• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jolanta Paškevičiūtė, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt

Vokietijoje, Miunchene, prasidėjo ilgai lauktas neonacių teismas, kuriame nagrinėjama šalį sukrėtusių rasistinių žudynių virtinė. Jame, tikimasi, bus atskleisti šalies radikalų užkulisiai.

REKLAMA
REKLAMA

Tai bus vienas didžiausių teismo procesų šalyje per pastaruosius dešimtmečius, jis gali trukti keletą metų.

REKLAMA

Prie teismo susirinko minios protestuotojų. Teismo salėje – rami pagrindinė teisiamoji Beate Zschaepe (38 m.). Ji, kaip įtariama, yra viena iš neonacistinės grupuotės nacionalsocialistų pogrindžio įkūrėjų. Ši grupuotė veikė dešimtmetį. Kai 2011-aisiais buvo demaskuota, šalis patyrė sukrėtimą – Vokietija tikėjosi, jog galutinai išgujo nacistinę praeitį. Kanclerė Angela Merkel atsiprašė aukų artimųjų, kad šalis nesugebėjo užkirsti kelio neonacių nusikaltimams. Taip pat teko aiškintis Jungtinių Tautų žmogaus teisių tarybai dėl klaidų, tiriant nacionalsocialistų pogrindžio nusikaltimus. Jo aukomis per septynerius metus tapo dešimt žmonių – daugiausia turkai, taip pat vienas graikas ir policijos pareigūnė.

REKLAMA
REKLAMA

Kartu su B. Zschaepe teisiami dar keturi bendrininkai.

B. Zschaepe taip pat įtariama dėl 15-os ginkluotų plėšimų, padegimo ir dviejų bandymų susprogdinti. Ji pati, kaip spėjama, susprogdino pogrindžio būstinę ir pasidavė policijai, kai nusižudė du bendrai. B. Zschaepe buvo sulaikyta 18 mėnesių ir tylėjo. Atrodo, neketina nutraukti tylos ir per teismo procesą, kuris gali trukti porą metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Policijai teko imtis ypatingų saugumo priemonių.

„Apie 500 policijos pareigūnų saugo pastatą, padeda teismo darbuotojams tikrinti įeinančius žmones, budi teismo rūmuose ir, žinoma, perveža bei saugo įtariamuosius“, – komentavo Miuncheno policijos atstovas Wolfgangas Wengeris.

REKLAMA

Visi norintieji – turkų, graikų bendruomenių atstovai, žiniasklaida – netilpo teismo salėje.

Liudyti nagrinėjant bylą turės apie 600 žmonių. Aukoms ir jų artimiesiems atstovauja 60 advokatų. Savo ruožtu parlamentas aiškinasi, kodėl nacionalsocialistų pogrindis galėjo veikti taip ilgai.

Tokio įtariamų teroristų teismo Vokietijoje nebūta nuo sukarintos kairiosios grupuotės – „Raudonųjų brigadų“ teismo, kuris vyko prieš 36 metus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų