Dar 2016 m. sausio pabaigoje Šiaulių miesto savivaldybės taryba patvirtino demonstracinio kvartalo – Dubijos, P. Višinskio, Vytauto gatvių ir Draugystės prospekto, apimančio abiejų jo pusių daugiabučius gyvenamuosius namus, – energinio efektyvumo didinimo programą. Šis sprendimas priimtas vadovaujantis Aplinkos ministerijos siekiu įgyvendinti kokybiškai naujos – kvartalinės renovacijos modelį. Kaip pasakoja Jolita Franckevičienė, Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Statybos ir renovacijos skyriaus vedėja, per kiek daugiau nei penkerius metus čia buvo renovuoti daugiabučiai, inžineriniai tinklai, iš pagrindų sutvarkyta gatvė, kiemai ir kita aplinka.
„Tai leido ne tik sutaupyti žymiai daugiau šilumos energijos, tačiau ir bendram kontekste prisidėjo prie patrauklesnės kvartalo aplinkos kūrimo. Iki tol šiame kvartale esantys daugiabučiai sunaudodavo daugiausia šilumos energijos visame mieste, dabar tai vieni energetiškai efektyviausių pastatų. Atnaujinama ne tik grupė namų, bet ir šalia esanti infrastruktūra: platinamos stovėjimo aikštelės, keičiamas gatvių apšvietimas, atnaujinamos šilumos trasos ir kitos inžinerinės sistemos, aptarnaujančios kelis namus“, – pasakoja Savivaldybės atstovė.
Aktyvūs suinteresuoti gyventojai
Pasak vedėjos, šis kvartalas yra vienas seniausių Šiaulių mieste, todėl atnaujinti (modernizuoti) jį buvo tiesiog būtina. Prie projekto sėkmės prisidėjo ir pačių gyventojų didelis suinteresuotumas bei aktyvumas. Be gyventojų daugumos pritarimo darbų nebūtų buvę galima pradėti. Kaip pasakoja J. Franckevičienė, bendradarbiavimo principu, tiesiogiai bendraujant su gyventojais, pavyko išspręsti iškilusias problemas. Rezultatas pateisino lūkesčius.
„Jau renovuotų Šiaulių miesto daugiabučių namų gyventojai džiaugiasi ne tik mažesnėmis išlaidomis šildymui, kokybiškesnėmis gyvenimo sąlygomis bei gražesniu pastato vaizdu, bet ir kita ilgalaike renovacijos nauda – padidėjusia turto verte, taip pat galimybe prisidėti prie patrauklaus savo gyvenamojo kvartalo ir viso miesto estetinio veido kūrimo. Renovacija pakeitė viso miesto ir ypač kvartalo statusą, šis kvartalas tapo patrauklesnis“, – teigia Statybos ir renovacijos skyriaus vedėja.
Patrauklu gyventojams ir rangovams
Kvartale dar yra likę keli daugiabučiai namai, kurie iki šiol (dėl gyventojų neaktyvumo) nėra atnaujinti (modernizuoti), tačiau Savivaldybė tikisi, kad gyventojai ateityje priims reikiamus sprendimus, padėsiančius užbaigti kvartalo renovaciją. Tolimesnius darbus pagal kvartalinę renovaciją kituose miesto kvartaluose planuojama vykdyti atsižvelgiant į pastatų renovacijos poreikį ir gyventojų suinteresuotumą.
Kaip pažymi vedėja, pavienius daugiabučius ar visuomeninės paskirties pastatus sutvarkyti nėra taip efektyvu, lyginant su kvartaline renovacija. Sutvarkant visą kvartalą, atnaujinami ne tik daugiabučiai, bet visa aplinka, bendro naudojimo teritorijos, pagerinama gyvenimo kokybė, būsto mikroklimatas.
„Žmonės pradeda leisti kur kas daugiau laiko bendrose erdvėse ir bendraudami su kaimynais. Patrauklesnis kvartalas, žinoma, sulaukia ir daugiau miestiečių bei miesto svečių dėmesio“, – teigia Statybos ir renovacijos skyriaus vedėja.
Taip pat tokie didesnės apimties darbai, J. Franckevičienės teigimu, yra patrauklesni ir statybų rangovams, todėl konkursuose sulaukiama daugiau dalyvių ir geresnių pasiūlymų dėl kainos.
„Statybininkams nereikia vežti medžiagų po atskiras teritorijas, samdyti daugiau darbų vadovų, todėl išlaidos optimizuojamos ir gyventojai gali sulaukti geresnės sąmatos bei darbų kokybės nei atnaujinant pavienius daugiabučius“, – teigia pašnekovė.
Sutvarkė šilumines ir vandentiekio trasas
Mieste per keletą metų buvo sutvarkyti šiluminių trasų ir vandentiekio tinklai, modernizuoti šilumos įvadai daugumoje daugiabučių. Pasak vedėjos, atlikus tokius darbus, pasiekiamas geresnis rezultatas, siekiant geriausio energetinio ir ekonominio efektyvumo.
„Trasos taip pat sensta, kaip ir daugiabučiai, todėl sutvarkius vamzdynus, užtikrinama, kad centralizuotai tiekiama šiluma nėra švaistoma, taip pat sumažinama vamzdynų avarijų rizika, baigus šildymo sezoną sklandžiau praeina hidrauliniai bandymai, todėl gyventojams nebereikia būti kelias dienas ar net savaitę be karšto vandens kaip anksčiau“, – teigia J. Franckevičienė, Šiaulių miesto savivaldybės Statybos ir renovacijos skyriaus vedėja
Iš viso Šiaulių mieste yra 1106 daugiabučiai namai, iš jų 104 atnaujinti. Savivaldybei priklausanti bendrovė šiuo metu vykdo 29 daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektus.
Straipsnio autorė: Kotryna Grušauskaitė