Vasario mėnesį Viktoras Juščenka paliko Ukrainos prezidento postą po vienos penkerių metų kadencijos. Ji įkyrėjo dėl politinių nesutarimų, didėjančio priešiškumo Maskvai, konfliktų su Oranžinės revoliucijos sąjungininke Julija Tymošenko. Jo vietoje yra žmogus, nugalėtas 2004 metais, Viktoras Janukovičius, kuris skubiai pakeitė daugelį V. Juščenkos provakarietiškų reformų. V. Juščenka kalbasi apie Ukrainos kelią valdant dabartiniam prezidentui, kaip greitai jis keičia Ukrainos kursą ir kas už viso to slepiasi.
Kyla klausimas, ar gali būti, kad prezidentas ir jo komanda padarys Ukrainą civilizuota šalimi, kurioje bus gera gyventi ir dirbti. Yra daug nuomonių apie tai, kas dabar vyksta. Vienos jų pesimistiškesnės, kitos optimistiškesnės. V. Juščenkos nuomonė yra pesimistinė. Pasak jo, tai nėra švarių gatvių ar komforto namuose klausimas. Norėdami sukurti gerą diskusiją, mes turime suprasti, kas vyksta žmonių galvose, svarbu tai, kuo Ukrainos tauta suinteresuota. Pasak V. Juščenkos, reikia padaryti Ukrainą modernia Europos valstybe. Tai – valstybės prioritetas. Juk ukrainiečiai yra europiečiai.
Naujos valdžios pasirinktas kursas padarys Ukrainą privilegijų teritorija Rusijos įtakos sferoje. Žmonės, kurie stovi už V. Janukovičiaus, pasirengę jį palaikyti. Reikia sukurti valstybę, kuri apsibrėžtų savo nacionalinius tikslus ir pasirinkimus. Ukrainiečiai turi suprasti, kad tai prasideda nuo jų pačių. V. Janukovičius stebina greičiu. Jis įgyvendina savo rinkimų šūkius, pradėdamas nuo Odesos: viena šalis, dvi kalbos; viena šalis, keturios religijos; viena šalis, šešios ar septynios istorijos versijos, įtraukiant atskirą Donecko istoriją.
Ukrainai reikia teikti pirmenybę. Ukrainiečiams nereikia bijoti to, kas jie yra. Šį dalyką verta dažnai kartoti ir prie jo priprasti. Valstybė turi vykdyti nacionalinės vienybės politiką. Tai tam tikras užsienio, humanitarinės ir ekonominės politikos supratimas. Visa tai konsoliduoja tautą.
Būdamas prezidentu, V. Juščenka atskleidė informaciją apie Didįjį badmetį (holodomorą). Buvęs prezidentas sako, kad politikos pakeitimų jis tikėjosi. Dabar kalbama apie du skirtingus politikos kursus. Prezidento galioje yra pakeisti ankstesnės valdžios darbus – veiklą dėl nacionalinės konsolidacijos, Europos kurso ir demokratinės krypties. Vis dėlto valdžia turėtų remti tai, ką remia tauta. Jei nežinome, ką ginti, galėsime tik stebėtis prezidento dekretais.
Kyla klausimas, ar Ukraina turi progą susivienyti ir būti viena tauta ir viena šeima. O jungti turėtų nacionaliniai prioritetai, ypač demokratinės jėgos ir patriotinės organizacijos. Žmonės turi suprasti, kad perėjimas nuo populiacijos prie tautos yra jos pareiga ir atsakomybė. Reikia išlikti įsipareigojusiam savo ateičiai, kalbai ir istorijai. Prezidentas nėra vienintelė tokių idėjų priemonė. Jei nepuoselėsi šių vertybių ir tau nerūpės, kokią kalbą girdi, niekada nepasieksi tikro valstybingumo.
Dabartinė Ukrainos valstybės forma, pasak V. Juščenkos, yra totalitarinis modelis, kai vienas asmuo turi savo rankose tris institucijas: parlamentinę daugumą, vyriausybę ir prezidentūrą.
Taigi, jeigu norima nugalėti grėsmes Ukrainos valstybingumui, reikia su visais konsoliduotis, tačiau V. Juščenka savo buvusios sąjungininkės J. Tymošenko neparemtų.
Pagal „Radio Free Europe / Radio Liberty“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.