REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kasmetinės atostogos Lietuvoje darbuotojams yra apmokamos. Dėl to dažnai galvojama, kad už mėnesį, kai žmogus poilsiauja, jis uždirbs įprastą sumą pinigų. Tačiau taip nėra. Priklausomai nuo pasirinkto atostogų laiko, jūsų pajamos gali skirtis dešimtimis ar šimtais eurų. Kada atostogauti, kad gautumėte daugiau atostoginių?

Kasmetinės atostogos Lietuvoje darbuotojams yra apmokamos. Dėl to dažnai galvojama, kad už mėnesį, kai žmogus poilsiauja, jis uždirbs įprastą sumą pinigų. Tačiau taip nėra. Priklausomai nuo pasirinkto atostogų laiko, jūsų pajamos gali skirtis dešimtimis ar šimtais eurų. Kada atostogauti, kad gautumėte daugiau atostoginių?

REKLAMA

Paprastai daugelyje darbo sutarčių sutariama dėl mėnesinio darbo užmokesčio (taip pat kitų mokėjimų).

Alga mokama tik už tas dienas, kai žmogus realiai dirba (už poilsį savaitgaliais ar švenčių dienomis niekas nemoka). Atostogų trukmė taip pat skaičiuojama darbo dienomis.

Taigi, sprendžiant, kokią atostoginių sumą reikia išmokėti darbuotojui, jo mėnesinį atlyginimą reikia perskaičiuoti į dieninį uždarbį.

REKLAMA
REKLAMA

Svarbus yra darbo dienų skaičius

Darbo kodekse numatyta, kad kasmetinių atostogų laiku darbuotojui paliekamas jo vidutinis darbo užmokestis (atostoginiai). Jis nėra lygus išmokamų mėnesinių sumų aritmetiniam vidurkiui. Jo apskaičiavimo tvarką numato specialus Vyriausybės nutarimas.

REKLAMA

Vidutinio darbo užmokesčio (VDU) skaičiuojamasis laikotarpis yra 3 paskutiniai kalendoriniai mėnesiai, einantys prieš tą mėnesį, už kurį (ar jo dalį) mokamas VDU.

Pavyzdžiui, jeigu atostogaujate rugpjūtį, tai VDU skaičiavimui imami gegužės, birželio ir liepos mėnesių duomenys.

Darbuotojo VDU apskaičiuojamas pagal tuos 3 mėnesius gautas sumas už atliktą darbą ar dirbtą laiką, įskaitant visas darbo apmokėjimo rūšis (pvz., viršvalandžius ar priedus) ir mėnesines premijas, mokamas už mėnesio darbo rezultatus.

Kaip minėta, atostogos suteikiamos darbo dienomis. Taigi ir atostoginiams skaičiuoti imamas 1 dienos VDU, kuris dauginamas iš atostogų dienų skaičiaus. T. y. per 3 mėnesius gautos sumos dalijamos iš faktiškai per juos dirbtų dienų skaičiaus (įskaitant dirbtas poilsio ir švenčių dienas) ir dauginamos iš atostogų dienų.

REKLAMA
REKLAMA

Tarkime, per mėnesį jūs uždirbate vidutinę Lietuvoje 1300 eurų algą, o atostogoms renkatės 10 darbo dienų nuo rugpjūčio 19 d. iki rugsėjo 1 d.

Per gegužę (22 darbo dienos), birželį (19 darbo dienų) ir liepą (23 darbo dienos) ir viso susidaro 64 darbo dienos. Per tris mėnesius uždirbtą 3900 eurų sumą padalijus iš tokio dienų skaičiaus išeina, kad 1 dienos jūsų VDU yra 60,9375 euro. Taigi, jūsų atostoginiai bus 609,38 euro.

Jeigu dirbtumėte visas rugpjūčio dienas, tai per dieną uždirbtumėte 61,90 euro (1300/21). Bet iki atostogų pradžios dar dirbsite 11 darbo dienų, per jas uždirbsite 680,9 eurų.

Vadinasi, su atostoginiais ir likusia alga visos rugpjūčio mėnesio pajamos iš viso susidarys 1 290,28 euro arba beveik 10 eurų mažiau nei darbo sutartyje įrašyta suma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Premijos ir priedai

„Iš tikrųjų su tokia alga rugpjūčio mėnesį 10 darbo dienų atostogaujantys darbuotojai gaus 0,7 proc. mažiau, jei jų darbo užmokestis buvo pastovus.

Be to, jeigu jų atostogos prasidėtų liepą, o baigtųsi rugpjūtį, jų mėnesinės pajamos iš viso sumažėtų 4 proc. taip yra dėl to, nes liepos–rugpjūčio atostoginiai būtų skaičiuojami pagal birželio–balandžio algų vidurkį (pagal pirmos atostogų dienos taisyklę)“, – paaiškino Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė.

Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad VDU, taigi ir atostoginių dydis priklauso ir nuo darbovietėje mokamų priedų ir premijų:

REKLAMA

„Dėl priedų yra tokia tvarka. Jie visi įvertinami – pridedami prie darbo užmokesčio. Tačiau priedai, kurie numatyti už būsimus darbo rezultatus ar įkvepiantys ateityje dirbti geriau, nėra įtraukiami į VDU skaičiavimą.

Į VDU skaičiavimą įtraukiama ne visa metinės premijos suma, bet 1/4 jos dalis, kurios darbo dienos vidurkis skaičiuojamas ne pagal faktiškai dirbtas dienas per 3 paskutinius mėnesius, bet pagal darbo rėžime nustatytą šio laikotarpio dienų skaičių.“

Be kita ko, asociacijos vadovė paaiškino, kad jeigu tik nori, darbdavys gali nustatyti padidintą vidurkio skaičiavimą, nes Darbo kodeksas nustato tik minimumą.

Apskritai atostogas labiau apsimoka planuoti praėjus bent trims mėnesiams po atlyginimo padidinimo.

REKLAMA

Jas geriausia imti tą mėnesį, kuris seka po trijų mėnesių per kuriuos yra daugiausia išeiginių – taip fiksuota alga skaičiuojant 1 VDU ir atostoginius bus didesnė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų