„Nike“ momentas
Kalbėdamas su „ABC News“, Inesas Kaempferis iš Jungtinių Valstijų sąžiningo darbo asociacijos (FLA), inspektuojančios „Foxconn“ produktų surinkimo gamyklas Kinijoje, kurias naudoja „Apple“, teigė: „Dešimtajame dešimtmetyje „Nike“ susidūrė su dideliu viešosios erdvės dėmesiu, neigiamu dėmesiu. Ir jie nebuvo patys blogiausi. Panašiai dabar nutiko ir „Apple“. Turbūt ir jie šioje situacijoje nėra patys blogiausi, bet padėtis ir toliau kaista. Mes tai vadiname „Nike“ momentu.“
„Foxconn“ – didžiausia pasaulyje elektronikos gamybos rangovė ir pagrindinė „Apple“ klientė, jau pareiškė, kad 25 proc. pakėlė algas po pranešimų apie ilgus šimtų tūkstančių kompanijos darbuotojų viršvalandžius ir daugybę jų savižudybių. Tai yra jau antras reikšmingas atlyginimo padidinimas per mažiau nei dvejus metus po to, kai darbo sąlygos kompanijos gamyklose atsidūrė dėmesio centre.
Įdomu tai, kad FLA patikrinimai buvo paskatinti pačios „Apple“ kompanijos: ji tapo pirmąja technologijų kompanija, prisijungusia prie organizacijos iniciatyvos – panaikinti siaubingas darbo sąlygas gamyklose. Nuolatiniai pranešimai apie „Foxconn“ samdinių patiriamą stresą ir savižudybes „Apple“ sukūrė rimtą viešųjų ryšių problemą – būtent „Apple“ yra vertinama, kaip kertine „Foxconn“ partnerė. Kitos kompanijos, bendradarbiaujančios su „Foxconn“ – „Hewlett-Packard“, „Microsoft“ ir „Dell“ – susilaikė nuo komentarų. Šios kompanijos iki šiol nėra prisijungusios prie FLA, kurios didžiąją dalį narių sudaro drabužių kompanijos, bendradarbiaujančios su Tolimaisiais Rytais.
Foxconn gamykla (nuotr. blogspot.com)
Karinė disciplina
Timas Cookas, „Apple“ vadovas, teigė, kad kompanija darbo sąlygas vertina labai rimtai, ir kiekvienas darbininkas turi teisę į tinkamą ir saugią darbo aplinką. „Foxconn“, kurios būstinė yra įsikūrusi Taivane, turi apie 1,2 milijono darbuotojų, kurie dirba daugybėje gamyklų Kinijoje. Šiose gamyklose įdiegta iš esmės karinė disciplina – dirbama šešias ar net septynias dienas per savaitę ir iki 14 valandų per parą. Šie darbininkai surenka „iPhone“ ir „iPad“ „Apple“, „Xbox 360“ žaidimų konsoles „Microsoft“, ir kompiuterius „Dell“ ir „Hewlett-Packard“ kompanijoms.
Šiuo metu „Foxconn“ samdiniai gauna 1800–2500 juanių (maždaug 700-1000 litų) per mėnesį po to, kai nuo vasario 1 dienos algos buvo pakeltos. „Taip ir turėtų veikti kapitalizmas. Besivystant nacijoms, atlyginimai auga, ir gyvenimas teoriškai kiekvienam tampa geresnis, – teigia Davidas Autoras, Masačiusetso technologijos instituto ekonomistas. – Tačiau Kinijoje vartotojai turės ištverti tam tikras pasekmes, kad šie pokyčiai taptų nuolatiniais. Kai žmonės laikraščiuose skaito apie prastas kinų gamyklas, tai siutina, bet kai jie nueina į „Amazon“, jie būna dar piktesni, ieškodami žemiausių kainų.“
Foxconn gamykla (nuotr. blogspot.com)
Prabilo apie robotus
„Nike“ pateko į skandalo sūkurį dešimtajame dešimtmetyje, kai buvo pranešta apie žiaurias darbo sąlygas gamyklose. Kompanija bandė atsiriboti nuo šio klausimo, teigdama, kad darbo sąlygos yra rangovų atsakomybė, tačiau besitęsiantys protestai pakeitė „Nike“ poziciją.
„Foxconn“ taip pat imasi priemonių, kad būtų apribotos darbo valandos. Kompanija teigia, kad bendradarbiauja su FLA tyrėjais, ir žada suteikti saugią ir sąžiningą darbo aplinką. Kompanijos atstovas Simonas Hsingas teigia, kad darbuotojai gaus kompensacijas už viršvalandžius. Kompanija susilaukė didžiulio neigiamo dėmesio 2010-aisiais, kai „Foxconn“ komplekse įvyko daugybė savižudybių. Iš pradžių kompanija neigė, kad reikalavo ypač ilgų viršvalandžių, bet vėliau tiesiog pakėlė algas. Dabar „Foxconn“ prakalbo apie planus investuoti milijonus į robotų gamybą, kurie automatizuotų gamybos procesą ir galėtų pakeisti darbininkus.