• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vienas turtingiausių šalies žmonių verslininkas Benas Gudelis (45-oji vieta „Ekonomika. lt“ sudarytame 100 turtingiausių Lietuvos verslininkų sąraše, apie 150 mln. litų) tvirtina Lietuvoje susiduriantis su daug pavydo ir biurokratinių sunkumų. Tačiau sėkmingai plėtoti verslą Baltijos šalyse jam tai netrukdo.

REKLAMA
REKLAMA

Nenustygstantis vietoje, tačiau ne itin kalbus. Šiek tiek valdingas ir principingas, bet tiksliai žinantis, ko nori. Toks įspūdis susidaro bendraujant su bendrovių „KristiAna“ ir „Fragrances International“ vadovu bei pagrindiniu akcininku. Iškart pagiria mano ryškius batus ir tvirtina, kad Lietuvoje pernelyg gajus įprotis rengtis tamsiai.

REKLAMA

„Aš taip pat mėgstu ryškiau“, – rodydamas violetines kojines sako B. Gudelis, o ir kitais klausimais nedaugžodžiauja, tiesiog dažnai priduria, kad viskas paprasta. Ir milijonus susikrauti, ir sėkmingai verslą išplėtoti, ir į piktas replikas nekreipti dėmesio.

Lietuvis lietuviui – vilkas

Nuo to mūsų pokalbis, beje, ir prasideda, mat B. Gudelis sako, kad Lietuvoje plėtoti verslą darosi vis sunkiau. Pradėjo jį dar 1989 metais, atskridęs iš JAV ir dirbdamas tuometinėje Lietuvos vyriausybėje ir, kaip pats sako, „prisidarė nuostolių“, vertų pusės milijono JAV dolerių.

REKLAMA
REKLAMA

„Dabar daug biurokratijos, niekas nenori verslui padėti, visi tik kaltina, nors pinigai į biudžetą ateina tik iš verslo. Iš niekur kitur“, – sako jis.

Pastaruoju metu B. Gudelio valdomos bendrovės rimtai svarsto galimybę centrines būstines perkelti iš Vilniaus į Taliną, mat ten, anot verslininko, gerokai palankesnės sąlygos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Požiūris, kad visas lietuviškos kilmės įmones reikia sunaikinti, nepadeda, – sako B. Gudelis. – Užtat atvažiuoja švedas, danas ar vokietis, tada visi patenkinti. Geras pavyzdys „Swedbank“ ir „Ūkio bankas“. Ar kas ką blogo sako apie „Swedbank“ šeimininkus? Ne, bet jie veda milijardus litų iš mūsų šalies. Ir viskas visiems gerai. Arba kokiam „Barclays“ bankui duoda pašalpas, kai jie priima penkiasdešimt žmonių. Išeina premjeras ir sako: „Koks didelis laimėjimas!” Ir dar už jų nuomą sumoka.“

REKLAMA

Ironija verslininkui nesvetima: kalbinamas apie verslą Lietuvoje jis dažnai nepatinkančius dalykus pateikia per jos prizmę. Tačiau kai kuriais dalykais nuoširdžiai piktinasi. Pavyzdžiui, mokestine politika, kuri, anot B. Gudelio, formuojama bailių.

„Užsienyje yra nekilnojamojo turto mokestis, o Lietuvoje sukurta populistinė iliuzija, kad jį mokės 100–500 namų savininkai, – kritikos dabartinei valdžiai negaili verslininkas. – Valdžios atstovai net bijo pasakyti garsiai, kad šį mokestį reikia įvesti, tad jie pradeda nuo tokių kaip aš vardydami vardus, pavardes ir rodydami pirštu. Bet jie bailiai. Nekilnojamojo turto mokestį reikia įvesti, bet jie laukia kitos kadencijos.“

REKLAMA

Mokėti dirbti

Anot B. Gudelio, Lietuvoje vis dar vyrauja pusbrolių valdžia ir tik tokiu būdu galima į ją patekti:

„Kaip valdant komunistams: jei esi Komunistų partijos narys, dirbsi Ministrų taryboje. Jie turėdavo juodas volgas, o dabar turi juodus „Volkswagen“ ar BMW. Jie turėdavo valdiškus butus, dabar taip pat turi. Jiems nebūdavo atostogų ir dabar nėra, – sako jis. – Kaip gali žmogus dirbti Seime ir turėti sąžinę, žiūrėti mums į akis? Kai jis atostogauja 9 mėnesius ir pateisina tuo, kad nėra įteisintos atostogos. Kaip taip gali būti? O mes nieko nedarome, tik bambame. Nenueiname ir nepaklausiame.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai B. Gudelis sutinka politikus, visuomet jų pasiteirauja vienų ar kitų dalykų. Pavyzdžiui, kodėl jie skrenda verslo klase. Ar verslininkas sulaukia atsakymo?

„Jie nutyli. Nekenčia manęs. Bando kaip nors pakenkti. Aš juos užjaučiu, – sako B. Gudelis. – Kai nepažįsta žmonių, jų ir nepuola. Dėl to mes visai kitaip jaučiamės Estijoje ir Latvijoje.“

REKLAMA

Verslininkas teigia nesuprantantis, kodėl, pavyzdžiui, vaistams, kurie perkami esant būtinybei, taikomas pridėtinės vertės mokestis. Arba darbuotojo gaunama draudimo išmoka apmokestinama. Arba kodėl darbuotojams sukuriama iliuzija, kad už juos mokesčius moka kiti ir tai nėra tiesiogiai susiję su jų atlyginimu.

REKLAMA

„Valstybė remia vargšus, kurie tokie nėra, – pasakoja B. Gudelis – Jie dirba už grynus ir dar gauna valstybės kompensaciją. Kai jiems pasiūlai darbą už 1,5–2 tūkst. litų, jis sako, kad jam neapsimoka. O juk valstybė galėtų remti mažai uždirbančius. Jei žmogus nedirba, už ką jam duoti pinigų?“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot verslininko, norint pasiekti tikslų reikia daug dirbti. Tada daug ir uždirbsi. Paklaustas, ar visuomet galioja tokia taisyklė, atšauna nepažįstantis tokių, kurie daug dirbtų ir nieko neuždirbtų.

„Gal jie tik vaikšto į darbą? Ateina į darbą ir mano, kad jau darbas padarytas, nesupranta, kad reikia dirbti, o ne tik pabūti. Yra didelis skirtumas“, – įsitikinęs jis.

REKLAMA

Mokėti mėgautis

B. Gudelis pasakoja, kad jau nuo 25-erių užsidirbo visiems poreikiams iki gyvenimo pabaigos, o dabar dirba dėl malonumo.

„Man malonu atstovauti 100 pasaulinių prekių ženklų, malonu kurti darbo vietas, – vardija jis. – Mes augame, o išsilavinęs vartotojas yra mūsų geriausias klientas. Kuo jis labiau išsilavinęs, tuo mums geriau, nes jis nebetiki iliuzija, kad pigus daiktas gali būti geras.“

REKLAMA

„KristiAnos“ ir „Fragrances International“ vadovas skaičiuoja, kad kremo, parduotuvėje kainuojančio 10–20 litų, vien pakuotė kainuoja 5–6 litus, be to, verslininkai taiko antkainį, patiria transporto ir kitų išlaidų.

„Tada į tą pakuotę užtenka įdėti kremą už 2–3 litus. Taigi sviestas tiek kainuoja! Jeigu žmogus nori tikėti, kad tai veiksminga, negaliu su juo ginčytis“, – ironizuoja B. Gudelis.

REKLAMA
REKLAMA

Provokuojamas, o gal kremo apskritai nereikia, verslininkas sutinka – nereikia.

„Ir valgyti nereikia, ir automobilio, ir mokytis... – pusiau rimtai sako jis. – Mes galime išeiti basi į laukus ir dainuoti įvairias dainas, kurti eilėraščius, gauti medalius... Tik po savaitės vis tiek reikės valgyti. Kitaip blogai baigsis, Bet XXI amžiuje būti be automobilio ar nenorėti jo turėti? Niekuomet tuo nepatikėsiu! Kam mes tada gyvename? Pavalgyti, pamiegoti ir vėl iš naujo? „Egzistuoti“ buvo bolševikų lozungai. Sakė, kad tau nieko nereikia. Ir į užsienį važiuoti nereikia, nes pas mus vis tiek geriausia.“

B. Gudelis pripažįsta vis dar besivadovaujantis principu dirbti tol, kol verslas įdomus. Būtent dėl tos priežasties jis tvirtina pardavęs alkoholio ir tabako platinimo bendrovę „Bennet Distributors“.

„Viskas jau buvo padaryta, rinkoje įsitvirtinta. Išskyrus pavydą, nieko neliko“, – prisimena jis.

Gyventi pasaulyje

Dabar jis ne tik vadovauja dviem kompanijoms, bet neseniai įsigijo vokiečių valdomo prekybos tinklo „Douglas“ akcijų už 1,5 mln. eurų ir atidarė prabangių drabužių saloną „Brunello Cucinelli“ sostinėje. B. Gudelis neslepia sėkmingai prognozuojantis akcijų, metalų, valiutų rinkų tendencijas, o Lietuvoje rengiamus grožio konkursus vadina hobiu.

REKLAMA

„JAV investuoju į „Apple“ akcijas jau dvejus metus, grąža – 300 proc. – aiškina verslininkas. – Prieš porą metų sakiau: nusipirkite vario po 1,6 JAV dolerio. Dabar jis kainuoja po 3,6 JAV dolerio. Sakiau investuoti į JAV dolerį, pakeisti eurus, nes Europa visiškai neturi ateities taip socialistiškai mąstydama. Europiečiai nori gauti europinį atlyginimą, o pirkti kinišką prekę. Tačiau nori, ir kad kas nors pirktų jų prekę. Tai veda tik į vieną pusę.“

Anot B. Gudelio, norint sėkmingai investuoti reikia gyventi „pasaulyje“. Jis pats Lietuvoje praleidžia 2–3, JAV – 5–6 mėnesius per metus, o likusį laiką keliauja po įvairias šalis.

„Tik tada gali spręsti ir matyti tendencijas, – tvirtina jis. – Ir įmonėje reikia viskuo domėtis: mes klausome, ko klientai nori. O būti tik šeimininku, kaip Lietuvoje priimta, – sovietinė utopija. Pavyzdžiui, septynerius metus Amerikoje derėjausi, kad Donaldo Trumpo organizacija leistų lietuvėms pasirodyti „Mis Visatos“ konkurse. Bet tai nuostolinga veikla, mes tai darome, nes apie Lietuvą turi išgirsti.“

CV: Benas Gudelis

Dirbti pradėjo būdamas studentas – degalinėje

Turėjo alkoholio ir tabako verslą UAB „Bennet Distributors“, kurį pardavė įmonei „Baltijos alkoholiniai produktai“

REKLAMA

Šiuo metu plečia „Parfumerija“ parfumerijos ir kosmetikos parduotuvių „KristiAna“ bei „Kosmada“ tinklą Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje

Šiemet įsigijo 49 proc. „Baltic Douglas“, valdančios parfumerijos ir kosmetikos parduotuvių tinklą Baltijos šalyse, akcijų

Grožio konkursų „Mis Lietuva“ organizatorius

Citatos: Požiūris, kad visas lietuviškas įmones reikia sunaikinti, nepadeda

Europiečiai nori gauti europinį atlyginimą, o pirkti kinišką prekę

FAKTAI: B. Gudelio verslai

„Fragrances International“ Baltijos šalyse platina apie 100 pasaulyje žinomų prekių ženklų kosmetikos ir parfumerijos srityse

1994 metais Vilniuje, Gedimino pr., atidarytas pirmasis „KristiAnos“ salonas. Tai buvo pirmoji vieta Lietuvoje, kur buvo galima įsigyti legendinių kvepalų „Chanel No.5“

Šiuo metu tinklas valdo 18 parduotuvių Lietuvoje ir Latvijoje

Grožio prekėmis prekiaujantis parduotuvių tinklas „Kosmada“ šiuo metu valdo 21 parduotuvę įvairiuose Lietuvos miestuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų