Veido atpažinimo sistemos klaida: neteisėtai sulaikytas vyras jau pateikė ieškinį

Dirbtiniam intelektui ir mašininio mokymosi programoms tapus mūsų kasdienybės dalimi, daugiausia diskusijų kyla dėl veido atpažinimo technologijų naudojimo. Vyriausybių ir teisėsaugos pareigūnų nuomone, siekiant efektyviai kovoti su nusikalstamumu, veido atpažinimo funkcijos vaizdo stebėjimo kamerose yra būtinos, tačiau visuomenė tam priešinasi, nes mano, kad ši technologija pažeidžia žmogaus teises ir yra neetiška.

Nepaisant gyventojų priešinimosi, ši technologija yra naudojama daugelyje šalių, tarp jų ir Jungtinėse Amerikos Valstijose bei Kinijoje.

Tačiau JAV teisėsaugos institucijoms padarius didelę klaidą, Detroito mieste buvo pateiktas pirmasis istorijoje ieškinys dėl neteisėto sulaikymo, paremto klaidingu veido atpažinimo technologijos rezultatu.

Robertas Williamsas pasakoja, kad grįžęs po darbo jis net nespėjo įžengti į savo namus, kai jį sulaikė policija. Vyras buvo kaltinamas daugiau nei prieš metus iš parduotuvės pavogęs laikrodžių, kurių bendra vertė viršijo 4 000 dolerių.

„Aš grįžau namo iš darbo ir buvau sulaikytas savo kieme, prieš savo žmoną ir dukras, kurios žiūrėjo verkdamos, ir tik todėl, kad kompiuteris suklydo, – teigė R. Williamsas. – Tai niekada neturėjo įvykti, ir aš noriu užtikrinti, kad į tokią skaudžią situaciją daugiau nepatektų nei vienas žmogus.“

Vyras buvo sulaikytas, po to, kai veido atpažinimo programa išanalizavo parduotuvės vaizdo stebėjimo kamerų užfiksuotą medžiagą. Nepaisant to, kad vaizdo įrašas yra labai prastos kokybės – aplinka buvo prastai apšviesta, o vagis niekada nepasižiūrėjo tiesiai į kamerą – programa nusprendė, kad laikrodžius pavogė R. Williamsas. Toks analizės rezultatas buvo tiesioginė vyro arešto priežastis.

Tačiau po suėmimo policijos pareigūnai pripažino, kad kompiuteris suklydo, ir R. Williamsas buvo sulaikytas tik todėl, kad yra panašus į nusikaltėlį.

„Būtent todėl ponas Williamsas buvo sulaikytas be paaiškinimo jo paties kieme, vidury dienos, matant jo žmonai ir vaikams. Jis buvo pažemintas ir maždaug 30-čiai valandų uždarytas į nešvarią ir perpildytą kamerą, kurioje jis turėjo miegoti ant betono. Visą tai jis patyrė tik todėl, kad kompiuteris palaikė jį panašiu į vagį“, – rašoma ieškinyje, kuris buvo pateiktas balandžio 13 d.

REKLAMA

Tai pirmasis kartas kai veido atpažinimo technologijos buvo apkaltintos dėl klaidingo asmens sulaikymo. Tačiau vietiniai pareigūnai bando užginčyti šį ieškinį, teigdami, kad vyras buvo sulaikytas ne dėl programos klaidos, o „blogo detektyvų darbo“.

„Mes naudojome veido atpažinimo technologiją, tačiau tai nėra pagrindinė priežastis, kodėl šis sulaikymas yra blogas“ – sakė Detroito policijos vadas Jamesas Craigas, praneša „The Detroit News“.

Veido atpažinimas šiuo metu yra naudojamas visur: nuo teisėsaugos, iki jūsų mobiliojo telefono atrakinimo. Naudojami algoritmai realiuoju metu atpažįsta žmonių veidus, ir, analizuodami atstumus tarp veido bruožų, formas ir specialius taškus, kiekvienam žmogui sukuria unikalią skaitmeninę žymę. Tačiau kaip ir visos kitos dirbtinio intelekto programos, veido atpažinimo technologija vis dar yra nauja, ir gali klysti.

Ši problema išryškėja bandant identifikuoti juodaodžių veidus. Dabartinės veido atpažinimo programos tamsaus gymio asmenis atpažįsta ne taip tiksliai, taigi atsiranda aiški rasinė nelygybė, todėl šios technologijos kol kas nederėtų naudoti teisėsaugoje.

R. Williamso advokatai teigia, kad būtent tai ir lėmė programos klaidą. Jų manymu, Detroitas turėtų apsvarstyti pasiūlymą sekti kitų miestų pėdomis ir visiškai uždrausti šią technologiją.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų