• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Statistikos departamentas praneša, kad ekonominių vertinimų rodiklis 2008 m. kovo mėn., palyginti su vasario mėn., nepasikeitė ir sudarė 9 procentus. Pramonės ir paslaugų sektoriaus pasitikėjimo rodiklis padidėjo 2 procentiniais punktais, o vartotojų, statybos ir mažmeninės prekybos pasitikėjimo rodiklis sumažėjo 2 procentiniais punktais.

REKLAMA
REKLAMA

Palyginti su 2007 m. kovo mėn., ekonominių vertinimų rodiklis sumažėjo 10 procentinių punktų. Statybos pasitikėjimo rodiklis mažėjo 16, vartotojų ir mažmeninės prekybos – 15, pramonės – 10, paslaugų sektoriaus – 5 procentiniais punktais.

REKLAMA

2008 m. kovo mėn. pramonės įmonių apklausos rezultatai parodė, kad produkcijos gamybos apimtis per praėjusius mėnesius sumažėjo (kad mažėjo nurodė 23 proc. įmonių, kad didėjo – 17 proc.). Taip pat šiek tiek padaugėjo įmonių (kovo mėn. – 28, vasario - 26 proc.), teigiančių, kad gaminamos produkcijos paklausa per pastaruosius mėnesius mažėjo. Be to, kovo mėn. beveik trečdalis (32 proc.) apklaustųjų gaminamos produkcijos paklausą įvertino kaip per mažą. Blogiausiai gaminamos produkcijos paklausą vertino popieriaus bei odos gaminių gamybos įmonės. Tačiau jau artimiausiais mėnesiais beveik visose pramonės veiklose prognozuojamas gamybos augimas, išskyrus drabužių siuvimo (gamybos) įmones. Darbuotojų skaičius, pasak daugumos (78 proc.) įmonių vadovų, artimiausiais mėnesiais nesikeis. Galimą pramonės produkcijos kainų augimą prognozavo mažiau įmonių nei ankstesniais mėnesiais (kovo mėn. – 24, v! asario – 29 proc.).

REKLAMA
REKLAMA

Pasak įmonių vadovų, kaip ir ankstesniais mėnesiais, pramonės įmonių produkcijos gamybą riboja nepakankama paklausa (nurodė 43 proc. įmonių) ir kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas (22 proc.). Tačiau ketvirtadalis įmonių teigė, kad gamybinei veiklai netrukdo niekas.

Statybos įmonių vadovų teigimu, kovo mėn. darbų apimtis šiek tiek sumažėjo. Taip teigė 33 procentai įmonių (vasario mėn. – 31 proc.). Nors dauguma (69 proc.) statybos įmonių kovo mėn. teigė, kad užsakymų statybos darbams gauna pakankamai, tačiau 29 procentai teigė, jog statybos darbų paklausa nepakankama (prieš metus tuo pačiu laikotarpiu atitinkamai buvo 74 ir 20 proc.). Artimiausiais mėnesiais 42 proc. įmonių prognozuoja statybos darbų užsakymų didėjimą, tačiau pernai kovo mėn. tokių įmonių buvo 58 proc. Įmonių vadovai žada didinti ir darbuotojų skaičių, tačiau mažiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu (atitinkamai 28 ir 41 proc.). Statybos darbų kainas didėsiant prognozuoja 31 procentas įmonių, 6 procentai mano, kad kainos mažės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugumos įmonių vadovų teigimu, ir toliau svarbiausi statybos veiklą ribojantys veiksniai išlieka kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas (nurodė 25 proc. įmonių) ir paklausa (29 proc.).Tačiau 22 procentai įmonių teigė, kad jų veiklai netrukdo niekas.

REKLAMA

Kovo mėn. mažmeninės prekybos įmonių apklausos rezultatai parodė, kad prekių apyvarta didėjo, tačiau lėčiau nei per praėjusius mėnesius. Apyvarta augo beveik visuose didžiuosiuose prekybos tinkluose ir 38 procentuose visų kitų prekybos įmonių. Kovo mėn. daugiau įmonių teigė, kad ekonominė būklė pablogėjo: 56 procentai kovo mėn. apklaustų įmonių ekonominę būklę vertino gerai, 10 procentų – blogai, vasario mėn. gerai vertino 59, blogai – tik 3 procentai įmonių. Tačiau dėl įmonės ekonominės būklės artimiausiais mėnesiais prekybos vadovai yra optimistiškesni: kovo mėn. 44 procentai apklaustųjų prognozavo, kad jų įmonės būklė pagerės, 5 procentai – kad pablogės (vasario mėn., kad pagerės prognozavo 45 proc., kad pablogės–15 proc.). Kainų augimą mažmeninėje prekyboje artimiausiu metu prognozuoja 35 procentai įmonių, tačiau dauguma (63 proc.) mano, kad kainos nesikeis.

REKLAMA

Pasak įmonių vadovų, mažmeninės prekybos įmonių veiklai, kaip ir ankstesniais mėnesiais, labiausiai trukdo konkurencija (nurodė 39 proc. įmonių), darbuotojų trūkumas (13 proc.), netobuli įstatymai (13 proc.). Tik 5 procentai įmonių nurodė, kad jų veiklos neriboja niekas.

2008 m. kovo mėn. paslaugų sektoriaus įmonių apklausos rezultatai parodė, kad teikiamų paslaugų paklausa per pastaruosius mėnesius didėjo: kovo mėn. 33 procentai apklaustųjų nurodė, kad paklausa padidėjo, 15 procentų – kad sumažėjo (vasario mėn. atitinkamai buvo 27 ir 13 proc.). Didėjo ir darbuotojų skaičius: kovo mėn. 27 procentai respondentų teigė, kad darbuotojų skaičius padidėjo, 15 procentų – kad sumažėjo. Pasak daugumos įmonių vadovų (75 proc.), paslaugų įmonių ekonominė būklė per pastaruosius mėnesius nepasikeitė. Savo įmonės ekonominę būklę kovo mėn. gerai įvertino 62 procentai respondentų, blogai – tik 2 procentai. Kaip ir ankstesniais mėnesiais, geriausiai įmonės būklę vertino telekomunikacijų ir su kompiuteriais susijusios veiklos įmonės. Daugiau nei ketvirtadalis įmonių artimiausiu metu numato teikiamų paslaugų paklausos didėjimą, 7 procentai – mažėjimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Labiausiai paklausos padidėjimo tikisi oro transporto ir su kompiuteriais susijusios veiklos įmonės. Pasak daugumos (70 proc.) įmonių vadovų, darbuotojų skaičius artimiausiu metu nesikeis, 19 procentų mano, kad jis didės, o 11 procentų – kad mažės. Teikiamų paslaugų kainų didėjimą artimiausiu metu prognozuoja 17 procentų apklaustųjų, mažėjimą – 2 procentai, o 81 procentas apklaustųjų mano, kad kainos nesikeis. Didžiausias kainų augimas numatomas baruose, sveikatos priežiūros įmonėse ir gatvių, kelių, automobilių stovėjimo aikštelių priežiūros įmonėse.

Įmonių vadovų teigimu, paslaugų sektoriaus įmonių veiklą, kaip ir ankstesniais mėnesiais, labiausiai riboja darbo jėgos stoka (31 proc. įmonių), nepakankama paklausa (22 proc.) ir finansiniai sunkumai (15 proc.). Tačiau net 39 procentai apklaustųjų teigė, kad jų įmonės veiklos neriboja niekas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų