Šešiems Bulgarijos medikams, kurie Libijoje buvo nuteisti kalėti iki gyvos galvos, grįžus į tėvynę buvo suteikta malonė ir medikai buvo paleisti į laisvę, praneša "BBC".
Po aštuonių metų įkalinimo ir ilgų teismo procesų grįžusios į savo tėvynę penkios bulgarės medicinos seserys ir palestinietis gydytojas iškart sulaukė Bulgarijos prezidento Georgijaus Parvanovo malonės - jis medikams panaikino bausmę ir suteikė laisvę.
Namo parskridusias medicinos seseris ir gydytoją sutiko artimieji. Oro uoste susirinkę žmonės aplodismentais pasveikino ir Prancūzijos prezidento Nikolas Sarcozy žmoną Cecilią ir Europos Sąjungos išorės santykių ir Europos kaimynystės politikos komisarę Benitą Ferrero-Waldner, kurios dalyvavo derybose su Tripoliu.
Penkios Bulgarijos medicinos seserys ir Bulgarijos pilietybę gavęs gydytojas palestinietis Libijos valdžios 1999 m. buvo apkaltinti užkrėtę AIDS 426 vaikus, 56 iš jų jau yra mirę. Atlikus tyrimą nustatyta, kad vaikams buvo perpiltas ŽIV virusu užkrėstas kraujas.
Bulgarijos medikai tvirtino, kad vaikai buvo apkrėsti netyčia, dėl antisanitarinių sąlygų Bengazio ligoninėje, tačiau Libijos teismas jiems skyrė mirties bausmę, kuri vėliau Libijos Aukščiausiosios teismų tarybos sprendimu buvo pakeista kalėjimu iki gyvos galvos.
Derybas dėl nuteistų medikų išsiuntimo į Bulgariją vedė JAV ir ES. Prancūzijos prezidento žmona Cecilia Sarkozy asmeniškai buvo atvykusi į Libiją tartis dėl medicinos seserų deportacijos. Po sunkių derybų tikslas buvo pasiektas.
Libija mainais reikalavo, kad Europos Sąjunga modernizuotų medicinos centrą Bengaze, kur buvo užkrėsti vaikai, tačiau ES atstovai atsisakė tai daryti, pareiškę, kad taip būtų patvirtinta Bulgarijos medikų kaltė.