Sakoma, geras specialistas turi savo kainą. Ar ši taisyklė galioja ir sunkmečiu?
Statistika rodo, kad pastaraisiais metais geri specialistai turi daugiau galimybių išsaugoti darbo vietą, tačiau atlyginimų „karpymas“ neaplankė ir jų.
10, 20, 30 procentų ir daugiau mažėjantys atlyginimai privertė veržtis diržus ne vieną darbuotoją. Ir nesvarbu, ar jis vadovas, ar paprastas darbininkas.
Tačiau kada bus galima tuos diržus atlaisvinti?
Ekonomistai ir personalo atrankos specialistai neturi vieningos nuomonės. Vieni prognozuoja, kad atlyginimų augimo galima tikėtis dar šįmet, kiti šią datą nukelia į ateinančius metus.
Tačiau vos pasigirdus optimistinėms prognozėms, klausimą „Kiek dar mažės atlyginimai?“ vis dažniau ima keisti „Kada prašyti didesnio atlyginimo?“.
Rasti atsakymą – nelengva užduotis. Bet ir „parsiduoti“ per pigiai niekas nenori. O kaip neužsiprašyti per daug, kad darbdavys neparodytų durų?
Kol specialistai tyli, atsakymus žarsto patys dirbantieji. Pastaruoju metu internetiniai forumai tapo tarsi antrąją Biblija. Kodėl įmonėje „x“ valytojas uždirba 1000 litų per mėnesį, o įmonėje „y“ –700 litų? Kiek šiandien uždirba buhalteris? Gal kas galite patarti, kada reikėtų prašyti padidinti atlyginimą? Atsakymus į tokius ir daugybę kitų klausimų pateikia internautojai.
Ar komentarai internete yra pakankamas pagrindas prašyti didesnio atlyginimo? Tiek personalo atrankos specialistai, tiek psichologai pataria aklai jais nepasitikėti, mat anonimiškai žmonės dažnai linkę realybę piešti gražesnėmis spalvomis nei yra iš tikrųjų.
Tad kaip žinoti, ar darbdavys nepiktnaudžiauja visuotiniu atlyginimų „karpymu“? Galbūt kitoje įmonėje už tokį patį darbą mokama kelis kartus daugiau?
Prieš einant darbdavio prašyti didesnio atlyginimo, personalo atrankos specialistai pataria įsitikinti, kad jūs tikrai uždirbate mažiau nei jūsų kolegos kitose įmonėse.
Kur ieškoti informacijos? Gana patikimas šaltinis – darbo skelbimai. Darbdavių siūlomas atlygis už vieną ar kitą darbą yra pakankamai neblogas indikatorius. Tačiau ką daryti, jeigu prie daugelio darbo skelbimų nurodoma, kad atlyginimas – sutartinis?
Jeigu neieškote vadovo darbo, apytikslį atlyginimo dydį greičiausiai pavyks sužinoti paskambinus kontaktiniam asmeniui. Be to, galite paskambinti į personalo atrankos firmas ir sužinoti vidutinį siūlomą atlygį konkrečioje veiklos srityje.
Visgi personalo atrankos specialistai pataria neskubėti darbdavio prašyti didesnio uždarbio. Pasak jų, artimiausiu metu reikėtų džiaugtis, kad darbdaviai dar labiau nemažintų jau ir taip „nukarpytų“ atlyginimų.
Tiesa, gerų naujienų visgi yra. Jeigu einate vadovaujančias pareigas, galite ryžtis derėtis dėl geresnio atlyginimo. Personalo atrankos specialistų nuomone, neverta sutikti su bet kokiu atlyginimo pasiūlymu.
Tuo tarpu derėtis dėl didesnio atlyginimo vargiai pavyks žemesnio lygmens darbuotojams. Bent jau kol kas. Į tokias pozicijas paprastai siūlosi gerokai daugiau kandidatų. Kadangi darbdavys turi nemažą pasirinkimą, gali leisti mokėti mažiau.