Pasaulyje 2008 metais maisto importui bus išleista daugiau nei 1 trilijonas JAV dolerių. Ši suma per metus padidėjo 26 procentais.
Paguodos teikia šiemetinis kviečių derlius – tikėtinas rekordas, teigia Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO).
FAO pateiktoje ataskaitoje nurodoma, kad besivystančiose ir labiausiai ekonomiškai pažeidžiamose šalyse kainų padidėjimo našta bus sunkesnė nei pasaulio vidurkis – kainos čia auga apie 40 proc.
Paskutines savaites pasaulio dėmesį buvo prikaustę ryžiai, tačiau kitų produktų: nuo pieno iki kviečių ir nuo sojos iki cukraus – jų kainų kreivės taip pat pakilo į viršūnes, o dideli rinkos svyravimai tapo labiau norma nei išimtimi, rašoma ataskaitoje.
Kainų augimas didžiausių sunkumų sukels toms gyventojų grupėms, kurių išlaidos maistui sudaro pagrindinę išlaidų dalį.
Sumažėjęs eksportas
FAO sako, kad esama kai kurių produktų kainų stabilizavimosi požymių, o vėlesniais mėnesiais kainos gali ir sumažėti, tačiau į ankstesnį lygį jos nebegrįš. Padidėjusios maisto gamybos kainos, susijusios pirmiausia su degalais, ilgam paveiks maisto rinką, o paklausa ilgai išliks aukšta.
JAV žiemą paskelbė, kad maistinių grūdų jos sandėliuose liko vos 2 mėnesiams, o Rusija ir NVS šalys keletui mėnesių sustabdė eksportą. Ryžių krizė kilo Indijai ir dar kelioms Azijos šalims sustabdžius ryžių eksportą.
Tačiau šiuo metu apskaičiuota, kad grūdų augintojai užsėjo didesnius pasėlių plotus ir maistinių grūdų derlius pasaulyje turėtų būti rekordinis.
FAO ataskaitoje reiškiama viltis, kad ryžių kainos taip pat sumažės, nes vyriausybėms daromas spaudimas atšaukti prekybos apribojimus.
Pasaulio 2007 m. finansinės krizės nuostoliai yra apie 1 trilijoną dolerių. Šį gaisrą JAV ir ES centriniai bankai užgesino išdalinę kelioms dešimtims stambiausių bankų apie 500 mlrd. Po kelis ar kelias dešimtis milijardų gavusiems bankams krizė jau pasibaigė.
Maisto krizę Tarptautinis valiutos fondas ir Pasaulio bankas sprendžia pigiau, tačiau didesniu mastu: kiekvienam pažeidžiamam besivystančių šalių gyventojui (atitinkamos vyriausybės importui finansuoti) – po 1 dolerį. Tokia yra pasaulinė 3500 milijonų JAV dolerių vertės tarptautinė maisto paramos programa. Suma atitinka vargstančių gyventojų skaičių: 3,5 mlrd.
Daugiau:
Lietuvoje 2007 m. padidėjo derlius
JAV baigėsi maistiniai grūdai
Į kurių valstybių duris greičiausiai pasibels bado siaubas?
Ryžiai pasaulyje rekordiškai pabrango