• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tūkstančiai globalizacijos priešininkų keliauja į Japoniją protestuoti prieš Didžiojo aštuoneto (G-8) šalių susitikimą, tačiau geriausiu atveju jie galės skanduoti šūkius pasaulio lyderiams, stovėdami atokioje šalies vietoje esančio ežero kitame krante.

REKLAMA
REKLAMA

Japonija pasiuntė dešimtis tūkstančių policininkų, sugriežtino atvykstančiųjų į šalį tikrinimo procedūras ir paskelbė neskraidymo zoną aplink karštųjų versmių kurortą Tojaką, kur nuo ateinančio pirmadienio tris dienas posėdžiaus Aštuoneto lyderiai.

REKLAMA

Siekdama išvengti sumaišties nuošalioje šiaurinės Hokaido salos vietovėje, Japonijos valdžia ėmėsi neįprastų priemonių. Buvo įsteigtos trys stovyklavietės, kuriose šimtai demonstrantų galės nemokamai statytis palapines.

Aktyvistai reikalauja, kad Didžiojo aštuoneto, kurį sudaro Didžioji Britanija, Kanada, Prancūzija, Vokietija, Italija, Japonija, Rusija ir JAV, lyderiai imtųsi radikalesnių priemonių prieš skurdą ir klimato pokyčius bei padėtų užbaigti karinius konfliktus.

REKLAMA
REKLAMA

Nevyriausybinės organizacijos planuoja surengti alternatyvų „liaudies susitikimą“ arčiausiai prie Tojako esančiame didmiestyje Sapore. Tačiau aktyvistams neteks priartėti prie lyderių, kurie gyvens kalno viršūnėje įsikūrusiame viešbutyje, iš kurio atsiveria vaizdas į Tojos ežerą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vykstant susitikimui skanduosime iš kitos ežero pusės, - paaiškino Kiyokazu Shinbo (Kijokadzus Šinbas), vienos iš protesto kampanijų organizatorius. - Tačiau mums gali tekti greitai išsiskirstyti, jeigu atvyks policija ir mėgins kontroliuoti mūsų veiksmus“.

REKLAMA

K.Shinbo ir kiti aktyvistai ketina atlikti Hokaido čiabuvių ainų, kurie šimtmečius kentėjo nuo diskriminacijos, maldų apeigas.

„Atliksime Kamui ritualą ir melsime dievų, kad šie suteiktų sėkmės mūsų judėjimui“, - sakė K.Shinbo. Jis tikėjosi, kad demonstracijoje dalyvaus 300 vien jo organizacijai priklausančių narių.

REKLAMA

Per ankstesnius G-8 susitikimus surengtos antiglobalistų demonstracijose neretai prasiverždavo smurtas. Pasak Italijos aktyvistų, pernai Baltijos pajūryje esančiame Vokietijos Heiligendamo kurorte vykstant G-8 susitikimui buvo suimta per tūkstantis protestuotojų.

Tada demonstracijose dalyvavo dešimtys tūkstančių žmonių, o kai kurie karingi aktyvistai mėtė „Molotovo kokteilius“ ir akmenis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Japonijoje, kuriose protestuotojai smurtauja retai, laukiama mažesnio masto demonstracijų.

„Tikimės, kad susirinks apie tūkstantį nevyriausybinių organizacijų ir visuomeninių grupių narių“, - sakė vietos valdžios pareigūnas Hiroya Kashiyama (Hiroja Kašijama), paskirtas vadovauti aktyvistų tramdymui susitikimo metu.

REKLAMA

Tačiau protestuotojų skaičius gali išaugti, mat šimtai kairiųjų aktyvistų taip pat ragina surengti demonstraciją Sapore.

H.Kashiyama pasidomėjo 2001 metais Italijoje kilusių audringų protestų patirtimi. Tais metais Genujoje aktyvistai buvo užėmę visuomeninius pastatus, o per neramumus žuvo vienas žmogus.

REKLAMA

Vyriausybė nusprendė leisti demonstrantams stovyklauti pievose ir valstybinėje žemėje, „siekiant išvengti sumaišties ir suvaldyti smurtą“, sakė H.Kashiyama.

Prieš globalizacija kovojančio judėjimo „ATTAC France“ garbės prezidentė Susan George (Sjuzan Džordž) sakė raginusi protestuotojus vengti smurto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Susirinkę tik šiaip ką nors sudaužyti parodytume nepagarbą mūsų užsibrėžtam svarbiam tikslui“, - sakė iš JAV kilusi, o dabar Prancūzijoje gyvenanti rašytoja.

Japonijoje paskelbtas aukščiausias saugumo lygis, siekiant užtikrinti viešąją tvarką tris dienas vyksiančio ir liepos 9 dieną pasibaigsiančio susitikimo metu. Hokaide bus mobilizuota apie 21 tūkst. policininkų ir dar tiek pat pasiųsta į Tokiją.

REKLAMA

Japonija atidžiai tikrina į šalį įvažiuojančius asmenis. Pasak protestų šalininkų, mažiausiai aštuoniolika aktyvistų ir laisvai samdomų žurnalistų buvo ilgai apklausiami oro uostose, o dviem Pietų Korėjos piliečiams buvo uždrausta atvykti į Japoniją.

„Protestuojame prieš tokį imigracijos tarnybų priekabiavimą ir nepagrįstą teisių apribojimą“, - sakė Go Hirasawa (Go Hirasava), G-8 nepriklausomos žiniasklaidos tinklo atstovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų