Minimali alga yra visiškai neaktuali tiems žmonėms, kurie uždirba daug, nes jie uždirba žymiai daugiau, negu minimumą. Tuo tarpu žmonių, kurie  uždirba mažai (arba sukuria mažai), atžvilgiu tai yra bloga priemonė, nes užkerta jiems kelią į darbo rinką. Kitaip tariant, jei tu nesukuri tiek, kokia yra tavo darbo vietos kaina, tavęs darbdavys tiesiog nesamdys“, – BTV laidoje „Karštas vakaras“ teigė Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) vyresnysis ekspertas Žilvinas Šilėnas. Pasak jo, minimalaus mėnesinio atlyginimo didinimas tik pakenktų verslui, iškreiptų rinkos santykius ir didintų šešėlį.

„Norėčiau priminti, kad 800 Lt – čia yra tas atlyginimas „ant popieriaus“. Darbo vietos kaina su visais mokesčiais yra apie 1048 Lt“, – aiškino LLRI specialistas. Jis teigė, kad valstybė minimalią algą didintų nebent vedina siekio sau nugriebti dalį mokesčių: „minimalios algos didinimas nepadeda nei žmonėms, kuriems jis sako, kad padės, o verslui dar sukuria papildomus kaštus ir mažina konkurencingumą“.

REKLAMA

Trišalės tarybos pirmininkė Gražina Gruzdienė už minimumą dirbančius žmones vadino „dirbančiais skurdžiais“ ir tvirtino, kad nedidinti minimalaus atlyginimo valdžiai turėtų būti gėda.

Darbo partijos pirmininkas, europarlamentaras Viktoras Uspaskich, pritariantis minimalaus atlyginimo kėlimui, siūlė atsižvelgti ir į verslo poreikius: keliant atlyginimą, didinti ir neapmokestinamąjį minimumą, kad darbdaviams užkrauta našta nepasunkėtų ir jie nesuktų į šešėlį. Taip būtų aktyvinama ekonomika, o Vyriausybė atitinkamą biudžeto dalį susirinktų ne apmokestindama atlyginimus, o iš Pridėtinės vertės ir kitų mokesčių, kurių surinkimas išaugtų padidėjus apyvartai.

V. Uspaskich nesutiko su G. Gruzdienės mintimi, kad atlyginimus reikėtų diferencijuoti pagal darbuotojo turimą kvalifikaciją „Darbdavys moka ne už kvalifikaciją, o už padarytą darbą.“

Ž. Šilėnas priminė, kad ekonomikos pakilimo laikais diskusijos apie MMA kėlimą nebuvo keliamos: rinkos situacija buvo tokia, kad daugelis dirbo už didesnį atlyginimą nei minimumas ir jis mažai kam rūpėjo. MMA kėlimas krizės laikotarpiu, pasak jo, tik dirbtinai pabrangintų darbo jėgą ir stumtų darbdavius į šešėlį: jei būtų žmonių, sutinkančių dirbti už mažesnę kainą, nei oficialiai nustatyta, darbdaviai tą mažesnę kainą ir mokėtų.

Minimalus atlyginimas – aišku, galbūt už jį sunku pagyventi ar net neįmanoma.  Bet nėra niekur pasakyta, kad minimalus atlyginimas yra kažkoks minimalus pragyvenimo lygis. Minimalus atlyginimas yra skaičius „iš lubų“, kurį priima politiniu sprendimu. Jis yra tik sugalvotas politinės valios skaičius“, – tvirtino Ž. Šilėnas.


Rašyti komentarą...
J
Jurga
2011-05-30 23:20:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
O ka tada kalbeti apie MMGL (Minimalu gyvenimo lygi??) pagal kuri nustatomos ismokos vaikuciams, kuriems tevai moka alimentus???
Atsakyti
0

s
sqwer
2011-05-30 23:24:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nusikalba visai!!! Dauguma issivysciusiu saliu turi minimalia alga. Pvz. Suomijoje minimali alga 6400 Lt.
Atsakyti
0

M
Minimalus atlyginimas
2011-05-30 23:53:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pseudo ekonomistai, LLRI išvis turetų patylėti. Laukinis kapitalizmas prie nieko gero neprivedė. Geriausiai gyvena skandinavai su valdomomis ekonomikomis.
Minimalus atlyginimas vienareikšmiškai turi didėti, nes taip bus ištraukta krūva pinigų iš šešėlio. Manau, kad didžioji atlyginimų dalis yra mokama vokeliuose, dar daugiau darbdavių prisedengė krize, kad sumažinti atlyginimus. Vyriausybė turėtų nedvejoti ir versle pakelti Minimalų atlyginimą iki 1200 Lt. Valstybės sektoriuje jis turėtų likti apie 1000, nes valstybė visiškai nesusitvarko su viešaisiais finansais.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (17)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų