Pasak ministerijos, jei būtų vertinamos visos ES valstybės, rezultatai būtų kitokie. „Standard & Poor‘s“ analizėje vertinamos 11 ES valstybių bei Turkija ir Rusija.
„Atsižvelgus į pasaulio analitikų prognozes, jeigu būtų vertinamos visos ES valstybės, Lietuvos nebūtų tarp labiausiai pažeidžiamų narių. Dauguma analitikų sutaria, kad didžiausias neigiamas pasekmes dėl „Brexit“ pajustų Airija, Nyderlandai, Belgija, Malta, Kipras ir Liuksemburgas. Neigiamą įtaką pajustų ir Vokietija, tačiau ji būtų mažesnė, nei išvardytos šalys“, - teigiama pranešime.
Be to, pasak ministerijos, „Standard & Poor‘s“ vertinime yra nelogiškų teiginių, pavyzdžiui, dėl „Brexit“ Lietuva pajus didžiausią neigiamą poveikį jos eksportui, nors jos eksporto ir BPV santykis siekia 2,5 proc., Estijos - 3,2 proc., o Latvijos - 3,9 proc. Tačiau šios valstybės neminimos kaip pažeidžiamos dėl šio rodiklio.
Anot ministerijos, taip pat neteisingai teigiama, kad Lietuva pažeidžiamiausia dėl emigrantų piniginių perlaidų.
„S&P skyrė Lietuvai aukščiausią laiptelį pagal perlaidų sumas iš JK. Tačiau Lietuvos banko duomenims, gyventojų pervedimai iš JK 2014 metais sudarė 213,5 mln. eurų, arba 0,6 proc. BVP, o, išankstiniu Finansų ministerijos vertinimu, 2015 metais jie galėjo siekti apie 300 mln. eurų, arba 0,8 proc. BVP - gerokai mažiau, nei nurodoma analizėje (1,2 proc.). Be to, JK gyvenantys Lietuvos piliečiai, jeigu keltųsi kitur dėl „Brexit“ įtakos, tikėtina, vyktų į Airiją, Norvegiją. Tai reiškia, kad svetur dirbančiųjų perlaidų pervedimai ir toliau įsilietų į Lietuvos namų ūkius“, - teigia Finansų ministerija.
Jai kelia abejonių ir S&P skelbiamas JK gyvenančių emigrantų iš Lietuvos skaičius. Anot ministerijos, jie sudaro 5,1 proc., o ne 5,4 proc. Lietuvos gyventojų.
„Standard & Poor’s“ vertinimu, Lietuva yra pirmoje vietoje pagal „Brexit“ pažeidžiamumą (indeksas - 3,44), Latvija - antra (3,32), Vengrija - trečia (2,28), Lenkija - ketvirta (2,03), Slovakija - penkta (1,69), Estija - šešta (1,63). Mažiausiai pažeidžiama šalis lentelėje yra Rusija (0,01 proc.). Indeksas apskaičiuotas pagal šalių eksporto į JK apimtis, išvykusių dirbti į šalį gyventojų dalį, pinigų perlaidas, ES fondų investicijų svarbą.