimo limitu.
Šiuos limitus didiname, atsižvelgdami į infliaciją, augančias pragyvenimo išlaidas ir klientų pageidavimus. Šis limitas galioja ne tik mūsų banko bankomatuose, bet ir pasiimant grynuosius pinigus Lietuvoje ir užsienyje. Tai reiškia, kad klientams nereikia ieškoti SEB bankomato ir prireikus grynųjų gali pasiimti ten, kur jiems patogu“, – komentavo banko atstovė.
E. Dovbyšienė skaičiavo, kad viršijus pagal paslaugų planą priklausantį grynųjų pinigų paėmimo limitą bus taikomas 2 proc. (mažiausiai 1 euro) įkainis.
Jeigu žmogus norės papildomai išsiimti dar 100 eurų, jis turės sumokėti 2 eurus.
„Banko įkainiai yra nustatomi ir keičiami įvertinus rinkos situaciją, patiriamas paslaugų teikimo sąnaudas, nuolatines investicijas į informacinių sistemų ir skaitmeninių bei savitarnos sprendimų tobulinimą, įvairių išteklių kainas“, – aiškino banko atstovė.
Klientai moka už bankomatų administravimą
„Luminor“ banko Kasdienės bankininkystės produktų skyriaus vadovė Aušrinė Mincienė skaičiavo, kad visi privatūs banko klientai kiekvieną mėnesį turi galimybę nemokamai išsigryninti tam tikrą sumą pinigų ir mokesčiai taikomi tik ją viršijus.
„Limitas priklauso nuo kliento turimos mokėjimo kortelės.
Turintys „Luminor Debit“ kortelę nemokamai gali išsiimti iki 600 eurų per kalendorinį mėnesį, vėliau reikia mokėti 0,2 proc. nuo sumos, viršijančios 600 eurų. „Luminor Black“ kortelės turėtojai nemokamai gali išsiimti iki 1,2 tūkst. eurų per kalendorinį mėnesį iš „Luminor“, „Medus“ ir Bankomatas.lt bankomatų bei 400 eurų iš kitų bankų bankomatų. Vėliau mokama 2 proc. nuo sumos, viršijančios 1,2 tūkst. eurų“, – komentavo banko atstovė.
Taigi, jeigu žmogus viršijęs limitą nori papildomai išsiimti 100 eurų, jis turi sumokėti 2 eurų mokestį.
Pasak A. Mincienės, pinigų išėmimas iš bankomato – tai paslauga, kurią teikiant patiriama nemažai veiklos sąnaudų, įskaitant bankomatų priežiūrą, reguliaraus grynųjų pinigų papildymo užtikrinimą, visapusišką administravimą ir klientų aptarnavimą.
„Šie procesai yra labai svarbūs siekiant užtikrinti sklandžią ir saugią prieigą prie lėšų“, – tikino banko atstovė.
Jaunimas grynų pinigų nenaudoja?
„Swedbank“ atstovas Gytis Vercinskas tikino, kad paslaugų planą turintys klientai, kurių banke yra absoliuti dauguma, nemokamai bankomatuose gali išsigryninti nuo 550 iki 1,5 tūkst. eurų per mėnesį. Tiksli suma priklauso nuo pasirinkto paslaugų plano.
Nepasirinkus paslaugų plano arba viršijus minėtas sumas, taikomas minimalus 0,5 proc. mokestis nuo išgryninamos sumos (minimalus mokestis siekia 0,5 euro). Šiuos limitus esme nustatę atsižvelgdami į savo klientų poreikius, jiems siūlomų naudų vertę ir bankomatų tinklo palaikymo bei aptarnavimo sąnaudas“, – komentavo banko atstovas.
Jeigu žmogus papildomai nori išsiimti dar 100 eurų, jis turi susimokėti 0,5 euro.
Pasak G. Vercinsko, paplitus elektroninio mokėjimo galimybėmis prekybos ir paslaugų vietose, taip pat atsiradus įvairiems elektroninio atsiskaitymo būdams, kaip kad bekontaktės kortelės ar e. piniginės, gyventojų poreikis nuolatos turėti grynųjų mažėja.
„Kaip rodo mūsų duomenys, didžiajai daliai banko klientų numatyto nemokamo limito visiškai pakanka. Įdomu ir tai, kad, pavyzdžiui, kone trečdalis jaunuolių iki 24 m. amžiaus per praėjusius metus apskritai nesigrynino pinigų. Ši tendencija itin sustiprėjo išpopuliarėjus bekontakčiams atsiskaitymas, kurie yra patogesnis ir spartesnis mokėjimo būdas nei grynieji.
Gyventojams įprastai rekomenduojame turėti tokią sumą grynaisiais, kurios pakaktų kelių savaičių smulkiems kasdieniams atsiskaitymams. Dažnu atveju tai būtų 100–200 eurų vertės suma. Viena iš priežasčių – gyventojai kartais praranda ar užblokuoja savo mokėjimo kortelę. Tad tuo laikotarpiu – kol pagaminama nauja ar išduodama laikina banko kortele – tad su turimais grynaisiais pinigais žmogus nepatiria nepatogumų“, – įspėjo banko atstovas.
Kiek ir kodėl reikia turėti grynųjų?
Pasak E. Dovbyšienės, laikant pinigus grynaisiais didėja tikimybė, kad jie gali būti prarasti dėl pačių įvairiausių priežasčių: juos galima pamesti, jie gali sudegti ar tapti sukčių ar vagišių grobiu.
„Visgi, nenumatytiems atvejams šiek tiek grynųjų turėti rekomenduojame. Kokia tai suma – priklauso nuo kiekvieno asmens ar šeimos individualių poreikių. Patariame namuose nelaikyti daugiau pinigų, nei pakaktų savaitei ar dviem pragyventi, nutikus nenumatytoms aplinkybėms, o piniginėje – ne daugiau nei įprastai reikia kartą apsipirkti parduotuvėje“, – skaičiavo banko atstovė.
Tuo metu anot A. Mincienės, vieno atsakymo į klausimą, kiek reikėtų turėti ir su savimi nešiotis grynųjų pinigų, nėra.
„Suma priklauso nuo konkretaus asmens poreikių ir pomėgių – pavyzdžiui, jeigu žmogus mėgsta apsipirkinėti turguje, dažniausiai jam reikės daugiau grynųjų.
Tiesa, praėjusių metų rudenį mūsų užsakyta visuomenės apklausa parodė, kad grynaisiais už prekes ir paslaugas atsiskaito vos 15 proc. Lietuvos gyventojų, o 60 proc. apklaustųjų kasdien savo piniginėje nešiojasi iki 50 eurų grynaisiais pinigais“, – sakė banko atstovė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!