• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sunkmetis pakoregavo daugelio Lietuvos įmonių planus – dažnai jų teko iš esmės pertvarkyti savo veiklą bei rimtai „susiveržti diržus“. Tačiau stambių Lietuvos bendrovių, savo produkciją eksportuojančių į užsienio šalis, atstovai teigia, kad net krizės metu verta investuoti į vadybos kokybę ir ją įrodančius sertifikatus. Mat neretai tai gali tapti svarbiausiu sėkmės raktu, pelnant partnerių ir vartotojų užsienyje pasitikėjimą.

REKLAMA
REKLAMA

Vadybos sistemų sertifikavimo ir techninio vertinimo bendrovės „Bureau Veritas Lit“ sertifikavimo vadovas Aloyzas Mikšys teigia, kad pasaulyje pripažinti kokybės vadybos standartai rinkos dalyviams tarsi „perduoda žinutę“ apie juos įsidiegusios kompanijos vadybos sistemą bei jos požiūrį į savo vykdomą veiklą. Tai ypač aktualu bendrovėms, kurios savo produkcija siekia prekiauti už šalies ribų.

REKLAMA

„Tai savotiška tarptautiniu mastu pripažinta įmonės vizitinė kortelė. Bendrovei, taikančiai plačiai pripažintą standartą, lengviau įtikinti tiek vietinius, tiek užsienio klientus bei verslo partnerius įmonės galimybėmis ir sugebėjimais patenkinti jų poreikius bei reikalavimus“, – pasakoja A. Mikšys. Pavyzdžiui, jei įmonė yra įsidiegusi kokybės vadybos sistemą pagal ISO 9000, tai reiškia, kad ji kokybę laiko labai svarbia ir yra sukūrusi sistemą jai užtikrinti ir kontroliuoti.

REKLAMA
REKLAMA

Pliusas ilgalaikiam bendradarbiavimui

Pasak A. Mikšio, dažniausiai kokybės vadybos sistemas Lietuvoje diegiasi bei užsienio partnerių pageidavimų juos patvirtinančius sertifikatus parodyti sulaukia maisto, automobilių pramonės, baldų bei tekstilės įmonės.

„Tarptautiniai vadybos standartai bei juos patvirtinantys sertifikatai rodo, kad konkrečioje įmonėje yra sukurta, veikia ir nuolat tobulinama vadybos sistema kokybei užtikrinti, t.y. kokybe joje rūpinamasi sistemingai. Kokybės vadybos sistema yra ypač svarbi ilgalaikiam bendradarbiavimui, nes suteikia pasitikėjimo dėl įmonės sugebėjimo ateityje tiekti sutartus produkcijos kiekius ir užtikrinti reikalingą kokybę“, – teigia bendrovės „Bureau Veritas Lit“ sertifikavimo vadovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot A. Mikšio, kai kurios didžiulės tarptautinės įmonės, perkėlusios gamybą į užsienį arba iš jo importuojančios tam tikras sudedamąsias savo produkcijos dalis, yra sukūrę ir savo kokybės vadybos standartus, pavyzdžiui, tokie garsūs prekių ženklai kaip „Mars“ ir „Nestle“. Šios kompanijos pagal juos atlieka ir gamintojų auditus, kuriuos vykdo jų vidiniai specialistai arba nepriklausomi auditoriai.

REKLAMA

Europa vertina socialinę atsakomybę

Paklaustas apie situaciją Lietuvoje veikiančiose įmonėse, A. Mikšys teigia, kad dauguma didžiųjų šalies kompanijų, dar prieš gaudamos tarptautiniu mastu pripažintus sertifikatus, dirba, laikydamosios aukštų kokybės reikalavimų. Pasak bendrovės „Utenos trikotažas“ rinkodaros ir pardavimų direktoriaus Sauliaus Rubėno, dabartiniai tiek Lietuvos, tiek užsienio klientai iš gamintojo tikisi, kad jis ne tik sėkmingai vystytų veiklą bei dirbtų pelningai, bet ir būtų socialiai atsakingas.

REKLAMA

Šiuo metu „Utenos trikotažas“ turi ISO 9001 kokybės vadybos sistemos, ISO 14000 aplinkos apsaugos vadybos bei SA 8000 socialinės atsakomybės vadybos sistemų sertifikatus. Pastarasis buvo būtinas, norint gaminti ir tiekti drabužius iš organinės medvilnės tokioms grasioms kompanijoms kaip „Coop Switzerland“, „Coop Italy“, „Polarn OP“ bei „Triumph“, kurioms svarbu ne tik gamtos sauga, bet ir socialinė atsakomybė visoje gamybos grandinėje nuo pat medvilnės augintojų iki vartotojo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak S.Rubėno, socialinės atsakomybės vadybos sertifikatas atvėrė galimybes bendrovei dirbti su ypač socialinę atsakomybę vertinančiomis šalimis: visų pirma Skandinavijos valstybėmis Švedija ir Danija, taip pat Vidurio ir Pietų Europa: Šveicarija, Vokietija, Austrija bei Italija. Svarbu pažymėti ir tai, jog nemaža dalis klientų kaip, kad „H&M“, „Kappahl“, „Inditex“ grupė atsisako auditų ir pasitiki setifikatus turinčiais partneriais.

REKLAMA

Užsieniečiai – reiklesni

Vaidas Liesionis, mašinų gamyklos „Astra“ rinkodaros direktorius, teigia, kad bendraujant su potencialiais klientais tiek Vakarų Europoje, tiek Rusijoje pirmas klausimas būna – ar turite ISO 9001 sertifikatą. Jeigu įmonė neturi kokybės vadybą patvirtinančio dokumento, tai net nėra kalbos apie bendradarbiavimą. Skandinavus taip pat domina ir aplinkos apsaugos vadybą patvirtinantys ISO 14001 sertifikatai.

REKLAMA

Pasak V. Liesionio, kai kuriems partneriams svarbu, kad sertifikatas būtų išduotas gerai pasaulyje žinomos sertifikavimo įstaigos, nes tai suteikia daugiau pasitikėjimo potencialiu partneriu ir papildomų garantijų.

Viena iš seniausių mašinų gamybos įmonių Lietuvoje „Astra“ gaminius tiekia tokioms pasaulinėms korporacijoms kaip atominės energetikos gigantas „Areva“ (Prancūzija), laivininkystės kompanijai „Akker Solutions“ (Norvegija) ir kitoms žinomoms tarptautinėms įmonėms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų