Pasaulio bankas: pandemija pasaulio ekonomiką stumia į giliausią nuosmukį per 150 metų

Nepaisant precedento neturinčios vyriausybių paramos, koronaviruso pandemija ekonomikai sudavė „staigų ir didžiulį smūgį“, sukėlusį giliausią pasaulio ekonomikos nuosmukį nuo 1870 metų, pirmadienį pareiškė Pasaulio bankas.

Virusas (nuotr. SCANPIX)

Prognozuojama, kad šiais metais pasaulio ekonomika sumenks 5,2 procento.

Tai bus didžiausia recesija per 80 metų, tačiau vien jau ekonominių nuostolių patyrusių šalių skaičius reiškia, kad nuosmukio mastas bus didesnis už bet kokį kitą nuosmukį per pastaruosius 150 metų, pareiškė Pasaulio bankas savo naujausioje ataskaitoje „„Pasaulio ekonomikos perspektyvos“. 

„Tai kelia didelį nerimą, nes krizė gali palikti ilgalaikius randus ir lemti didelių globalių iššūkių“, – pareiškė Pasaulio banko tolygaus augimo, finansų ir institucijų grupės viceprezidentė Ceyla Pazarbasioglu.

Krizė į skurdą įstums 70–100 mln. žmonių – daugiau nei iš pradžių prognozuotus 60 mln., pažymėjo C. Pazarbasioglu.

Ir nors Vašingtone įsikūręs skolintojas prognozuoja atsigavimą 2021 metais, esama rizikos, kad antroji koronaviruso protrūkio banga gali pakenkti ekonomikos atsigavimui ir paversti ekonominę krizę finansine krize, lydimą „įsipareigojimų neįvykdymo bangos“.

REKLAMA

Ekonomistai mėgina įvertinti krizės, kurią jie prilygino visuotinei stichinei nelaimei, poveikį, tačiau dėl didelio masto padarinių, susijusių su daugeliu sektorių ir šalių, šį poveikį sunku apskaičiuoti, o prognozės apie bet kokį atsigavimą yra labai abejotinos.

Remiantis ataskaita, blogiausio scenarijaus atveju pasaulinė recesija gali reikšti 8 proc. ekonomikos susitraukimą.

Visgi C. Pazarbasioglu perspėjo, kad, „atsižvelgiant į egzistuojantį neapibrėžtumą, labai tikėtinas tolesnis perspektyvos bloginimas“.

Kinijoje ekonomika vis dar auga

Nors Kinija šiais metais praktiškai yra vienintelė šalis, vis dar fiksuojanti nedidelį augimą, antrosios pagal dydį pasaulio ekonomikos augimo lėtėjimo tempas kliudys besivystančių šalių, ypač prekių eksportuotojų, atsigavimo perspektyvoms, perspėjo Pasaulio bankas.

Pasaulio bankas teigia, kad Kinijos bendrasis vidaus produktas (BVP) ūgtelės vos 1 proc., tačiau likusios prognozės yra niūrios: JAV ekonomika susitrauks 6,1 proc., euro zonos – 9,1 proc., Japonijos – 6,1 proc., Brazilijos – 8 proc., Meksikos – 7,5 proc., Indijos – 3,2 procento.

Be to, padėtis gali dar labiau blogėti, o tai reiškia, kad prognozės bus peržiūrėtos ir gali būti pablogintos, perspėjo bankas.

Egzistuoja didelė rizika, kad prognozė bus peržiūrėta, ypač jei dabartiniai ligos protrūkiai užsitęs ar vėl sustiprės, o vyriausybės vėl bus priverstos imtis apribojimų, dėl kurių nuosmukis gali pasiekti 8 procentus.

„Veiklos trikdžiai susilpnintų verslo galimybes veikti toliau ir sumokėti įsiskolinimus“, – įspėjama pranešime.

Tai, savo ruožtu, galėtų padidinti palūkanų normas didesnės rizikos skolininkams, o „atsižvelgiant, kad skolų lygis jau yra rekordinis, tai gali sukelti įsipareigojimų neįvykdymo kaskadą ir finansines krizes daugelyje šalių“.

Visgi net ir pasiekus 2021 metų prognozuojamą 4,2 proc. pasaulio ekonomikos atsigavimą, „daugelyje šalių COVID-19 sukeltas gilus nuosmukis gali paveikti galimą ekonominį našumą ateinančiais metais“.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų