Infliacija Lietuvoje artimiausiu metu didės, teigia Europos centrinis bankas (ECB) ir ragina Vyriausybę prisiminti fiskalinę politiką, didinti valstybės išlaidų veiksmingumą bei susirūpinti situacija darbo rinkoje.
Paskelbtame pranešime apie konvergenciją, kuriame vertinama dešimties naujų Europos Sąjungos narių pažanga siekiant įsivesti eurą, ECB nurodo, kad, 2008 metų kovą pasiekusi 11,4 proc., infliacija Lietuvoje ir toliau didės, rašo „Lietuvos žinios“.
Taip pat prognozuojamas ir fiskalinio deficito augimas bei perspėjama apie pirmuosius ekonomikos augimo sulėtėjimo požymius.
„Vertinant ateities perspektyvas, svarbiausių tarptautinių institucijų naujausios turimos infliacijos prognozės svyruoja ties 8,3-10,1 proc. 2008 metais ir ties 5,8-7,2 proc. 2009 metais. Manoma, kad 2008 metais maisto ir maisto produktų kainų augimas labai padidins bendrą infliaciją. Šį didėjimą paspartins degalams, tabakui ir alkoholiui taikomų akcizo mokesčių suderinimas su ES lygiu“, - teigiama konvergencijos pranešime.
„Be to, prognozuojamas tolesnis energijos išteklių kainų koregavimas, nes kaina, kurią moka namų ūkiai Lietuvoje, vis dar yra kur kas mažesnė už euro zonos vidurkį. Dabartinėms prognozėms kyla rizika, kad infliacija gali būti didesnė“, - perspėja ECB ekspertai.
Pranešime taip pat nurodoma, kad toliau didės vienetinės darbo sąnaudos ir vidaus kainos apskritai.
„Sparčiai didėjant energijos išteklių ir maisto kainoms, netiesioginiams mokesčiams ir administruojamosioms kainoms, įtempta padėtis darbo rinkoje rodo didelę riziką, kad atsiras antrinis poveikis, galintis virsti didesniu ir užsitęsusiu infliacijos ir darbo užmokesčio augimu“, - teigiama ECB konvergencijos pranešime.
ECB atkreipia dėmesį į didelį mokėjimų balanso deficitą ir nurodo, kad „toks didelis deficitas kelia klausimų dėl tvarumo, ypač jeigu jis nemažėja ilgą laiką“.
Pranešime ECB ragina Vyriausybę skirti daugiau dėmesio fiskalinei politikai, kuri padėtų sumažinti infliacinį spaudimą ir makroekonominį nesubalansuotumą.
„Šiuo požiūriu yra labai svarbios netikėtai gautos didelės pajamos iš santaupų ir išlaidų ribojimas siekiant sumažinti vidaus paklausos spaudimą. Nepaisant ankstesnių laimėjimų, fiskalinės politikos institucinę sistemą reikia toliau stiprinti. Fiskaline politika ir toliau turi būti siekiama didinti valstybės išlaidų veiksmingumą“, - teigiama pranešime ir raginama susirūpinti situacija darbo rinkoje.
„Reikia imtis tolesnių veiksmų, kad būtų pašalinti įgūdžių neatitikimai ir mobilizuoti darbo jėgos ištekliai. Darbo užmokesčio didėjimas turėtų atitikti darbo našumo augimą, darbo rinkos sąlygas ir konkuruojančių valstybių raidą“, - nurodo ECB.