Kalbėdamas Moristauno oro uoste prieš lipdamas į „Air Force One“ lėktuvą D. Trumpas pasidžiaugė „tikra pažanga, rimta pažanga“ po Romoje surengto penktojo branduolinių derybų su Iranu raundo.
Balandį prasidėjusios derybos yra aukščiausio lygio šalių kontaktai nuo tada, kai Jungtinės Valstijos pirmosios prezidento D. Trumpo kadencijos metu išėjo iš 2015 metais pasiekto svarbaus branduolinio susitarimo.
Grįžęs į valdžią D. Trumpas atgaivino savo „maksimalaus spaudimo“ kampaniją Iranui, remdamas derybas, bet perspėdamas apie karinių veiksmų galimybę, jei diplomatija žlugs.
Iranas nori naujo susitarimo, kuris sušvelnintų jo ekonomiką žlugdančias sankcijas.
Po paskutinio derybų raundo Irano užsienio reikalų ministras ir vyriausiasis derybininkas Abbasas Araghchi (Abasas Aragčis) pabrėžė, kad „Derybos yra pernelyg sudėtingos, kad jas būtų galima išspręsti per du ar tris susitikimus“.
Omano užsienio reikalų ministras Badras Albusaidi socialiniame tinkle „X“ sakė, kad penktasis derybų raundas baigėsi „padarius tam tikrą, bet ne galutinę pažangą“, ir pridūrė, kad tikisi, jog „likę klausimai“ bus išsiaiškinti artimiausiomis dienomis.
D. Trumpas sakė, kad tolesnės diskusijos buvo „labai, labai geros“.
„Manau, kad Irano klausimu galime sulaukti gerų naujienų“, – sakė jis ir pridūrė, kad pranešimas gali būti paskelbtas artimiausiomis dienomis.
Derybos įvyko prieš birželį vyksiantį Jungtinių Tautų (JT) Vienoje įsikūrusio branduolinių reikalų prievaizdo TATENA susirinkimą, kuriame bus peržiūrėta Irano branduolinė veikla.
Jos taip pat surengtos prieš spalį, kai baigs galioti 2015-ųjų susitarimas, kuriuo norėta paneigti Vakarų įtarimus, jog Iranas siekia sukurti branduolinį ginklą. Teheranas nuolat neigia turįs tokį siekį.
Iranui buvo sušvelnintos sankcijos mainais į jo branduolinės programos apribojimus. Tačiau ši sutartis pakibo ant plauko, kai 2018-aisiais iš jos vienašališkai pasitraukė D. Trumpas ir vėl įvedė sankcijas
Po metų Iranas atsakė suintensyvindamas branduolinę veiklą.
Dabar jis sodrina uraną iki 60 proc. – daug daugiau, nei sutartyje numatyta 3,67 proc. riba, tačiau mažiau, nei 90 proc., kurių reikia branduolinei galvutei.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!