REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rudens sezonas būsto nuomos skelbimų rinkoje visada yra intensyvus, nes gyvenamosios vietos ieško į didžiuosius Lietuvos miestus studijuoti atvykę studentai. Dėl šios priežasties ir būsto kainos rinkoje kyla. Specialistai pastebi, kad pastaruoju metu skelbimų portaluose atsiranda vis daugiau netikrų būsto skelbimų.

Rudens sezonas būsto nuomos skelbimų rinkoje visada yra intensyvus, nes gyvenamosios vietos ieško į didžiuosius Lietuvos miestus studijuoti atvykę studentai. Dėl šios priežasties ir būsto kainos rinkoje kyla. Specialistai pastebi, kad pastaruoju metu skelbimų portaluose atsiranda vis daugiau netikrų būsto skelbimų.

REKLAMA

Įvairiose socialinio tinklo „Facebook“ grupėse didmiesčių gyventojai dalijasi įtarimą keliančiais skelbimais. Atidžiau peržiūrėjus būsto nuomos pasiūlymus paaiškėja, kad tokie patrauklūs skelbimai – tik sukčių kabliukai. Neretai skelbimuose pateikiamos nuotraukos yra paimtos iš visai kitų valstybių skelbimų portalų. Galiausiai paaiškėja, kad siūlomas patrauklus būstas nė neegzistuoja.

Specialistai pastebi, kad tokiais variantais susižavėję asmenys vis dažniau lieka apgauti. Iš jų prašomas avansas už būstą net jo neapžiūrėjus, esą norinčiųjų išsinuomoti konkretų variantą – minios. Pervedus tam tikrą pinigų sumą netikrą skelbimą patalpinę asmenys dingsta it į vandenį, o galiausiai situaciją tenka aiškintis policijos pareigūnams.

REKLAMA
REKLAMA

Būsto skelbimų portalams situacija žinoma

Naujienų portalas tv3.lt susisiekė su kelių žinomų Lietuvos būsto skelbimų portalų atstovais. Jų tikinimu, tokia apgaulės schema yra žinoma ir egzistuoja jau daugelį metų.

REKLAMA

„Ši situacija yra jau daugybę metų. Patrauklia kaina patalpinamas nuomojamas butas. Susisiekusiems pasiūloma pervesti avansą, „nes labai daug domisi“. Neatsargūs perveda ir nudega“, – pasakojo bendrovės „Vertikali medija“, kuri valdo skelbimų portalą domoplius.lt, vadovas Evaldas Narbuntovičius.

Anot jo, pasitaiko ir tokių atvejų, kai žmonės nepaklauso net specialistų patarimų ir galiausiai lieka apgauti.

„Žinomi atvejai, kai žmonės net susisiekė su mumis, klausė, ar tikrai toks objektas yra. Mes informavome, kad mums nėra žinoma, bet pagal visus parametrus, tai tikėtina, kad bus apgaulingai patalpintas skelbimas, siekiant išvilioti pinigus. Primygtinai rekomendavome nepervedinėti.

REKLAMA
REKLAMA

Žmogus nepaklausė, pervedė. Tikėjosi, kad jį aplankė sėkmė radus gerą variantą. Vėliau susisiekė ir informavo, jog mes buvome teisūs ir pardavėjas dingo, kaip ir jo pervestas avansas“, – tikino E. Narbuntovičius.

Būsto skelbimų portalo aruodas.lt vadovė Viktorija Steponavičiūtė paragino klientus saugoti savo pinigus ir jų nepervedinėti anksčiau laiko:

„Žmones, ieškančius buto nuomos pasiūlymų, skatintume atkreipti dėmesį į keletą dalykų. Galimai melagingą skelbimą gali rodyti keli aspektai, pavyzdžiui, jei skelbimo autorius teigia, kad iš anksto būtina apmokėti kokį nors rezervacijos mokestį, jei skubina tai padaryti ir panašiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rekomenduojame turėti omenyje, kad įprastai nuomotojai neprašo pervesti pinigų dar prieš apžiūrint nuomojamą butą. Pirmiausia būstas apžiūrimas, jei tinka, sprendžiami kiti klausimai.“

Per dieną – bent po 5 blokuojamus skelbimus

„Vertikali medija“ vadovas tikina, kad kasdien skelbimų portale yra blokuojami bent 5 tokie netikri skelbimai:

„Mes kasdien blokuojame apytiksliai po 5 tokius skelbimus. <...> Yra aibė blokuotų numerių, kuriais buvo talpinti tokie skelbimai, jie jau negali to padaryti dar kartą. Jei kyla įtarimų dėl skelbimų, mes pabandome surasti, ar tokių nuotraukų nėra internete. Jei matom, jog butas, kurio nuotraukos patalpintos skelbime, yra, tarkim, Švedijos portale, darom prielaidą, jog skelbimas bus naudojamas sukčiavimui. Tokiu ir panašių kriterijų yra aibė.“

REKLAMA

V. Steponavičiūtė taip pat aiškina, kad tokių skelbimų pasitaiko, nors jie ir nėra itin dažni: „Iš visų portale publikuotų skelbimų tokie atvejai yra reti, dažniau pasitaiko suaktyvėjus nuomos rinkai, pavyzdžiui, rudens pradžioje.“

NT agentūros „Ober-Haus“ Senamiesčio biuro vadovas Marius Čiulada tikina, kad pagrindinis tokių sukčių tikslas yra trumpalaikis. Jis sako, kad sukčiai tokiu būdu nebando kažkaip daryti įtaką būsto nuomos rinkos kainoms, o siekia tik pinigų.

„Jų tikslas labai paprastas ir trumpalaikis – nustverti patiklaus žmogaus pinigus, paprastai tai nedidelės, kelių šimtų eurų sumos. Abejoju, ar šie žmonės suinteresuoti daryti įtaką rinkos kainoms, juos domina aktyvi rinka, greiti klientų sprendimai, klientų patiklumas“, – sakė jis.

REKLAMA

Policija stebi sukčiavimo atvejų augimą

Lietuvos policijos atstovai taip pat tikina, kad tokios sukčiavimų schemos teisėsaugai jau yra žinomos. Pasitaiko atvejų, kai žmonės sukčiams perveda ne tik avansą, bet ir sumą už pirmąjį nuomos mėnesį.

„Yra registruota tokių atvejų, kuomet sukčius iš kelių asmenų paima avansą ar net mėnesinę įmoką už tą patį butą. Akivaizdu, kad taip sukčiaujantys asmenys pasistengia, kad būsto nuotraukos skelbimuose būtų kuo įspūdingesnės ir patrauklesnės“, – sakė Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis.

Tiesa, R. Matonis pastebi, kad pastaruoju metu tam tikrose Lietuvos apskrityse pastebimas sukčiavimo atvejų augimas:

„Apskritai kalbant bendrai apie visus sukčiavimus, šiemet registruojamas šioks toks didėjimas (apie 11 proc.). Didėjimas stebimas Alytaus, Klaipėdos, Šiaulių, Tauragės, Telšių, Utenos ir Vilniaus apskrityse. Šiemet ištirta maždaug 40 proc. visų registruotų sukčiavimų.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų