(nuotr. SCANPIX)

(nuotr. SCANPIX)

JAV ekonomistas Nourielis Roubini ir politikos apžvalgininkas Ianas Bremmeris žurnalui „Foreign Policy“ duotame interviu atskleidžia netikėtus artėjančių metų verslo nugalėtojus bei nevykėlius. Ekspertai taip pat pasidalina savo mintimis apie tai, ar Pasaulio ekonomikos forume (PEF) Davose posėdžiaujantys didieji pasaulio protai gali išgelbėti pasaulio ekonomiką nuo dar vienos krizės.

Pasak N. Roubini, 2012-ieji bus metai be „jokio progreso“. Politinės rizikos tyrimų ir konsultacinės įmonės „Eurasia Group“ prezidentas I. Bremmeris baiminasi dėl demokratijos pasitraukimo ir dėl to, kad nelygybė gali peraugti į pasaulinį klasių karą.

Nejudama iš vietos Paklaustas apie niūrias ekonomikos perspektyvas I. Bremmeris teigė, kad šiuo metu pasaulis yra įstrigęs pradiniame taške, kuriame nėra jokio pasaulinio vadovavimo.Susiję straipsniai

Klaipėdos uostas bendradarbiaus su JAV Virdžinijos uostu Kinai pradėjo mokėti „Saab“ skolas Euro bomba jau tiksi Sustiprėjus JAV doleriui, auksas atpigo JAV milijonieriai reikalauja didinti mokesčius

REKLAMA

„Jei europiečiai iš jo nepajudės patys, to turbūt nepadarys nei JAV, nei Kinija, nei niekas kitas, - kalbėjo politikos apžvalgininkas. – Tą patį galima pasakyti ir apie politinį perėjimą tokiose vietose kaip Sirija, Vidurio Rytai, Pakistanas ir Afganistanas – jei JAV neužtikrins demokratinio perėjimo, kas daugiau tai padarys?“

Aiškindamas to priežastis, I. Bremmeris teigė, kad anksčiau finansavimą skirdavo Tarptautinis valiutos fondas (TVF) ir Pasaulio bankas, kurie kartu sukeldavo tam tikrą ekonominę šoko terapiją ir paskatindavo politines reformas. Tačiau dabar tai daro Kinija, kuri, anot, eksperto, nėra suinteresuota tokiais dalykais. Jis pastebi, kad Kinijos plėtros bankas šiandien skiria daugiau pinigų nei TVF ir Pasaulio bankas kartu sudėjus.

N. Roubinis tvirtina, kad visi pasaulio įvykiai (politiniai, finansiniai ir gamtiniai) sukėlė didelę sumaištį pasaulio finansų sektoriuje, tačiau jie nebuvo vien tik laikini nutikimai, kaip tuo tikėti yra linkę optimistai. Tai parodo besitęsiantys neramumai karštuose pasaulio taškuose, vis aštrėjantis konfliktas tarp JAV, Izraelio, Irano ir net nesibaigiančios gamtos stichijos. Ekonomistas pažymi, kad euro zonos skolų krizė pradėjo plisti iš periferinių bendros valiutos sąjungos valstybių ir pamažu persimeta į pagrindines euro zonos valstybes. Anot jo, JAV vykstantys ginčai dėl fiskalinio deficito nesibaigs tol, kol nebus išrinktas naujas prezidentas.

„Gyvename pavojų pilname pasaulyje – rinkos, finansinių, fiskalinių, kontrolės, apmokestinimo ir net geopolitinių bei geostrateginių pavojų pasaulyje“, - kalbėjo N. Roubini ir pabrėžė, kad šiais metais visi šie pavojai išliks.

REKLAMA

Ekonominė nelygybė skatins konfliktus Paklaustas apie ekonominę nelygybę ir apie tai, kaip su ja reiktų kovoti, I. Bremmeris teigė, kad Jungtinėse Valstijose judėjimas „Užimk Volstritą“ nepadės pasiekti reikšmingų politinių permainų. Pasak jo, JAV politinė sistema yra labai tampri ir šiuo metu nėra didelio spaudimo ją pakeisti.

Kalbėdamas apie Kiniją, I. Bremmeris teigė, kad auganti turto nelygybė šioje šalyje greičiausiai nėra tokia svarbi kaip Kinijos nacionalizmas – veiksnys, galintis nulemti, kur per artimiausius metus kils konfliktai. Tą patį politikos ekspertas gali pasakyti ir apie padėtį Rusijoje.

N. Roubini mano, kad ekonominę nelygybę lemia ne tik tokie veiksniai kaip nacionalizmas, rasė, religija ar kartų susiskaldymas, tačiau svarbios yra ir plačiai tarpusavyje susijusios ekonominės ir finansinės problemos, tokios kaip nedarbas, ekonominis nesaugumas ar socialinė apsauga.

„Manau, kad skirtingose valstybėse vykstančių dalykų pamatas yra sudėtingas ekonominių problemų derinys“, - teigė jis ir pažymėjo, kad šių problemų pasireiškimas gali sukelti klasių ar religinę kovą.

Dėmesio centre - Kinija

Kalbėdamas apie šių metų PEF susitikime dalyvaujančius veikėjus I. Bremmeris priminė, kad pernai Davose gerai pasirodė dabartinė TVF vadovė Christine Lagarde bei Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Vis dėlto jis pažymėjo, kad šiais metais Europa taip pat sulauks didelio dėmesio, tačiau jie neatrodys kaip nugalėtojai. Eksperto manymu, JAV neteikia pernelyg daug dėmesio Davosui, ypatingai prieš artėjančius prezidento rinkimus. Šių metų PEF susitikime, anot I. Bremmerio, daugiausiai dėmesio susilauks Kinija, kuri pamažu perima vadovaujantį vaidmenį ir tai daro nepaprastai gerai bei su pasitikėjimu.

REKLAMA

Kiek anksčiau ekonomistas N. Roubini buvo išsakęs savo nuogąstavimus dėl to, kad Kinijos burbulas anksčiau ar vėliau turės sprogti. Duodamas interviu žurnalui „Foreign Policy“ jis pateikė duomenis, įrodančius Kinijos ekonomikos augimo sulėtėjimą.

„Turint omenyje, kad šie metai yra perėjimo metai, jie [Kinija] darys viską, kad išlaikytų 8 proc. ekonomikos augimą“, - prognozavo ekonomistas.

Kalbėdamas apie Kiniją N. Roubini išskyrė 3 problemas, su kuriomis ši Azijos milžinė susidurs per artimiausiu dvejus metus. Pirma problema yra ta, kad neapmokėtos paskolos bankų sistemoje prives prie kreditų krizės. Antra problema yra Kinijos valstybės skola, kuri, įvairiais skaičiavimais, šiuo metu siekia 80 proc. nuo BVP. Trečia, visi investiciniai pakilimai galiausiai baigdavosi kietu nusileidimu. Pasak N. Roubini, ne veltui yra nerimaujama dėl to, kad Kinijos reformos, skirtos skatinti gyventojus taupyti ir daugiau vartoti, yra vykdomos per lėtai.

„Pagaliau, [Kinijos] vartojimas sudaro tik 33 proc. BVP, o investicijos – 50 proc. BVP, - aiškino ekonomistas. – Investicijoms nutrūkus ir nustojus augti eksportui, silpnas vartojimo augimas pasireikš kietuoju nusileidimu.“

Žaliajai energijai nebeliko vietos

Kalbant apie žaliosios energijos plėtrą I. Bremmeris nebuvo labai optimistiškas ir teigė, kad šiandien pasaulis sprendžia rimtesnes problemas. Pasak jo, pasaulio valstybės gali bandyti pereiti prie atsinaujinančių energijos šaltinių, tačiau jos vis tiek bus pernelyg priklausomos nuo anglies.

REKLAMA

Ekspertas mano, kad ateityje sulauksime išaugusio energijos poreikio ir dėl to padidės pasaulinė energijos gamyba. Tai reiškia, kad į tokias valstybes kaip Rusija, Saudo Arabija ar kitas Vidurio Rytų valstybes ir toliau plūs milžiniški pinigų srautai.

Metų nugalėtojai ir nevykėliai

Paklaustas, kokią valstybę mato ateinančių metų nugalėtoja, I. Bremmeris nedvejodamas atsakė – JAV.

Pasak jo, JAV doleris atrodo visai neblogai, lyginant su euru, ir tai suteikia šaliai daugiau lankstumo. Jis taip pat teigė, kad reikalams pakrypus neigiama linkme visas pasaulis atsigręžia į JAV.

„Jei atsiradusią ertmę galėtų užkamšyti kas nors kitas, būtų visai kitaip, tačiau daugelyje pasaulio vietų to padaryti nėra kam“, - aiškino apžvalgininkas.

Tarp pirmaujančių valstybių I. Bremmeris išskyrė ir Braziliją, kurioje šiais metais bus rengiamos Olimpinės žaidynės, o dar po dviejų metų – pasaulio futbolo čempionatas. Eksperto manymu, šalies prezidentė Dina Rousseff atliko labai didelį darbą atsikratydama eilės korumpuotų ministrų ir įrodydama, jog gali vadovauti vienai iš sparčiausiai besivystančių pasaulio valstybių.

Vertinant priešingą pusę, I. Bremmeris teigė, kad šiais metais didžiausia nevykėle bus Europa, kuri niekaip nesugebės išbristi iš krizės. Išreikšdamas savo abejones dėl Rusijos demokratinės ateities ekspertas šią šalį taip pat priskyrė prie potencialių nevykėlių.

„Rusija atsiliko nepaisant visų savo turimų turtų, - aiškino „Eurasia Group“ prezidentas. – Ji nepadarė nieko tinkamo, lyginant su kitomis BRIC valstybėmis.“

REKLAMA

Ekonomistas N. Roubini sutiko su I. Bremmerio išsakyta mintimi, kad Rusija turėtų būti pašalinta iš BRIC valstybių grupės, ir pridėjo, kad vietoje jos verčiau būtų priimta Indonezija. Tarp potencialių šių metų laimėtojų ekonomistas paminėjo Turkiją, kuri, pasak jo, su laiku gali tapti sėkmingos, nuosaikaus islamo valstybės pavyzdžiu. Metų nevykėlių titulą N. Roubini skyrė euro zonos periferinėms valstybėms.

„Manau, kad Europa padarė didelę klaidą sulėtindama derybas dėl Turkijos stojimo į Europos Sąjungą, - nuogąstavo N. Roubini. – Ir tai yra pasaulis, kuriame mes šiandien gyvename.“

Ramas
2012-01-25 18:44:29
Nusipelne sito titulo :)bet sitie is JAV turetu ir i save pasiziuret.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Egidijus 2012-01-28 02:08:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai taip nesiseka kovot su krize negali būt kitokios nominacijos.   ATSAKYTI
Ramas 2012-01-26 10:47:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na kiek skaiciau tai Kinijoje ir dabar puciasi burbulas, kuris aisku anksciau ar veliau sprogs.   ATSAKYTI
ququ 2012-01-26 08:57:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pripratino mus su panieka žiūrėti į savo kraštą. Dabar išmoksim niekinti ir brangiają Europą. Iš tikrųjų, viso pasaulio ekonominė-socialinė sistema žlunga kapitaliai. Skolininkai nemokės skolų, skolintojai savo išskirtinuose klubuose užsprings "nusipelnytais" užstatais. Visai nėra jokios esmės, kas žlugs metais ansčiau ar vėliau.   ATSAKYTI
total 2012-01-25 21:24:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
JAV spausdina doleriu nežiūrėdami jokių užstatų už jų kiekį, tai blogiausiu atveju atspausdins tiek kad gražins visas skolas..    ATSAKYTI
total 2012-01-25 21:23:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na pilna problemų dbr ir Europoje ir Jav, o jei šioms bus blogai, tai ir augančioms Kinijos Indijos ekonomikoms bus ne ką geriau..   ATSAKYTI
Elvis 2012-01-25 19:47:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kodėl apie Europą kalba bendrai o apie kitas šalis jau atskirai?   ATSAKYTI
Nerijus 2012-01-25 18:57:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Manau jis labiau tiktu JAV.   ATSAKYTI
Ramas 2012-01-25 18:44:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nusipelne sito titulo :)bet sitie is JAV turetu ir i save pasiziuret.   ATSAKYTI

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų