• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Norėdami patekti į Nepale esančią Mustango karalystę, kuri yra įsitaisiusi Himalajų kalnuose, turėsite 12 dienu su asilu keliauti per kalnus ir dykumą primenančią vietovę, rašo „Business Insider“.

REKLAMA
REKLAMA

Čia jūs atrasite buvusią Tibeto karalystę ir jos sostinę, Lo Manthangą. Čia gyvenanti bendruomenė pasižymi savo išskirtine kultūra, gausiai augina daržoves ir kadaise prekiavo senovės Druskų kelyje į Kiniją.

REKLAMA

2008 metais monarchiją oficialiai pakeitė demokratiją, tačiau bendruomenės gyvenimo būdas vis dar primena karalystės klestėjimo laikus XVI amžiuje. Tačiau greitai viskas gali pasikeisti.

Netoliese tiesiamas greitkelis turėtų paspartinti Mustango karalystės gyventojų modernizaciją, tačiau ne visi yra dėl to patenkinti. Be abejo, žmonės nori turėti internetą bei vakarietišką mediciną, tačiau Mustango vaikai jau pradeda palikinėti bendruomenę ir išvyksta mokytis į valstybines mokyklas, kurios atsisako dėstyti gimtąją jų kalbą. Bendruomenės senoliai baiminasi, kad pamažu pradeda nykti žmonių paveldas ir tradicijos, kurios su laiku apskritai gali išnykti.

REKLAMA
REKLAMA

Šioje vietoje ateina Nykstančių kultūrų projektas. Organizaciją, kuri šiuo metu siekia gauti nepelno siekiančios organizacijos statusą, valdo du jauni JAV žurnalistai, 28-erių Tayloras Weidmanas ir 30-ies Nina Wegner. Jiedu kaupia duomenis apie sparčiai besikeičiančias tradicines kultūras, o vėliau patys išleidžia knygą, kurioje kultūrą aprašo N. Wegner, o nuotraukomis ją iliustruoja T. Weidmanas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žurnalistai ketina iš knygos pardavimų gautą pelną perduoti nykstančioms bendruomenės, kad šios galėtų paremti vietines iniciatyvas ir išsaugotų savo paveldą. Jie tikisi, kad žmonių skirtos aukos leis jiems aplankyti įvairias pasaulio vietas, kuriose, anot jų, tradicinės kultūros yra ant išnykimo ribos.

REKLAMA

Nepalas

Žurnalistų duetas pirmą kartą Mustango vargus pamatė šiais metais kelionės į Nepalą metu. Pamatę gyventojų bėdas jie nusprendė, kad nori atrasti būdą, kaip galėtų jiems padėti. Padedami buvusio vienuolio, kuris jiems tapo gidu ir vertėju, žurnalistai įsitvirtino bendruomenėje.

REKLAMA

Bendraudami su bendruomenės lyderiais jie suprato, kad modernizacija yra sveikintina, tačiau vadai nerimauja, kad pamažu nyksta jų kalba ir tradicijos ir vis daugiau žmonių palieka bendruomenę ar pradeda užsiiminėti kita veikla.

Kai kurie bendruomenės lyderiai jau bando išsaugoti savo kultūrą ir jų pastangos įkvėpė žurnalistus. Du broliai, kurie praktikavo Tibeto mediciną, perduotą jiems per kelias kartas, įsteigė mokyklą, kurioje yra mokoma anatomijos, chemijos ir mokslų, įeinančių į Tibeto mediciną. Tokiu būdu broliai siekia išsaugoti šią tradiciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į pensijas išėję bendruomenės vienuoliai pradėjo naudoti tradicinę vietos kalbą, pasakodami įvairias istorijas apie savo kultūros klestėjimą. Kiekvieną trečiadienio vakarą jie susėda ratu ir tarpusavyje dalinasi istorijomis apie Lobagenties žmonių gyvenimus.

Žvilgsnis į priekį

„Mes pradėjome galvoti, kad tapsime dokumentinių filmų kūrėjais ir pakeisime pasaulį, tačiau norint pakeisti pasaulį, reikia atlikti daug darbo biure“, - kalbėjo žurnalistė N. Wagner.

REKLAMA

Dabar žurnalistų pora pusę metų praleidžia rašydami įvairiausius oficialius leidimus ir tvarkydamiesi su kitais dokumentais, likusi metų dalis yra skirta kelionėms aplink pasaulį. Jie planuoja aprašyti po vieną kultūrą kiekvienais metais, praleisdami po pusę metų su žmonėmis, kuriems jie nori padėti.

REKLAMA

Kitų metų kovo mėnesį jie išvyksta į Mongoliją, kur vietiniai gyventojai vis dar yra išlaikę klajoklių gyvenimo būdą, o atšiaurios žiemos nuolat pražudo jų auginamus gyvulius. Į šalį atkeliauja kasybos kompanijos ir prisideda prie ekonomikos augimo. Tačiau šalyje vis dar išliek įspūdingas 20 proc. nedarbo lygis tarp 15-24 metų šalies jaunimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pasaulinė įvairovė yra geras dalykas. Tai natūraliai yra gerai ir daugelis žmonių sutinka, kad tai yra vertinga. Taigi dėl to panašūs dokumentiniai projektai taip pat yra vertingi“, - sako N. Wegner.

Pasak jos, paveldas ir kultūra yra svarbūs motyvuojantys asmeninio identiteto veiksniai, tiek socialine, tiek ir ekonomine prasme. Turint tvirtą palikimo jausmą, galima įgyti tvirtą savęs įvertinimo jausmą, kuris atsiskleidžia gyvenime, ekonomijoje ir socialiniame pasisekime, sako žurnalistė.

Siūlome pažvelgti į išskirtinę Mustango karalystę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų