REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Parduotuvėse dirba dešimtys tūkstančių šalies darbuotojų. Pirkėjai retai susimąsto, kad pilnas lentynas prekių mato tik dėl to, kad kažkas jas ten nuolat išdėlioja. Patiems nepabandžius, šis darbas gali atrodyti lengvas, tačiau iš tikrųjų daugeliui gali baigtis sveikatos sutrikimais.

Parduotuvėse dirba dešimtys tūkstančių šalies darbuotojų. Pirkėjai retai susimąsto, kad pilnas lentynas prekių mato tik dėl to, kad kažkas jas ten nuolat išdėlioja. Patiems nepabandžius, šis darbas gali atrodyti lengvas, tačiau iš tikrųjų daugeliui gali baigtis sveikatos sutrikimais.

REKLAMA

Teisės aktai griežtai nustato, kokius svorius gali kiloti vyrai ir moterys. Tačiau sprendžiant iš kai kurių valstybės institucijų informacijos, jos pačios vos ne savo noru veržiasi kiloti sunkius krovinius, nes taip stengiasi atsikratyti stereotipų.

Kiek 12 kg sveria vyrui ir moteriai?

Skaitytojas Jonas (vardas ir pavardė redakcijai žinoma) kreipėsi į portalą tv3.lt dėl to, kad, jo nuomone, prekybos tinklas „Lidl“ pažeidinėja šalies teisės aktus ir darbuotojams neužtikrina sveikų darbo sąlygų.

Jis atsiuntė telefonu filmuotą vaizdą parduotuvėje, kai darbuotoja kelia 24 pusės litro tūrio gėrimų skardinių dėžę, kuri sveria daugiau kaip 12 kg.

REKLAMA
REKLAMA

„Šiandien apsipirkinėjau vienoje „Lidl“ parduotuvių ir pro mane pralėkė mergaitė su elektriniu keltuvu vežanti paletę alkoholio ir sulčių. Judant jau link kasų pamačiau tą pačią mergaitę kraunančią alaus dėžes į lentynas kaip niekur nieko, lyg tai jai būtų normalu.

REKLAMA

Ant tos atsivežtos paletės stovėjo dešimtys alaus dėžių. Kiek pamenu, teisės aktai nurodo, kad moterys gali kelti tik iki dešimt kilogramų, ir kaip jau minėjau anksčiau tokius pažeidimus matau bene kiekvieną kartą, tai šį kartą nebeapsikentęs nutariau tai užfiksuoti telefonu“, – pasakojo Jonas.

Pasak jo, mergina ir toliau viena krovė alaus dėžes ir niekas jai neatėjo į pagalbą.

„Apsipirkinėjant parduotuvėje mačiau vieną vyruką, bet jis gal kitokių darbų turėjo, kad vargšelė turėjo savo stuburą laužyti“, – apgailestavo skaitytojas.

REKLAMA
REKLAMA

Jis stebėjosi, kad valdžios institucijos nieko dėl panašios praktikos nedaro, nors privalo užtikrinti, kad būtų tinkamai laikomasi darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų.

„Ar Valstybinė darbo inspekcija (VDI) yra visiškai neįgali? Kiek tik skaitau tai susidarau tokį vaizdą, kad skundų dėl didelio svorio kilnojimo gauna vos ne šimtais, o kas nutinka toliau? O gi gauna dar pora šimtų iš to pačio sektoriaus, nes susidaro toks vaizdas, kad nieko nesugeba pakeisti arba darbdaviams visiškai nusispjauti ant VDI“, – piktinosi vyriškis.

Siūlo pašnekėti su vadovais arba skųstis anonimiškai

„Lidl Lietuva“ atstovės ryšiams su visuomene Linos Skersytės tikinimu, jos atstovaujama bendrovė siekia, kad pakuotės būtų kuo lengvesnės ir darbuotojai galėtų patogiai atlikti krovos darbus, dėliodami prekes lentynose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų prekybos tinkle yra taikoma praktika sunkesnes dėžes su prekėmis palikti ant palečių, nuo kurių pirkėjai prekes gali patogiai pasiimti. Paletės į prekybos salę yra išvežamos su specialiais keltuvais.

Jei tenka kelti sunkesnes pakuotes, rekomenduojama tai daryti ne vienam, o keliems darbuotojams kartu arba keliamą krovinį padalinti į mažesnes dalis“, – aiškino L. Skersytė.

Anot jos, parduotuvėse asortimento išdėstymas dažniausiai planuojamas taip, kad darbuotojams sunkių dėžių reikėtų krauti ir kelti kuo mažiau. 

„Visi parduotuvės darbuotojai reguliariai yra kviečiami į darbų saugos mokymus, jų metu yra pristatoma medžiaga, kaip taisyklingai kelti ir atlikti krovos darbus. Taip pat, esant poreikiui, darbuotojams kompensuojame spec. apsaugos priemones, tokias kaip ortopediniai batai, nugaros saugos diržai“, – komentavo „Lidl“ atstovė.

REKLAMA

Ji taip pat tikino, kad bendrovė esą nuolat tobulina darbų saugos procesą ir į tai investuoja. Be to, darbas jose kintantis, nes dirbama tiek kasoje, tiek ir prekybos salėje, todėl krovos darbai nėra nuolatinis procesas. 

„Dėl darbo sąlygų darbuotojai visada gali kreiptis į savo tiesioginį vadovą arba darbuotojų patikėtinį. Jeigu įmonės veikloje, darbuotojų vertinimu, vyktų teisės aktų atitikties pažeidimai, darbuotojai kviečiami apie tai anonimiškai pranešti įmonėje veikiančiais pranešimų apie pažeidimus perdavimo kanalais“, – sakė L. Skersytė.

Kaip prekybininkus tikrina VDI

Komentuodama šią situaciją VDI pripažino, kad pagal Lietuvoje galiojančius teisės aktus vienkartinio rankomis keliamo krovinio masė, kai krovinys nuolat pernešamas per pamainą ar dirbant kitą darbą negali viršyti moterims 10 kg, vyrams – 30 kg. Taigi, didesnio svorio darbuotojams kelti negalima. 

REKLAMA

Į klausimą ką darbuotojai turėtų daryti, jeigu jų prašoma kelti sunkesnius nei leidžiama krovinius, VDI specialistai atsakė taip:

„Pirmiausia darbuotojai turi kreiptis į savo darbdavį dėl saugių ir sveikatai nekenksmingų sąlygų darbuotojams sudarymo. Tais atvejais, kai darbdavys nesudaro saugių ir sveikatai nekenksmingų darbo sąlygų, darbuotojas turi teisę, nurodydamas konkrečią įmonę ir jos kontaktus, kreiptis su rašytiniu skundu (prašymu), kurį gali atsiųsti paštu arba atnešti į bet kurį VDI teritorinį skyrių.

VDI inspektorius, atlikęs įmonės patikrinimą ir nustatęs pažeidimus, įpareigoja darbdavį pašalinti nustatytą pažeidimą.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Inspekcijos specialistai pažymėjo, kad įmonių patikrinimo metu inspektoriai papildomai vertina įmonės vidaus norminius teisės aktus dėl krovinių tvarkymo rankomis tvarkos, darbuotojų mokymą ir supažindinimą su vidaus norminiais dokumentais, taip pat, vertina ar darbo vietose yra atitinkamos priemonės, palengvinančios sunkių krovinių kėlimą (keltuvai, vežimėliai ir t.t.). Nustačius pažeidimų darbdaviui atstovaujančiam asmeniui esą surašomas privalomas vykdyti reikalavimas pašalinti pažeidimus.

„VDI atskirai nekaupia duomenų apie moterų skundus dėl krovinių, kurių svoris viršija leistiną ribą, kilnojimo. Administracinių nusižengimų kodekse yra vienas bendras straipsnis dėl darbo saugos pažeidimų, kuriame nėra išskirtos baudos dėl krovinių, kurių svoris viršija leistiną ribą, kilnojimo. Tad atitinkamai nekaupiame atskirų duomenų dėl baudų, skirtų už šiuos pažeidimus“, – aiškinama institucijos atsiųstame rašte.

REKLAMA

Be kita ko, VDI informavo, kad per pastaruosius 12 mėnesių už darbuotojų saugos ir sveikatos pažeidimus „Lidl“ baudų skirta nebuvo.

„Panašių skundų ar paklausimų – vienetai. Pastebime, kad darbuotojai tarsi stengiasi atsikratyti stereotipų, tad jei sveikatos būklė leidžia, nesvarbu, ar vyras, dirba darbą nevertindami šių reikalavimų“, – pastebėjo VDI.

Tikra tiesa.Baisu,kaip motetys kilnoja tokius svorius tik tam,kad galėtų išlaikyti savo šeimas.Tačiau dar baisiau,kaip už tai nemokama, nekontroliuojama,kad joms nepriklauso svorius kilnoti,joms priklauso sėdėti kasoje ir aptarnauti pirkėjos.Jos dirba dviejų ar net trijų darbuotojų darbus,o tik minimumą gauna...Aš pati dirbau maisto prekyboje,kur padėtis yra pati baisiausia,labai didelė darbuotojų kaita.Manau,trūksta rimtos profsąjungos,kad šitie dalykai būtų iškelti į viešumą ir vieną kartą baigtusi žmonių išnaudojimas...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų