Ar pamenate kino filmą apie tariamą kazachą žurnalistą Boratą Sagdijevą? Jį suvaidino britų komedinis aktorius Sacha Baronas Cohenas. Tiems, kurie nežino: Boratas šiame filme apvažiavo visą Ameriką siekdamas paramos savo „šlovingajai šaliai“ – Kazachstanui. Šioje klaidų komedijoje jis apgaudinėjo eilinius amerikiečius ir šio pasaulio galinguosius. Jei manote, kad tikrovėje to negalima pakartoti, klystate, rašo Italijos dienraštis „Corriere della Sera“.
Boratą nukopijavo tikras žurnalistas, JAV žurnalo „Harper‘s“ Vašingtono redakcijos vadovas Kenas Silversteinas. Jis apsimetė tariamu Turkmėnijos emisaru britu ir paprašė dviejų garsių Vašingtono viešųjų ryšių bendrovių „pagerinti šalies įvaizdį“ G. Busho administracijos ir Kongreso akyse.
Pasakodamas apie savo eksperimentą K. Silversteinas rašo, kad Turkmėnijos režimas “gal tik šiek tiek mažiau stalinistinis už Šiaurės Korėjos“, tačiau abi viešųjų ryšių bendrovės nė nemanė atsisakyti pasiūlymo. Pirmoji užsiprašė 600 tūkstančių dolerių už vienerių metų darbą, antroji – pusantro milijono. Kai viskas iškilo aikštėn, prasidėjo didžiulis skandalas dėl padorumo politikoje ir „įtakos grupių“ veikloje, rašo „Corriere della Sera“.
Atsakydamos K. Silversteinui abi bendrovės praėjusią savaitę apkaltino jį „etikos stoka“: nes nepadarėme nieko smerktino, tvirtina abi, tai jis pasielgė negarbingai. Apsiginklavęs D. Britanijos mobiliojo ryšio operatorių telefonais ir išgalvotos investicinės bendrovės konsultanto Kennetho Case‘o vizitinėmis kortelėmis su nurodytu prestižiniu adresu Londone, Kenas Silversteinas kreipėsi į „Apco Worldwide“ ir „Cassidy Associates“ kaip britų bendrovės „Maldon“ atstovas.
Jis paaiškino, kad „Maldon“ investuoja į naftos ir dujų gavybą Kaspijos regione, o taip pat į Turkmėnijos dujų tiekimą Ukrainai. Žurnalistas taip pat pranešė, kad po „diktatoriaus iki gyvos galvos“ Nijazovo mirties praėjusių metų gruodį Turkmėnija pasuko reformų keliu. Ką reikėtų padaryti, kad ši šalis būtų teigiamai vertinama Amerikoje, ir kiek tai kainuos? – viešųjų ryšių konsultantų teiravosi tariamas investicinės bendrovės atstovas.
Nepaisant to, kad apie „Maldon“ nebuvo jokios informacijos, abi bendrovės iškart užkibo ant šios provokacijos „kabliuko“, pasakoja dienraštis. „Apco Worldwide“, kuri prieš keletą metų dirbo Nigerijai ir Azerbaidžanui, ir „Cassidy Associates“, vykdžiusi Vietnamo ir Gvinėjos užsakymus, pasiūlė žurnalistui savo planus, kaip „reformuotai Turkmėnijai“ atverti Kongreso ir JAV administracijos duris, rašo „Corriere della Sera“.
Žurnalistas papasakojo apie savo susitikimus su abiejų bendrovių atstovais. „Apco Worldwide“ jį priėmė viceprezidentas Barry Schumacheris, buvusi CŽV darbuotoja Jennifer Millerwise ir buvusi JAV ambasadorė Kazachstane Elizabeth Jones. Net jie ničnieko neįtarė, ką jau kalbėti apie kitus, rašo K. Silversteinas.
„Jie pristatė man reklaminius projektus, kurie buvo skirti jų žodžiais tariant pačiam nuostabiausiam Turkmėnijos gyvenimo periodui po nepriklausomybės atkūrimo, - pasakojo žurnalistas. – Jie pasakė, kad į šią buvusią sovietinę respubliką surengs Kongreso atstovų, mokslininkų ir žurnalistų kelionę, o vėliau Vašingtone suorganizuos konferenciją „Energetinis saugumas, arba Kaspijos dujotiekiai“.
Bendrovėje „Cassidy Associates“ situacija vystėsi pagal analogišką scenarijų. Be to, bendrovės viceprezidentas Greggas L. Hartley net prisipažino dirbęs Turkmėnijoje Izraelio bendrovei „Merhav“. „Cassidy Associates“ atstovai pasiūlė suveikti Turkmėnijos užsienio reikalų ministrui kvietimą į pusryčius Kongrese ir pareiškė, kad prezidentas Bushas suinteresuotas gerinti santykius su šia šalimi. 600 tūkstančių dolerių ir pusantro milijono? Abiejų bendrovių konsultantų teigimu, tai rimtas reikalas. Išgalvotasis Kenetas Case‘as paprašė poros dienų pasvarstymui ir dingo.
Ši istorija prajuokino Ameriką – kas galėjo pamanyti, kad „įtakos grupių“ atstovai tokie naivūs ar kad jie paprasčiausiai liko apakinti siekio pasipelnyti, rašo „Corriere della Sera“.
K. Silversteinas nekaltino korupcija nei „Apco Worldwide“, nei „Cassidy Associates“. Priešingai, jis pabrėžė, kad abi bendrovės ketino veikti pagal įstatymus. Tačiau jis kritikavo jas už pasirengimą „manipuliuoti visuomenės nuomone“ ir demaskavo jų slaptus ryšius su Kongresu, Baltaisiais rūmais, o taip pat mokslo institucijomis ir žiniasklaida.
Nuo čia iki korupcijos – tik vienas žingsnis, padarė išvadą K. Silversteinas, priminęs apie tai, kad pernai teismas skyrė laisvės atėmimo bausmę „lobistui Nr.1“ Jackui Abramoffui. Pasak „Corriere della Sera“, K. Silversteinas atmeta abiejų bendrovių protestus. „Ar mano triukas yra amoralesnis už jų pasirengimą remti diktatūras?“ – klausia jis. „Harper‘s“ vyriausiasis redaktorius Rogeris Hodge‘as parėmė K. Silversteiną: pasak jo, „tai vadinama žurnalistiniu tyrimu“, rašo „Corriere della Sera“.