Ukrainos politologai prognozuoja neigiamus prezidento Viktoro Juščenkos įsako paleisti Aukščiausiąją Radą padarinius ir vidaus politinei situacijai šalyje, ir tarptautinėje arenoje.
"Įvyko tai, kas buvo itin nepageidautina ir visuomenei, ir politikos elitui", - pirmadienio vakarą, netrukus po to, kai prezidentas pranešė apie savo sprendimą, sakė socialinių tyrimų centro "Sofija" direktorius Andrejus Jermolajevas.
Jis pabrėžė, kad valstybės vadovo sprendimas "itin ginčytinas ir politinės išeities iš situacijos požiūriu, ir jo teisinės bei socialinės politikos požiūriu".
"Politinis konfliktas pereina į atvirą susipriešinimą, įgaudamas valdžios krizės ir konstitucijos krizės pobūdį", - pažymėjo politologas. Jo nuomone, situacija baigsis pirmalaikiais rinkimais - ir parlamento, ir prezidento.
A.Jermolajevas taip pat nuogąstavo dėl padėties, kuri susidarys regionuose, ir prognozuoja , kad daugės "protesto nuotaikų" šalyje ir paaštrės situacija tarptautinėje arenoje.
Kijevo Horšenino valdymo problemų instituto direktorius Kostis Bondarenka interviu taip pat pažymėjo kad vidaus padėtis šalyje gali pablogėti ir prezidento įsakas gali turėti neigiamos įtakos tarptautiniams santykiams.
"Prezidentas tiesiogiai pažeidė konstituciją", - pabrėžė politologas. Jis taip pat pažymėjo, kad "esant tam įstatymų nepaisymui, kuris yra šalyje, iš prezidento buvo sunku tikėtis ko nors kito".
"Svarbiausia - neleisti susipriešinimo jėga. Esant šiai situacijai pavojingiausia bus eiti Rusijos keliu, vienas kito nepripažinimo, jėgos struktūrų paieškos ir tankų keliu", - savo ruožtu sakė politologas Olesis Donijus.
"Būtent dabar reikėtų visų politinių frakcijų vadovus pasodinti prie derybų stalo ir vis dėlto, jeigu ir yra klausimų prezidento įsakui, dabar pradėti jį vykdyti, - sakė jis. - Jis kol kas aukščiausia instancija, su tuo dabar reikia sutikti".
Pasak politologo Oleksandro Dergačiovo, "tuoj pamatysime, į ką pasirengę orientuotis regionai ir valdžios struktūros - į prezidentą ar Aukščiausiąją Radą".
"Regionų partija ir komunistai pasirengę rinkimams, rinkimai mirtini (parlamento pirmininkui Oleksandrui) Morozui ir socialistų partijai. O nuo to, kaip apskritai susiklostys nuotaikos visuomenėje ir kokios pozicijos laikysis tarptautinė bendrija, priklausys, ar dauguma priešinsis įsakui, ar ims rengtis rinkimams", - sakė jis.
Tuo tarpu Ukrainos prezidento patarėjas Romanas Zvaryčius pareiškė, jog norėdama paskelbti prezidentui apkaltą, Aukščiausioji Rada turi pateikti prezidentui konkrečius kaltinimus nusikalstamais veiksmais, bet tai neįmanoma, nes parlamento įgaliojimai šiuo metu nutraukti.
"Norint nustatyti nusikaltimo sudėtį prezidento veiksmuose, būtina turėti Aukščiausiojo teismo išvadą. Kad Aukščiausiasis teismas šią išvadą padarytų, reikia Aukščiausiosios Rados teikimo, kuriame būtų konkretus kaltinimas prezidentui nusikalstamais veiksmais, o tam reikia ne mažiau kaip 300 liaudies deputatų balsų", - sakė R.Zvaryčius, "5 kanalo" laidoje komentuodamas koalicijos atstovų pareiškimus dėl galimos apkaltos.
Jis taip pat pažymėjo, jog tam, kad toks parlamento sprendimas būtų priimtas, "turi būti visus įgaliojimus turintis parlamentas".
"Šiandien Ukrainos Aukščiausiosios Rados įgaliojimai yra nutraukti pirma laiko", - sakė R.Zvaryčius.