Galingiausias Rusijos ginklas – sunkiai sustabdomas korupcijos virusas

„Putino kleptokratija“ – pati sąvoka viešojoje erdvėje tapo dažniau minima tik prieš keletą metų – po korupcinių Kremliaus ir nusikalstamų grupuočių ryšių aptikimo. Tačiau Rusijoje ši sistema veikė dar gerokai iki valdžią uzurpavus buvusiam KGB karininkui. Pagrindinė grėsmė Vakarams – kleptokratija, dėl korupcijos gajumo, yra linkusi plisti kaip maras.

Oligarchijos chaoso virsmas į mafijos valstybę

Kai Vladimiras Putinas tapo prezidentu, į jį žiūrėjo kaip į provakarietišką politiką ir liberalizmo ekonomikoje šalininką. Jis žadėjo kovą su oligarchais, siautėjusiais 90-aisiais, ir grąžinti šaliai buvusią galią. Vietoje to, 2014-aisiais išleistoje knygoje „Putino kleptokratija. Kas iš tiesų valdo Rusiją“ rašo Majamio universiteto profesorė Karen Dawisha, jis pavertė „oligarchiją, nepriklausomą nuo valstybės ir lenkiančią ją savo galia į korporatyvinę struktūrą, kurioje oligarchai tarnauja valdininkų interesams. Šie, savo ruožtu, pasiekė aukščiausią ekonominę valdžią, kurią patys ir išnaudoja, tiek šalies labui, tiek ir savo pačių gerbūviui“. Galiausiai, dabar Rusijoje 110 žmonių kontroliuoja net 35 proc. Rusijos turtų.

REKLAMA

Banditus-verslininkus, kurie 90-aisiais savo gudrumu, klasta ir jėga kūrė savo verslo imperijas tuometinėje posovietinėje Rusijoje, pakeitė V. Putino statytiniai „pilkieji“ KGB agentai.

90-ųjų viduryje Jegoras Gaidaras, rinkos reformų Rusijoje architektas, baiminosi, kad represyvi sovietų biurokratija transformuosis į mafijos sistemą. „Mafijos ir (biurokratinės) korupcijos sąjunga pačioje kapitalizmo pradžioje gali sukurti tokį siaubingą hibridą, analogų kuriam Rusijos istorijoje, tikriausiai, nebuvo – … visagalė mafijos valstybė, tikrų tikriausias aštuonkojis“, – rašė jis 1994-aisiais.

Vladimiras Putinas – pasekmė, o ne priežastis

Marius Laurinavičius, prestižinio JAV Hudzono instituto ekspertas, pažymi, kad nepaisant vyraujančių įsitikinimų, ne V. Putinas sukūrė šią saugumiečių perpildytą valdžią Rusijoje.

„Sovietų Sąjungoje, pačioje jos pabaigoje – valdant M. Gorbačiovui, KGB pareigūnai sudarė vos 3 proc., pirmaisiais Rusijos gyvavimo metais – jie sudarė jau 30 proc., 1998-1999 jie jau sudarė beveik 50 proc. valdžios struktūrų atstovų,“ – rusų sociologės Olgos Krištanovskajos surinktus duomenis Rytų Europos studijų centre vykusiame seminare „The Baltics: On the Frontline of Putin's Kleptocracy“ citavo ekspertas. 

Korupcijos eksportas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų