Tylus pučas – Rusijoje valdžią uzurpavo jėgos struktūros

Lietuvos pašonėje esančios Rusijos Karaliaučiaus srities gubernatoriumi saugumo tarnybos vadą prezidentas Vladimiras Putinas paskyrė siekdamas konsoliduoti valdžią sau lojaliais žmonėmis, teigia analitikai.

17

Sovietinės KGB įpėdinės Federalinės saugumo tarnybos (FSB) generolas Jevgenijus Ziničevas praeitą savaitę regiono gubernatoriaus poste pakeitė netikėtai atsistatydinusį Nikolajų Cukanovą.

Anot ekspertų, šis žingsnis patvirtina vadinamųjų „silovikų“ - karininkų ir jėgos struktūrų atstovų - įtaką Rusijos politikoje.

Rusijos politologas Michailas Vinogradovas teigė, kad Rusijos prezidento noras turėti patikimus žmones rodo regiono svarbą Kremliui, be to, Maskva gali mėginti plėsti specialiųjų tarnybų įtaką periferijoje.

„Ne paslaptis, kad Kaliningrado sritis tiek dešimtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, tiek pirmajame šio amžiaus dešimtmetyje buvo centrinės valdžios dėmesio periferijoje“, - interviu telefonu BNS sakė analitinio centro „Peterburgo politika“ prezidentas M.Vinogradovas.

(17 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Rusijos karinio laivyno paradas

FSB generolo dėmesys Lietuvai

255 kilometrų sienų su Lietuva turintis Karaliaučiaus kraštas, kuriame gyvena per 400 tūkst. gyventojų, Rusijai yra svarbus karinio saugumo prasme, ten dislokuota kelios dešimtys tūkstančių aukštos parengties karių.

Lietuvos kariškiai sako, kad regione sutelkti priešlėktuvinės, kranto gynybos, „žemė–žemė“ raketų pajėgumai karo atveju galėtų apsunkinti NATO sąjungininkų atvykimą ginti Baltijos šalis.

Kai kurie Rusijos pareigūnai savo ruožtu sako nerimaujantys dėl NATO šalių Lietuvos ir Lenkijos apsupto krašto izoliavimo nuo pagrindinės Rusijos dalies.

Anot Lietuvos institucijų, regiono FSB, kuriai nuo pernai vadovavo dabartinis laikinasis srities gubernatorius J.Ziničevas, žvalgybinėms operacijoms Lietuvoje teikė didelį dėmesį.

Lietuvos žvalgybos ataskaitoje teigiama, kad pernai Rusijos tarnybos tarnybos didino dėmesį su sritimi besiribojantiems Šakių, Jurbarko, Pagėgių, Šilutės rajonams, siuntė agentus ir su regiono institucijų priedanga dirbančius pareigūnus į Lietuvos rajonų savivaldybes, verbavo pasienio gyventojus, rinko duomenis apie procesus savivaldybėse, verslininkus, teisėsaugos pareigūnus.

REKLAMA

„FSB siekia gerai išmanyti politinę, ekonominę ir karinę situaciją Lietuvos pasienio rajonuose, įgyti juose įtaką ir aktyviau įtraukti į tarptautinio bendradarbiavimo su Rusija projektus“, - teigiama Lietuvos žvalgybos ataskaitoje.

J.Ziničevas į gubernatoriaus pareigas kol kas paskirtas laikinai, kol kitąmet bus išrinktas nuolatinis eksklavo vadovas.

NATO „fonas“

Tarnybą specialiosiose tarnybose J.Ziničevas pradėjo 1987 metais, kai įstojo į KGB gretas. Griuvus Sovietų Sąjungai, karininkas įsidarbino FSB, vėliau dirbo Federalinėje apsaugos tarnyboje, kur saugojo V.Putiną. 2015 metais J.Ziničevas grįžo į FSB ir pradėjo vadovauti jos padaliniui Karaliaučiuje.

Ekspertų teigimu, J.Ziničevo vadovavimas regionui neturės didesnės įtakos įtemptiems NATO ir Rusijos santykiams, nes gubernatorius į užsienio politiką paprastai nesikiša.

Opozicinės frakcijos Karaliaučiaus Dūmoje „Rusijos Vakarai“ vadovas Solomonas Ginzburgas, pristatęs J.Ziničevo skyrimo klausimą regiono parlamentui, teigė, kad geopolitinė įtampa yra tik fonas, o didžiausią nerimą regione kelia ekonominės ir socialinės problemos.

„Išoriniai faktoriai, NATO grėsmė ir taip toliau yra tik fonas, o kur kas didesnės grėsmės Rusijai yra ekonomikos stagnacija, aukšto lygio korupcija, investicijų nebuvimas, pragyvenimo lygio sumažėjimas, socialinė poliarizacija ir tai, kad nebuvo Kaliningrado vystymo strateginės krypties“, - BNS sakė S.Ginzburgas.

Pasak jo, per pastaruosius šešerius metus, kai gubernatoriumi buvo N.Cukanovas, „į priekį nejudėjo derybos su tokiomis broliškomis šalimis, kaip Lietuva, investicijų, vizų režimo sąlygų palengvinimo srityje“.

Karaliaučiuje vyrauja apdirbamoji pramonė, regione taip pat vystoma laivininkystė, žvejyba, gintaro išgavimas.

„Silovikai“ niekur nedingo

Gubernatoriai Rusijoje skiriami penkeriems metams, jie yra aukščiausio lygio vykdomosios valdžios atstovai, kurie regionuose vykdo centrinės valdžios politiką.

REKLAMA

J.Ziničevas nėra pirmas žmogus iš jėgos struktūrų, paskirtas vadovauti Rusijos regionui - šiemet gubernatoriais buvo paskirti trys asmenys iš Federalinės apsaugos tarnybos, kuri saugo Rusijos vadovus.

Be to, naujuoju ambasadoriumi Ukrainoje siūlomas buvęs aukštas FSB pareigūnas Michailas Babičius.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų